PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

banner ramkowy szczepimysie

LUTY

Sześciu na 10 Duńczyków chce podwyższenia granicy wieku dla sprzedaży alkoholu

W najnowszym sondażu 60% Duńczyków stwierdziło (Voxmeter dla Blue Cross Denmark), że granica wieku dla sprzedaży alkoholu powinna zostać podniesiona do 18 lat dla wszystkich rodzajów alkoholu. Dania jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których legalne jest kupowanie alkoholu przez osoby poniżej 18 roku życia. W Danii można obecnie kupić alkohol taki jak piwo, czy wino (mający poniżej 16,5% alkoholu etylowego) będąc w wieku 16 lat, natomiast by kupić mocniejszy trunek należy mieć skończone 18 lat. Kilka organizacji, sieci handlowych i ekspertów w tej dziedzinie opowiedziało się za ograniczeniem wieku do 18 lat. To samo dotyczy Blue Cross Danmark, która pomaga osobom uzależnionym od alkoholu i ich bliskim.

Więcej informacji …

https://www.nordicalcohol.org/post/six-out-of-10-danes-want-to-raise-the-age-limit-for-selling-alcohol

Charakterystyka zaburzeń FASD na linii życia

Niekorzystne i niebezpieczne działanie alkoholu na rozwijający się płód, zależy zarówno od ilości, jak i etapu ciąży jego konsumpcji, jak również indywidualnych uwarunkowań dziecka i matki. Dlatego też Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest często niewykrywany lub błędnie diagnozowany. Jednakże, niezależnie od powyższych zmiennych, większość dzieci i dorosłych z FASD doświadcza określonych zaburzeń, deficytów rozwojowych i problemów codziennej egzystencji.

Więcej informacji …

https://www.nofasd.org.au/parents-carers-and-families/characteristics-across-the-lifespan/

Tańszy alkohol związany z częstszymi aborcjami i powikłaniami porodowymi - Finlandia

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Addiction, kiedy fińscy politycy obniżyli podatki od alkoholu i ułatwili import alkoholu, wskaźniki aborcji, przedwczesnych porodów i niskiej masy urodzeniowej wzrosły. W ślad za zwiększeniem podaży taniego alkoholu następowały ciąże głównie wśród kobiet o niskich dochodach. Krótkoterminowy wzrost niekorzystnych wyników urodzeń i aborcji po obniżce cen sugeruje, że po obniżce cen nastąpił okres wzmożonego picia, po którym zagrożone kobiety powróciły do ​​początkowych poziomów lub wzorców konsumpcji.

Badanie dotyczyło 32 400 aborcji i prawie 170 000 żywych urodzeń w ciągu dwóch lat przed i rok po obniżce podatków, która obniżyła ceny alkoholu poza lokalem o 33%. Obniżone ceny alkoholu wiązały się ze wzrostem aborcji bezpośrednio po obniżce o 0,84 punktu procentowego. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia niskiej masy urodzeniowej było o 1,5 punktu procentowego wyższe, a prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego o 1,98 punktu procentowego wśród kobiet o niskich dochodach po obniżce cen.

Więcej informacji …

https://www.miragenews.com/cheaper-alcohol-linked-to-higher-abortions-948845/

Nadmiar leków i nadużywanie alkoholu przez osoby z HIV zwiększają ryzyko majaczenia

Delirium to przejściowy, ale poważny stan zaburzenia świadomości, na który szczególnie narażone są  osoby żyjące z ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV). Nowe badania wskazują, że ograniczenie stosowania leków aktywnych neurokognitywnie (NCAM) i spożywania alkoholu może pomóc złagodzić ryzyko wystąpienia delirium.W niedawno opublikowanym badaniu zespół kierowany przez Kathleen Akgün (MD, profesor nadzwyczajny pulmonologii, intensywnej terapii i medycyny snu) scharakteryzował, w jaki sposób NCAM i spożywanie alkoholu mogą synergistycznie zwiększać ryzyko epizodów delirium wśród osób starszych z HIV i bez HIV. Wyniki badania opublikowane zostały w Journal of the American Geriatrics Society.

