PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

GRUDZIEŃ

 

Spożycie alkoholu w Anglii –jedno z najwyższych w historii

W Wielkiej Brytanii przemysł alkoholowy bazuje na grupie docelowej, którą stanowią osoby pijące ryzykownie i szkodliwie, wydając na marketing około £800 milionów rocznie. Ostatnie dane dotyczące śmiertelności spowodowanej używaniem alkoholu, wskazują jedynie na fakt jak bardzo toksyczną substancją jest alkohol. Zgodnie z danymi statystycznymi (the Office for National Statistics), w tym roku z powodu alkoholu zmarło 7.551 osób w Wielkiej Brytanii. Choć od 2004 roku odnotowuje się spadek spożycia alkoholu wśród Brytyjczyków (18%), to widoczny jest wyraźny wzrost odsetka osób pijących ryzykownie i szkodliwie. W szkołach jak i na późniejszych etapach edukacji niewiele prowadzonych jest działań profilaktycznych z zakresu tematyki alkoholowej. Coraz mniej lekarzy pierwszego kontaktu/internistów stosuje wczesną i krótką interwencję, docierając dzięki temu do pacjentów należących do grupy ryzyka problemów alkoholowych. Ponadto, od 2012 roku system lecznictwa odwykowego ma zmniejszone środki o 30%.

Więcej informacji …

https://theconversation.com/alcohol-deaths-in-the-uk-second-highest-since-records-began-127148

Nawet niewielkie ilości alkoholu są groźne dla nastolatków

Jak stwierdzają naukowcy nadużywanie alkoholu wiąże się z większym używaniem tytoniu czy konopi indyjskich. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Ontario dowiodło, że nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane przez licealistów mogą prowadzić do ryzykownego bądź szkodliwego picia w przyszłości. W badaniu wzięło udział ponad 19 tysięcy licealistów w semestrach szkolnych roku 2013-2014. Badacze stwierdzili, że studenci klasyfikowani jako okresowi konsumenci napojów alkoholowych charakteryzowali się tendencją do spożywania coraz większych ilości alkoholu na przestrzeni roku, niż Ci których spożycie od samego początku było na wyższym poziomie ale nie ulegało zmianie w ciągu roku. Ponadto osoby znajdujące się wśród tych pijących okresowo, tylko w 1% grupy byli w stanie wrócić do wcześniejszego, niższego poziomu spożycia. Dodatkowo zaobserwowano, że ponad 60% pozostawało w abstynencji.

Więcej informacji …

https://www.newmarkettoday.ca/local-news/ontario-even-modest-alcohol-consumption-can-still-pose-risks-for-teens-study-suggests-1881853

Przemysł alkoholowy przeciwny nowym ostrzeżeniom dot. szkodliwości picia alkoholu w ciąży

Przemysł alkoholowy sprzeciwia się wprowadzeniu nowych zasad etykietowania, mówiących o szkodliwym wpływie alkoholu na dziecko w życiu płodowym. Zgodnie z opinią przedstawicieli przemysłu alkoholowego zmiana dotychczas funkcjonujących etykiet (piktogramów) na obecnie zaproponowane , będzie ich kosztować 600 milionów dolarów. Na opakowaniu oprócz dobrze znanego piktogramu pojawić się ma również czerwony napis – Ostrzeżenie zdrowotne: każda ilość alkoholu może być niebezpieczna dla Twojego dziecka. Najnowsze dane australijskie wskazują, że ponad 1/3 kobiet będących w ciąży spożywa alkohol niezależnie od tego czy są świadome faktu bycia w ciąży, czy też nie. Dzieje się tak mimo głoszonego przez ekspertów zdrowotnych stanowiska, że w ciąży nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Proponowane zmiany w etykietowaniu mają dotyczyć również opakowań napojów alkoholowych o pojemności 200 ml jak i mniejszych. W 2016 roku, 34.7% kobiet będących w ciąży konsumowało napoje alkoholowe, w tym 25.2% kontynuowało spożywanie alkoholu wiedząc już, że są w ciąży (the Australian Institute of Health and Welfare).