Więcej informacji …

https://medicine.yale.edu/news-article/excess-medications-and-alcohol-misuse-by-people-with-hiv-increase-risk-of-delirium/

Translacyjne podejście do badania wpływu narażenia na alkohol w okresie prenatalnym na zdrowie

Jak do tej pory dobrze już udokumentowano i dowiedziono, że prenatalna ekspozycja na alkohol powoduje deficyty funkcji poznawczych, uczenia się i pamięci, uwagi i regulacji behawioralnej, a także zaburzenia nastroju. Pomimo rozpowszechnienia Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) obejmującego około 5% populacji, poświęcono mu znacznie mniej uwagi badawczej w porównaniu z innymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Niestety, tylko kilka badań naukowych dotyczyło wyników wykraczających poza okres dzieciństwa, a prawie żadne nie badało skutków zdrowotnych.

Więcej informacji …

https://www.youtube.com/watch?v=-oXWQyzTPZs

Alkohol i palenie powodują rocznie dziesiątki tysięcy zgonów

Szacuje się, że każdego roku ponad 1000 mieszkańców Ottawy umiera z przyczyn związanych z paleniem, a średnio 264 osób umiera w wyniku spożycia alkoholu – dane pochodzą z raportu Public Health Ontario i Ontario Health. Nadrzędnym celem Raportu jest dostarczenie jednostkom zdrowia publicznego danych regionalnych, jak również podstawy merytorycznej  do działań profilaktycznych.

Według danych z lat 2014-2018 w całym Ontario ponad 16 000 osób umarło z przyczyn związanych z paleniem, podczas gdy średnio 4330 zgonów było wynikiem spożywania alkoholu. W kontekście palenia do przyczyn przypadków śmiertelnych zaliczają się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, cukrzyca i choroby układu oddechowego. Przyczyny zgonów związanych z alkoholem, to  choroby zakaźne, kolizje samochodowe, rak, choroby układu krążenia i obrażenia wynikające z upojenia alkoholowego.

Więcej informacji …

https://ottawacitizen.com/news/local-news/alcohol-smoking-cause-tens-of-thousands-of-deaths-emergency-room-visits-and-hospitalizations-annually-in-ontario-report

Jak wynika z badań - narkotyki i alkohol nie czynią cię bardziej kreatywnym

Jak dowodzą naukowcy, wpływ narkotyków i innych substancji psychoaktywnych na poziom kreatywności, to nic innego jak mit. Wiele narkotyków, amfetamina i psylocybina (magiczne grzyby), jak również alkohol nie pobudza kreatywności. Naukowcy za bardziej skuteczne w tym obszarze wskazują podróże, kontakt z kulturą, medytacje i dedykowane programy szkoleniowe.

Więcej informacji …

https://www.theguardian.com/science/2023/mar/24/drugs-and-alcohol-do-not-make-you-more-creative-research-finds

Prenatalna ekspozycja na alkohol a różnice  płciowe

W nowym badaniu zidentyfikowano specyficzne dla płci różnice w rozwoju neurologicznym i zaburzeniach związanych ze zdrowiem wśród dzieci, które były poddane ekspozycji na alkohol w życiu płodowym. Zgodnie z wynikami badania ekspozycja na alkohol w okresie prenatalnym zwiększała ryzyko rozwoju depresji i lęku oraz zaburzeń endokrynologicznych u płci żeńskiej, podczas gdy u męskiej ekspozycja na alkohol w okresie prenatalnym zwiększała ryzyko ADHD, zaburzeń zachowania i zespołu buntowniczego.

Wyniki badania zostały opublikowane w Alcohol: Clinical and Experimental Research.