Więcej informacji …

https://www.smh.com.au/politics/federal/alcohol-lobby-says-new-pregnancy-warning-labels-too-expensive-20191127-p53elf.html

Alkohol nie powinien być przedstawiany w reklamach, jako „dobry towarzysz”

Zgodnie ze zdaniem Ministra Zdrowia Czech (Adam Vojtech), wygłoszonym podczas eksperckiej konferencji  Alcohol and Tobacco 2019, alkohol w reklamach nie powinien być przedstawiany jako „dobry towarzysz/przyjaciel”. Dodał również, że poczyni kroki legislacyjne, które będą dotyczyć marketingu alkoholowego. Obowiązujące regulacje dotyczące reklamy alkoholu, podkreślają, ze reklama nie powinna wpływać na zrost spożycia wśród konsumentów, jak również nie powinna zawierać negatywnych czy ironicznych postaw wobec abstynencji. Czechy znajdują są wśród państw o najwyższym poziomie spożycia napojów alkoholowych per capita. Eksperci informują, że w populacji liczącej 10.6 miliona mieszkańców -  1.5 miliona Czechów pije ryzykownie, bądź szkodliwie a 600 tysięcy pije codziennie.

Więcej …

https://news.expats.cz/health-medical/alcohol-advertisements-should-not-depict-living-people-says-czech-health-minister/

Nadużywanie alkoholu a konsekwencje w miejscu pracy

Nadużywanie napojów alkoholowych przez pracowników może powodować szereg związanych z tym problemów i konsekwencji, jakie ponoszą współpracownicy. Badacze z Ameryki, Szwecji i Australii opublikowali w the Journal Alcoholism: Clinical & Experimental Research raport, w którym dokonali porównania z grupy 12 państw zakres szkód, jakie ponoszą współpracownicy osoby nadużywającej alkoholu. W badaniu wzięło udział 18 tysięcy uczestników zatrudnionych w Szwajcarii, Australii, stanach, Irlandii, Nowej Zelandii, Chile, Nigerii, Tajlandii, Wietnamie, Indiach, Sir Lance, Laos. Uczestnicy odpowiedzieli na pięć pytań dotyczących negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu przez ich współpracownika. Mianowicie, odpowiadali na pytania: czy musieli wykonać za kogoś pracę, czy musieli pracować dodatkowe godziny, czy byli włączeni w jakieś negatywne wydarzenie, czy obniżyła się ich produktywność, czy możliwość wykonywania ich pracy została im zakłócona.

Więcej informacji …

https://www.newswise.com//articles/how-your-drinking-co-workers-affect-the-workplace

Prestiżowa nagroda dla realizatorów badań dot. problematyki alkoholowej

Dwóch studentów w ramach studiów doktoranckich otrzymało prestiżową nagrodę NIH National Research Service Awards z the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA). Nagroda w wysokości $60,000 dla każdego z badaczy pozwoli na pokrycie kosztów związanych z badaniami, niezbędnymi narzędziami badawczymi, podróżami naukowymi. Jedno z badań przewodu doktorskiego jest poszukiwaniem naukowej odpowiedzi, czy umiarkowane spożywanie alkoholu w czasie ciąży, może wpływać na poziom zachowań lękowych u dzieci a w szczególności u chłopców.  Drugie z nagrodzonych badań dotyczy długoterminowych konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu w okresie nastoletnim ze szczególną uwagą na zjawisku upijania się.

Więcej informacji …

https://www.binghamton.edu/news/story/2160/doctoral-students-earn-national-awards-for-alcohol-related-research

Zdrowe ciąże w okresie świąt Bożego Narodzenia

Na stronie #DRYMESTER dodajemy motywacji przyszłym mamą aby w czasie ciąży pozostały w abstynencji, gdyż jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla zdrowia dziecka. Prosimy również rodziny, przyjaciół, znajomych jak i lokalne społeczności by również zrezygnowali z alkoholu w te święta Bożego Narodzenia, pomagając tym samym w motywacji i w wyborze przyszłych mam. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak możesz pomóc i wesprzeć w bezalkoholowych świętach, i bezalkoholowej ciąży bliską Ci osobę. Mianowicie: nie pij alkoholu w sytuacjach społecznych / towarzyskich; nie wdawaj się w konwersacje dotyczące spożywania alkoholu w ciąży  od razu informuj, że nie ma bezpiecznego momentu w ciąży ani ilości alkoholu, dlatego nie warto ryzykować; swoim znajomym i rodzinie proponuj napoje/drinki bezalkoholowe; unikaj aktywności, które mogą wiązać się również z obecnością alkoholu, rozeznaj się w takich, które są wolne od alkoholu; pomagaj ciężarnej redukować stres i inne przypadłości związane z ciążą takie jak zmęczenie, rozdrażnienie poprzez zrozumienie, wsparcie i rozmowę.