Więcej informacji …

https://neurosciencenews.com/prenatal-alcohol-gender-mental-health-22826/

Cypr - testy narkotykowe i alkoholowe dla kibiców na stadionach sportowych

Aby ograniczyć zjawisko przemocy na stadionach sportowych na Cyprze, rząd wprowadza losowe testowanie kibiców na obecność alkoholu i narkotyków przy wejściu na obiekty sportowe. Minister sprawiedliwości Cypru - Anna Prokopiou ogłosiła decyzję Rady Ministrów, dotyczącą wzmożonych działań ochronnych na stadionach sportowych. Działania, z wyjątkiem tych, które wymagają zmian legislacyjnych, wejdą w życie natychmiast. Obejmują one również wzmożone kontrole i kary, które wykluczają kibiców na okres do dziesięciu lat z możliwości wchodzenia na obiekty sportowe, a także plan wdrożenia monitoringu na wszystkich stadionach, oraz obstawy policji przy meczach wysokiego ryzyka zachowań agresywnych.

Więcej informacji …

https://cyprus-mail.com/2023/03/29/cabinet-approves-drug-and-alcohol-tests-for-fans-at-sports-stadiums/

 

STYCZEŃ

Niezależnie od opanowanej pandemii COVID 19 – Amerykanie nadal upijają się

Pojawienie się pandemii Covid-19 i towarzyszący jej społeczny niepokój wpłynęły na fakt, że wielu Amerykanów zwiększyło poziom spożycia alkoholu. Jednakże mimo względnego powrotu do normalności w 2022 roku, zjawisko nadużywania alkoholu nie zniknęło – co może cieszyć jedynie  producentów i sprzedawców napojów alkoholowych. Zgodnie z danymi US Bureau of Economic Analysis dotyczącymi spożycia alkoholu wśród społeczeństwa amerykańskiego, wydatki listopadowe na napoje alkoholowe, po uwzględnieniu inflacji i sezonowych wzorców wydatkowania funduszy, były o 3% wyższe niż rok wcześniej i o 15% wyższe niż tuż przed pandemią. Powołując się na dane Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, w 2020 roku odnotowano roczny wzrost spożycia napojów alkoholowych o 3% per capita.

Więcej informacji …

https://www.washingtonpost.com/business/the-pandemic-drinking-binge-just-keeps-going/2022/12/29/b7786418-877d-11ed-b5ac-411280b122ef_story.html

Sektor napojów bezalkoholowych - Francja

Francja jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków napojów bezalkoholowych. Pęd startupów tworzących alkohole bezalkoholowe, wina, koktajle i piwa oznacza odejście od tradycji kraju, w którym jak do tej pory występował ogromny przemysłem alkoholowy.  Nawet prezydent Emmanuel Macron, znacząco wspiera przemysł winiarski i twierdzi, że: „Piję wino codziennie, w porze lunchu i wieczorem”. Rosnąca liczba głównych winnic oprócz swojej standardowej produkcji produkuje również opcje bezalkoholowe napojów, a młodzi francuscy deweloperzy wymyślają nowe formy bezalkoholowego rumu i ginu, podczas gdy duże firmy, takie jak Pernod Ricard, nie szczędzą inwestycji w tym sektorze. W otwartej w 2022 roku w Le Paon qui Boit w północnym Paryżu, pierwszej we Francji specjalistycznej piwnicy z winami ze 100% bezalkoholowymi napojami, odnotowano wysokie zainteresowanie i popyt w okresie poprzedzającym Nowy Rok.

Więcej informacji …

https://www.theguardian.com/world/2022/dec/30/trend-starting-france-leading-way-alcohol-free-drinks-boom

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla naszego zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała właśnie oświadczenie w The Lancet Public Health: jeśli chodzi o spożycie alkoholu, nie ma bezpiecznej ilości, która nie wpływa na zdrowie. Zagrożenia i szkody związane z piciem alkoholu były od lata systematycznie analizowane i obecnie są już dobrze udokumentowane i poznane. Alkohol jest substancją toksyczną, psychoaktywną i uzależniającą, a kilkadziesiąt lat temu został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako czynnik rakotwórczy grupy 1 – jest to grupa najwyższego ryzyka, która obejmuje również azbest, promieniowanie i tytoń. Alkohol powoduje co najmniej siedem rodzajów raka, w tym najpowszechniejsze typy raka, takie jak rak jelita grubego i rak piersi u kobiet. Etanol (alkohol) powoduje raka poprzez mechanizmy biologiczne, ponieważ powyższy związek chemiczny rozkłada się w organizmie, co oznacza, że ​​każdy napój zawierający alkohol, niezależnie od jego ceny i jakości, stwarza ryzyko zachorowania na raka.

Więcej informacji …

https://www.who.int/malta/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health

Zdrowie i ryzyko choroby nowotworowej zależą już od niskiego poziomu spożycia alkoholu

Zgodnie z najnowszymi danymi WHO, alkohol przyczynił się do 3 milionów zgonów na całym świecie w 2016 roku i był odpowiedzialny za 5,1% globalnego obciążenia chorobami i urazami. Spożywanie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu schorzeń i jest główną przyczyną wielu zaburzeń, w tym uzależnienia od alkoholu, marskości wątroby i kilku innych chorób niezakaźnych jak również zaburzeń psychicznych. Spożywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności w tym niezamierzone urazy i samobójstwa. Młodsi konsumenci napojów alkoholowych, są bardziej narażeni na negatywne skutki spożywania alkoholu, niż osoby starsze. Alkohol odpowiada za  13,5% wszystkich zgonów wśród osób w wieku 20–39 lat.

Więcej informacji …

https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(22)00317-6/fulltext

Wpływ alkoholu na ciążę - problem zdrowia publicznego

Alkohol jest znanym teratogenem i wiąże się z szeregiem szkód dla dziecka w życiu płodowym. Najbardziej znanym z zaburzeń powstałych pod wpływem alkoholu w życiu płodowym jest Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Duńscy specjaliści grona medycznego, jak również eksperci medyczni w wielkiej Brytanii, zalecają kobietom powstrzymanie się od spożywania alkoholu w czasie ciąży i podczas prób zajścia w ciążę. Szacuje się jednak, że prawie połowa kobiet zarówno w Danii, jak iw Wielkiej Brytanii, a także jedna czwarta kobiet w Europie, spożywa alkohol w czasie ciąży. Szacunki wskazują, że Dania zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem spożycia alkoholu w czasie ciąży, a Wielka Brytania zajmuje miejsce czwarte.

Więcej informacji …

https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(22)00318-8/fulltext

Jeden drink stanowi takie samo zagrożenie dla zdrowia jak jeden papieros

Według danych Statistics Canada większość Kanadyjczyków uważa spożywanie alkoholu za społecznie akceptowalne, podczas gdy tylko 19% to samo uważa na temat papierosów. Chociaż dowody na szkody, jakie może powodować alkohol, gromadzone i rozpowszechniane są od lat, społeczne postrzeganie potencjalnych szkód nadal pozostaje słabo rozpoznawalne, zwłaszcza jeśli chodzi o ryzyko raka. Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Canadian Cancer Society w Ontario wykazało, że tylko 28% respondentów było świadomych faktu, że picie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Używanie tytoniu w Kanadzie od dziesięcioleci wykazuje tendencję spadkową, podczas gdy spożycie alkoholu ma tendencję wzrostową. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do znacznego wzrostu poziomu spożycia w BC od wielu lat.

Więcej informacji …

https://www.capitaldaily.ca/news/one-drink-same-mortality-risk-as-one-cigarette-uvic-researcher-says

Koreańskie standardy dotyczące picia alkoholu i palenia tytoniu

W Korei picie w ciągu dnia w pracy, w zależności od miejsca pracy, uznawane jest za akceptowalne. Jeśli chodzi o palenie natomiast, nie przyjmuje się takich samych zasad i postaw. Choć obie używki Światowa Organizacja Zdrowia oznaczyła jako czynniki rakotwórcze grupy 1, to społeczeństwo koreańskie alkohol uznaje jako społecznie akceptowalny w przeciwieństwie do papierosów.  Zauważono wyraźną różnicę w przepisach dotyczących reklamy alkoholu i tytoniu w Korei, chociaż obie używki należą do czynników rakotwórczych grupy 1 (WHO). W ankiecie przeprowadzonej na Instagramie, w której wzięło udział 91 uczestników, poproszono o klasyfikację poziomu niebezpieczeństw związanych z piciem i paleniem. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, 57,1 procent respondentów uznało, że zarówno picie jak i palenie, są tak samo niebezpieczne i szkodliwe, 35,1 procent wskazało na palenie, a pozostałe 7,6 procent respondentów wskazało alkohol. Podczas debaty Zgromadzenia Narodowego zorganizowanego przez Koreański Instytut Promocji Zdrowia (KHEPI) podjęto temat – jak  zapobiegać szkodliwym skutkom spożywania alkoholu w Korei.