Więcej informacji …

https://www.drymester.org.uk/championing-healthy-pregnancies-this-christmas/

 

LISTOPAD

Wiedza studentów o Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) a styl picia

Płodwy Zespół Alkoholowy (FAS) stanowi najpoważniejszy w szkodach rezultat ekspozycji na alkohol etylowy w życiu płodowym. Mimo prozdrowotnej edukacji i kampanii społecznych poświęconych temu zagadnieniu, wiedza dotycząca szkodliwego wpływu alkoholu na dziecko w życiu płodwym jest nadal zróżnicowana wśród osób w wieku rozrodczym. Celem przeprowadzonego badanie, było oszacowanie poziomu wiedzy studentów o Płodwym Zespole Alkoholowym (FAS), jak również poznanie ich stylu picia i postawy wobec spożywania alkoholu w ciąży. Badanie zostało przeprowadzone w Krakowie na próbie 174 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Krakowskiej  (93 studentów psychologii i 81 studentów inżynerii lądowej).

Zgodnie z otrzymanymi wynikami, większość osób (81,61%, n=142) znała pojęcie i znaczenie Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS). Wiedza większości pochodziła z kampanii edukacyjnych (50.57%, n = 88). Odsetek osób posiadajacych znikomą wiedzę na temat FAS, stanowił mniejszość (50.57%, n = 88), w porównaniu do osób zorientowanych w temacie. Większość osób z tej próby deklarowała spożywanie napojów alkoholowych raz w tygodniu (36.21%, n = 63).

Jak twierdzą autorzy na podstawie otrzymanych wyników można wywnioskować, że płeć wyraźnie różnicuje ilość spożywanego alkoholu, jak również rodzaj i ilość wypijanego alkoholu powiązana jest z postawą studentów wobec zachowania abstynencji w ciąży.  

Więcej informacji ….

https://www.termedia.pl/Students-knowledge-about-foetal-alcohol-syndrome-and-their-alcohol-drinking-habits,134,38455,0,1.html

Reklamy alkoholu w telewizji mogą wpływać na konsumpcję alkoholu wśród nieletnich

Zgodnie ze stanowiskiem badaczy, nastolatkowie poprzez duże zainteresowanie mediami, sa jednocześnie bardziej narażeni na kontakt z reklamą i jej wpływ.  Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1500 uczniów końcowych klas podstwówki i licealistach. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, około 31% uczniów piło 1-2 drinki przynajmniej raz w miesiącu, 55% wypiło przynajmniej jeden napój alkoholowy w ostatnim roku, a 43% spożywa regularnie alkohol (Journal Addictive Behaviours Reports). Uczestnicy badania zostali poproszeni o wskazanie swoje ulubionej reklamy telewizyjnej i jak się okazało 32% wskazało reklamę napoju alkoholowego, 31% napoju bezalkoholowego, 19% reklamę dotycząca mody, 14% dot. motoryzacji i 9% reklamę dot. sportu. Wśród predyktorów mających wpływ na twierdzącą odpowiedź nastolatków, czy będą pili alkohol jako osoby pełnoletnie, znalazła się reklama, jak również przyzwolenie rodziców i równieśników.

Więcej informacji …

https://food.ndtv.com/news/alcohol-ads-on-television-may-influence-underage-drinking-experts-reveal-2135781

 

 

 

Picie alkoholu a mniejsza objętość mózgu

Czy mniejsza objętość mózgu wynika ze spożywania alkoholu, czy może mniejszy mózg predysponuje jednostki do spożywania większych ilości alkoholu?

Wyniki nowego badania wskazują na zależność, jaka występuje między piciem alkoholu a zmniejszoną objętością mózgu. Szkodliwe spożywanie alkoholu może wiązać się z szeregiem wynikających z tego faktu szkód. Zalicza się do nich marskość wątroby, większe ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, jak również uszkodzenie mózgu. Badacze wskazują, że istnieje zależność między szkodliwym piciem alkoholu a zmniejszoną ilością substancji białej i szarej w mózgu. Naukowcy z Washington University w St. Louis, MO, oraz Duke University w Durham, NC twierdzą, że alkohol nie przyczynia się do zmniejszenia objętości mózgu wśród jego konsumentów, tylko zarówno u podłoża tego zjawiska jak i tendencji do picia szkoliwego leży ten sam czynnik, mianowicie genetyka. Zmiejszone objętośc mózgu  w określonych jecgo obszarach, może predysponować jednostkę do spożywania większych ilości alkoholu.

Więcej informacji …

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326842.php#4

Spożycie alkoholu w Czechach

Czechy charakteryzuje jeden z najwyższych poziomów spożycia alkoholu na świecie. Szacuje się, że każdego roku ponad 6 tysięcy Czechów umiera z powodów powiązanych z alkoholem. Podczas spotkania ministerialnego czterech państw europejskich (Czech, Polski, Wegier, i Słowacji) z przedstawicielami WHO /Europa (Europejskim biurem WHO) omówiono współpracę między innymi w zakresie farmaceutyki. Spotkanie w powyższym składzie odbyło się już poraz trzeci a jego celem było  omówienie dlaszej współpracy w zakresie probelmatyki zdrowotnej.

Więcej informacji …

http://www.euro.who.int/en/countries/poland/news/news/2019/11/alcohol-reduction,-human-resources-for-health-and-drug-policy-on-the-agenda-as-dr-Ostlin-meets-czech-prime-minister-and-v4-health-ministers

Nawet umiarkowane spożywanie alkoholu przez rodziców może wpływać na dzieci

Około połowa brytyjskich nastolatków widziała swoich rodziców pod wpływem alkoholu (Reuters Health). Znaczna część natolatków w Wielkiej Brytanii żyje z rodzicami, którzy choć nie są uzależnieni od alkoholu, to są stałymi konsumentami napojów alkoholowych w umiarkowanych ilościach. Jak twierdzą badacze, należy przyjżeć się konsekwencją jakie nawet umiarkowane spożywanie alkoholu przez rodziców ma na ich dzieci. W badaniu wzięło udział 997 dorosłych i 997 dzieci w wieku 10-17 lat (jeden rodzic i jedno dziecko z domostwa). Rodzice zostali zapytani o ilości spożywanego alkoholu oraz pozytywne, jak i negatywne pobudki siegania po niego.  Natomiast dzieci, spytano czy widziały swoich podziców nietrzeźwych bądź pijanych, i czy rodziców picie alkoholu ma wpływ na ich zachowanie. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, 51% dzieci widziało swoich rodziców pod wpyływem alkoholu (nietrzeźwych) a 31% pijanych Jjournal Alcohol and Alcoholism). Ponad 35% dzieci wskazało przynajmniej jeden negatywny skutek związany ze spożywaniem alkoholu przez ich rodziców. Dzieci zgłaszały mniejsze zaiteresowanie nimi (12%), kładzenie do łożka o późniejszej porze (11%). Ponadto, odnotowywały częstsze kłótnie rodziców (8%) i bardziej nieprzewidywalne ich zachowania (8%). 

Natomiast 56% rodziców zadeklarowało, że czasami pije by się zrelaksować, bądź by poczuć się szczęśliwszymi, a 29% przyznało że to jest zawsze powód, dla którego sięgaja po alkohol. Co 4 rodzic stwierdził, że pije gdy czuje się  “zdołowany” bądź zdenerowowany, czy też by uciec od problemów.

Więcej informacji …

https://www.reuters.com/article/us-health-alcohol/even-moderate-drinking-by-parents-may-impact-kids-idUSKBN1XT22V

W 2020 roku Walia wprowadza cenę minimalną na alkohol

Rząd Walli planuje wprowadzić cenę minimalną alkoholu w wysokości 50p od marca roku 2020.

Jako pierwsza cenę minimalną wprowadziła w 2018 roku Szkocja, Jak stwierdzają przedstawiciele rządu w Walii, każdego roku z powodów związanych z alkoholem do szpitali trafia 60 tysięcy pacjentów. Minister Zdrowia uważa, że wprowadzenie ceny minimalnej alkoholu zmniejszy szkody związane z piciem alkoholu, jak również wesprze społeczeństwo w bardziej odpowiedzialnym spożywaniu napojów alkoholowych. Istnieje związek między powszechnością nadużywania alkoholu a dostępnością taniego alkoholu. W Szkocji odnotowano spadek spożycia napojów alkoholowych, na co liczy również rząd walijski. 

Więcej informacji …

https://www.itv.com/news/wales/2019-11-12/minimum-alcohol-pricing-to-be-introduced-in-wales-next-year/

Wydatki na żywność i alkohol w krajach EU - Eurostat

Badanie Eurostat opisujące wysokości wydatków ponoszonych w gospodarstwach domowych państ EU wykazały, że w 2018 roku Węgrzy wydali więcej niż pozostali czlonkowie EU na alkohol, wyroby tytoniowe, żywność i komunikacje. Wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe jakie ponieśli mieszkańcy Węgier (15.5%) plasowały się na podobnym poziomie jak w Czechach (14.5%), Polsce (14.8%) czy Słowacji (15.9%). Zgodnie z danymi Eurostat, Węgrzy w 2018 roku byli jednym z liderów w wydatkach na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, poświęcając 7.6% wydatków na powyższe produkty. Poziom ten stanowi prawie dwukrotność średniej wśród państw EU (3.9%). Jedynie wyższe wyniki miały takie państwa jak Estonia, Czechy, Luxemburg. Porównując do danych z poprzednich lat, Węgrzy w poziomie wydatków poniesionych na alkoholi  wyroby tytoniowe, wyprzedziły Litwę.

Więcej informacji…

https://bbj.hu/economy/food-alcohol-spending-well-above-eu-average_174880

 

PAŹDZIERNIK

Coraz więcej szkód wśród konsumentek alkoholu  - Centre for Addiction and Mental Health, Toronto

Eksperci z dziedziny zdrowia nawołują do zaostrzenia regulacji prawnych związanych ze sprzedażą alkoholu, z uwagi na wzrost szkód krótko i długotrwałych związanych z piciem alkoholu w szczególności wśród kobiet. Ośrodek Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) w Kanadzie wskazał, jak coraz łatwiejszy jest dostęp do alkoholu, intensywna i sfokusowana na grupie docelowej reklama. Powyższe aspekty wpływają na zawężanie się różnic w spożyciu alkoholu między kobietami a mężczyznami. Kobiety trawią alkohol w odmienny sposób niż mężczyźni, więc nawet osoby odmiennych płci a o tej samej wadze i wzroście, będą się różnić pod względem poziomu stężenia alkoholu we krwi. Problemy i konsekwencje zdrowotne zależne od alkoholu, rozwijają się szybciej wśród kobiet niż mężczyzn. Każdego roku w Kanadzie umiera około 15 tysięcy osób z powodu alkoholu (CAMH). Więcej osób jest hospitalizowanych z powodów zależnych od alkoholu, niż z powodu ataku serca. Poprzednią analizę dotyczącą polityki wobec alkoholu w Kanadzie, CAMH opracował w 2013 roku.

Więcej informacji …

https://www.ctvnews.ca/health/worrying-rise-in-alcohol-related-harm-among-women-camh-says-1.4617427

Przemysł alkoholowy a kobiety w ciąży

Zgodnie z wynikami opublikowanego badania, przemysł alkoholowy zachęca kobiety do spożywania alkoholu również w ciąży, publikując fałszywe i niezgodne z prawdą informacje dotyczące ryzyka związanego z konsumpcją alkoholu przez matkę dla rozwoju dziecka. Przemysł alkoholowy i organizacje odpowiedzialności społecznej w Wielkiej Brytanii wspierają takie podmioty jak Drinkaware, które publikują na stronach internetowych przekazy typu „niewielkie ilości alkoholu w ciąży są bezpieczne”, jak również nie łączą informacji o ryzyku związanym z piciem alkoholu w ciąży, czy wystąpieniu FASD u dziecka. Przykładowo producent Bacardi informuje, że picie alkoholu w ciąży wiąże się z ryzykiem ale jednocześnie podkreśla, że określenie „za dużo, bądź ryzykownie” jest całkowicie indywidualne – co może zachwiać decyzję o abstynencji w ciąży. Powyższe doniesienia zostały opublikowane w magazynie naukowym the Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Zawarte informacje dotyczą treści z zakresu spożywania alkoholu w  ciąży, zamieszczane i głoszone przekazywanych przez takie firmy alkoholowe jak Heineken and Diageo wśród konsumentów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie.

Informacje przekazywane przez przemysł alkoholowy do kobiet w ciąży, często nie zawierają przekazu, że w ciąży nie należy spożywać napojów alkoholowych.  Wręcz odwrotnie często w pewnym stopniu zachęcają do kontynuowania spożywania alkoholu również w ciąży.

Więcej informacji …

https://www.theguardian.com/society/2019/oct/14/alcohol-industry-pregnant-women-research-health

Co 10 nastolatek spożywał alkohol – badanie NHS

Miasto Barrow-in-Furness w Wielkiej Brytanii, walczy ze zjawiskiem konsumpcji alkoholu przez nastolatków. W mieście tym odnotowuje się w Anglii najwyższy odsetek hospitalizacji dzieci z powodu alkoholu. Zgodnie z danymi NHS co 10 nastolatek w przedziale wieku 11-15 lat spożywał alkohol w poprzednim tygodniu a około 1/5 15-latów przyznaje się do upicia się.

Więcej informacji …

https://www.bbc.com/news/av/uk-49897619/one-in-10-children-11-15-had-drunk-alcohol-in-previous-week-nhs-survey

Kobiety w średnim wieku spożywają więcej alkoholu

Zgodnie z wynikami badania, upijanie się jest coraz częstym zjawiskiem wśród kobiet w wieku średnim. Wyniki powyższego badania zaprezentowane zostały podczas corocznego spotkania Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Menopauzy. Wskazują one na fakt coraz większego zacierania się granicy między spożywaniem alkoholu przez kobiety a mężczyzn. Zjawisko upijania się i ryzykownego spożywania szczególnie szybko wzrasta wśród kobiet w średnim wieku, jak i starszych, reprezentujących mniejszości i mających problemy socjo-ekonomiczne. Analizy badania Capi (wywiadu przeprowadzonego „twarz w twarz”) próby liczącej około 40 tysięcy dorosłych Amerykanów wykazały, że poziom spożycia alkoholu w okresie powyżej 12 miesięcy wynosił 73% w latach 2012-2013, co stanowiło wzrost o 11,2% od lat 2001-2002. Ponadto, powszechność  picia ryzykownego (dla kobiet - 4 bądź więcej porcji standardowych dziennie) w latach 2012 – 2013 osiągnął poziom 12,6%, co stanowiło wzrost w przeciągu dekady o 30%. Największy wzrost odsetka osób pijących ryzykownie odnotowani wśród kobiet (58%) i grupach wiekowych 45-64 i 65+. Odsetek wizyt na ostrym dyżurze również zdecydowanie wzrósł w 2014 roku (5 milionów przypadków) w porównaniu do 2006 roku (3,1 miliona przypadków). Związane to było przede wszystkim z faktem szkodliwego picia alkoholu przez kobiety w przedziale wieku 45-65 lat.

Więcej informacji …

https://www.contemporaryobgyn.net/alcohol-abuse/older-women-are-consuming-more-alcohol

 

Zakaz spożywania alkoholu w Brukseli

Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi w odległości 500 metrów od obszaru Brussels Stock Exchange, obowiązywać będzie zakaz spożywania napojów alkoholowych w godzinach od 12:00 w południe do 6:00 rano. Nowe regulacje prawne wejdą w życie w styczniu 2020 roku. Osoby łamiące obowiązujące przepisy  - konsumujące napoje alkoholowe we wskazanym obszarze i opisanych godzinach, podlegać będą karze w wysokości do 350Euro.

Więcej informacji …

https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/75319/some-600-persons-take-to-brussels-streets-for-the-climate/

 

 

Raport dotyczący polityki wobec alkoholu - Finlandia

W październiku opublikowany został raport Polityka wobec alkoholu w Finlandii na rozstaju dróg: Zdrowie, bezpieczeństwo i konsekwencje ekonomiczne wprowadzenia alternatywnych rozwiązań w detalicznej sprzedaży alkoholu. Powyższy dokument powstał przy współpracy the Finnish alcohol monopoly - Alko, badaczy z CISUR, jak również zespołu międzynarodowych ekspertów. Autorzy przedstawiają dowody empiryczne i analizy w obszarze polityki alkoholowej, które mają wesprzeć  dyskusję dotycząca przyszłości polityki wobec alkoholu w Finlandii, wraz z uwzględnieniem działań rządowych w zakresie sprzedaży detalicznej.  W raporcie analizie poddane są konsekwencje związane z konsumpcją alkoholu w kontekście społecznym,  zdrowotnym i ekonomicznym.

Więcej informacji ….

https://www.uvic.ca/research/centres/cisur/about/news/current/new-report-finnish-alcohol-policy-at-the-crossroads.php

Wpływ spożywania alkoholu w ciąży na neurobiologiczne podłoże przetwarzania przestrzennego

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Jednym z funkcjonalnych deficytów spowodowanych ekspozycją na alkohol w życiu płodowym, są zaburzenia w zakresie przetwarzania przestrzennego. Między innymi hipokamp i przedni biegun wzgórza, to obszary mózgu zaangażowane w przetwarzanie przestrzenne, które jednocześnie są wysoce podatne na teratogenne działanie alkoholu w okresie płodowym.

Więcej informacji …

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763419303276

 

Przypadki śmiertelne powiązane z alkoholem w Nowym Meksyku

W Nowym Meksyku odnotowano najwyższy od 20 lat odsetek przypadków śmiertelnych powiązanych z konsumpcją alkoholu.  W 2018 roku ponad 1500 mieszkańców Nowego Meksyku zmarło z powodów powiązanych z alkoholem. Poziom ten stanowi ponad 6% przypadków śmiertelnych rocznie. Jak twierdzi epidemiolog z Departamentu Zdrowia -  Michael Landen, regulacje prawne względem alkoholu nie sprzyjają obecnej sytuacji a wręcz będą ją pogarszać. Wysokie opodatkowanie napojów alkoholowych i ograniczenie dostępności, tak aby konsumenci mieli ograniczoną możliwość zakupu nie leży w gestii lokalnego ustawodawcy. W tegorocznym działań legislacyjnych obniżono poziom opodatkowania napojów alkoholowych dla niektórych lokalnych producentów, jak również wydłużono godziny sprzedaży alkoholu.  

Więcej informacji …

https://www.kunm.org/post/alcohol-death-rate-rises-nm

WRZESIEŃ

Spożycie alkoholu w Rosji spadło o 43% - raport WHO

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie alkoholu w Rosji w latach 2003-2016 spadło o 43%. Odnotowano ponadto, że spadek spożycia alkoholu wpłynął na znaczne wydłużenie długości życia. Wcześniej Rosja, należała do państw o najwyższym poziomie spożycia napojów alkoholowych. Zgodnie z treścią raportu WHO, alkohol w Rosji był przyczyną przedwczesnej śmierci przede wszystkim wśród mężczyzn. Jednakże w latach 2003-2016 poziom spożycia alkoholu, jak i przypadków śmiertelnych z nim powiązanych zdecydowanie zmalał. W 2018 roku odnotowano widoczne wydłużenie długości życia odpowiednio u mężczyzn do 68 lat, u kobiet do 78 lat. Restrykcje dotyczące polityki alkoholowej w Rosji obejmowały obostrzenia reklamy, podwyższonego opodatkowania alkoholu, jak również zakazu reklamy w określonych godzinach.

Więcej informacji…

https://www.bbc.com/news/world-europe-49892339

 

Wprowadzenie ceny minimalnej w Szkocji, nie zaszkodziło detalistom

Raport poświęcony wpływowi wprowadzenia ceny minimalnej na alkohol (MUP) wskazuje na spadek sprzedaży w okresie ostatnich 9 miesięcy od wprowadzenia MUP w maju (NHS Health Scotland).

Zgodnie z informacjami pozyskanymi od detalistów, wprowadzenie ceny minimalnej wpłynęło na niewielkie ale odczuwalne zmniejszenie ilości sprzedanych napojów alkoholowych, co summa summarum nie wpłynęło na przychód z uwagi na podwyższenie ceny jednostkowej. Żaden z detalistów nie deklarował jednocześnie konieczności zamknięcia punktu sprzedaży, zmniejszenia liczby personelu, czy zmniejszenia działań inwestycyjnych. Dane zebrane w raporcie powstały w oparciu o badanie przeprowadzone na ośmiu podmiotach reprezentujących różne sektory przemysłu, w tym supermarket, sprzedawców detalicznych, producentów napojów spirytusowych, jak również piwowarskich. Jak stwierdzili uczestnicy badania, konsumenci przerzucili się na zakup mniejszych opakowań alkoholu, bądź napojów o niskiej zawartości alkoholu, czy też jego substytutów.

Więcej informacji …

https://www.scotsman.com/health/alcohol-minimum-pricing-rules-have-not-hurt-scots-retailers-says-report-1-5015488

 

75% młodych Hindusów rozpoczyna konsumpcję alkoholu zbyt wcześnie

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania, 75% młodych Hindusów rozpoczyna spożywanie alkoholu przed obowiązującym prawnie  w tej kwestii, 21 rokiem życia. Badanie przeprowadzone zostało wśród uczniów pierwszego roku liceum  St. Xavier's College, znajdującego się południowej części Bombaju. W badanie wzięło udział 1000 uczniów w wieku 16-21 lat z takich miast jak między innymi Bombaj, Delhi, Radżastan, jak również Czechy i Węgry. Zgodnie z otrzymanymi wynikami 75% uczniów spróbowała alkoholu przed ukończeniem 21 lat, a 47% próbowało również papierosów. Z próby tej 20% miało kontakt z narkotykami a 30% paliło sziszę. Jak stwierdzają autorzy badanie, młodzież dzisiaj jest bardzo podatna na wiele niezdrowych nawyków, jak i uzależnień. Celem przeprowadzonego badania, było poznanie obecnej sytuacji wśród postaw młodych ludzi a tym samym zagrożeń na jakie są podatni.

 

Więcej informacji…

https://www.indiatoday.in/india/story/youths-consume-alcohol-before-2-results-are-available-use-up-and-down-arrow-keys-to-navigate-drinking-age-survey-1603919-2019-09-28

 

Koniec zakupu alkoholu w ramach punktów lojalnościowych

Sprzedawcy nie będą mogli dłużej sprzedawać alkoholu z wykorzystaniem programów lojalnościowych i zbieranych w ich ramach punktów. Nowe propozycje przepisów wprowadzają zakaz zbierania punktów lojalnościowych za zakup alkoholu, jak również jego zakup za punkty lojalnościowe. Ponadto wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży alkoholu w ramach promocji bądź ze zredukowaną ceną, czy też za darmo przy zakupie innego produktu. Powyższe przepisy będą miały swe zastosowanie również wobec krótkich (3 dniowych bądź krótszych) promocji alkoholu. Państwa członkowskie UE i Komisja Europejska mogą ocenić zgodność projektów przepisów z prawem UE i zasadami rynkowymi w trzymiesięcznym okresie przed implementacją. Projekt przepisów dotyczy promocji polegających na redukowaniu cen, tym samym ma przyczynić się do zmniejszenia poziomu zjawiska upijania się, jak również spowodować by napoje alkoholowe były mniej dostępne cenowo dla ludzi młodych.

Więcej informacji …

https://www.todayfm.com/news/new-laws-will-stop-people-buying-alcohol-loyalty-points-904547

 

Europa z najwyższym poziomem spożycia alkoholu - WHO

Zgodnie z danymi WHO spożycie alkoholu w Europie nie spadło zgodnie z tym, jak się tego spodziewano po wdrożeniu przez prawie wszystkie państwa europejskie Europejskiego Planu Działań na rzecz zmniejszenia poziomu szkodliwego picia alkoholu 2012-2020. Opierając się na danych zebranych w latach 2010-2016 wśród 30 państw europejskich (Status report on alcohol consumption, harm and policy responses in 30 European countries 2019), rocznie prawie 290 tysięcy Europejczyków rocznie umiera z powodów powiązanych z alkoholem. Średnio osoby dorosłe (15+) w państwach UE oraz Norwegii i Szwajcarii (EU+) wypijają dwie butelki wina tygodniowo. Ale kiedy wykluczy się z tej grupy abstynentów i osoby, które zaprzestały picia alkoholu, średnia wzrasta do trzech butelek wina tygodniowo – ilości, która prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Kolejny problem stanowi fakt upijania się – 30,4% populacji deklaruje fakt konsumpcji Więcej niż 60g czystego alkoholu przy jednej okazji w ciągu ostatnich 30 dni, to jest odpowiednik ponad pięciu porcji standardowych wypitych za jednym razem. Ten wzorzec picia jest szczególnie obecny wśród mężczyzn (47,4%) w porównaniu do kobiety (14,4%) I przede wszystkim ma miejsce w krajach bałtyckich.

Więcej informacji …

http://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press-releases/2019/in-europe,-people-continue-to-consume-more-alcohol-than-in-any-other-place-in-the-world

 

 

Ile kalorii zawiera napój alkoholowy?

Naukowcy z University of Victoria w Kanadzie przeanalizowali dane statystyczne dotyczące sprzedaży alkoholu w latach 2015-2016, by oszacować ilość kalorii, jaką Kanadyjczycy spożywają z samego alkoholu. Wyniki badania opublikowanego w magazynie the Canadian Journal of Dietetic Practice and Research wykazały, że średnio kanadyjscy konsumenci alkoholu spożywają 250 kalorii dziennie z samego alkoholu, jest to odpowiednik paczki chipsów. W przypadku upijania się (spożywania od 4 do 5 porcji standardowych przy jednej okazji)ilość kalorii wzrasta wówczas do 550 dziennie bądź stanowi około 25% codziennego zapotrzebowania na kalorie. Naukowcy uważają, ze na opakowaniach napojów alkoholowych powinny znajdować się informacje o jego kaloryczności.

Więcej informacji …

https://www.thestar.com/life/health_wellness/2019/08/29/how-many-calories-in-a-drink-researchers-say-alcohol-labels-should-spell-it-out.html

Alkohol i rak piersi - Australia

Co piąty przypadek raka piersi powiązany jest ze spożywaniem alkoholu. Tylko 19% Australijczyków jest świadomych faktu, że alkohol przyczynia się do wystąpienia raka piersi (the Cancer Council of Victoria’s Centre for Behavioural Research). Ponadto alkohol wywołuje jeszcze siedem innych odmian nowotworu a ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz ze wzrostem poziomu konsumpcji. Australijczycy muszą być świadomi tego faktu, aby móc podejmować  świadome decyzje względem jego konsumpcji.. W Australii alkohol stanowi najczęściej używaną, legalną substancję psychoaktywną. Konsumenci każdego produktu, powinni być w pełni świadomi ryzyka jakie wiąże się z jego używaniem aby móc świadomie podejmować decyzje. W 2015 roku rak piersi został zdiagnozowany