Więcej informacji …

https://www.koreabiomed.com/news/articleView.html?idxno=20109

Kobiety wybierają miesiąc trzeźwości częściej niż mężczyźni – zdrowie jest najlepszym motywatorem

Według badania przeprowadzonego przez Kantar TNS OY, 15% osób pijących alkohol obchodziło w 2022 roku Bezalkoholowy Styczeń (Dropless January). Bezalkoholowy Styczeń jest coraz bardziej popularny wśród kobiet, to one częściej niż mężczyźni decydują się na miesiąc trzeźwości. Wśród różnych grup wiekowych, szczególnie osoby poniżej 25 roku życia i w przedziale wieku 35-49 lat podjęły decyzję o miesięcznej przerwie w spożywaniu alkoholu, podczas gdy jeszcze kilka lat temu Dropless January cieszył się największą popularnością wśród emerytów i osób powyżej 65 roku życia. Liczba osób powstrzymujących się od picia nieznacznie spadła w stosunku do poprzednich lat. Z drugiej strony coraz większa liczba respondentów deklaruje, że ​​zachowuje trzeźwość i nie musi tym samym wprowadzać  bezalkoholowego stycznia. Aż 29% ankietowanych stwierdziło, że w ogóle nie pije alkoholu. Zjawisko zachowania abstynencji stale wzrasta.

Więcej informacji …

https://www.nordicalcohol.org/post/women-go-dropless-more-often-than-men-health-the-best-motivator

Profilaktyka alkoholowa i narkotykowa w krajach skandynawskich – raport

W świecie, w którym zjawisko zażywania narkotyków rozrasta się, potrzeba skutecznej profilaktyki jest większa niż kiedykolwiek. Jednocześnie nie brakuje strategii i inicjatyw prewencyjnych na rzecz walki z powstałym kryzysem. Wyzwaniem jest jednak wybór właściwych inicjatyw, z tych obecnie dostępnych. Aby zacieśnić współpracę w dziedzinie badań oraz przedstawić nowe inicjatywy badawcze i profilaktyczne, nordyckie organizacje i eksperci spotkali się w Oslo w Norwegii 28 września 2022 roku pod hasłem „Profilaktyka w zakresie alkoholu i narkotyków w krajach skandynawskich”.

Więcej informacji …

Alcohol and drug prevention in the Nordic countries – Report (PDF)

Wczesna prenatalna ekspozycja na alkohol wpływa na geny zaangażowane w rozwój embrionalny

Po raz pierwszy badania dotyczące wpływu prenatalnej ekspozycji na alkohol na funkcje genów i epigenetykę łożyska, przeprowadzono na Uniwersytecie Helsińskim w Finlandii. Epigenom to warstwa molekularna na nici DNA regulująca ekspresję genów. Metylacja DNA, na której skupiono się w tej pracy, jest najbardziej znanym regulatorem epigenetycznym. W badaniu wzięło udział 80 noworodków, które w życiu płodowym narażone były na alkohol i 100 noworodków z grupy kontrolnej. (Szpital Uniwersytecki w Helsinkach). Kiedy epigenomy łożyska noworodków narażonych na działanie alkoholu w okresie prenatalnym porównano z grupą kontrolną, zaobserwowano znacznie zmniejszoną ilość metylacji DNA.

Więcej informacji …

https://www.helsinki.fi/en/news/genes/early-prenatal-alcohol-exposure-affects-genes-involved-embryonic-development

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie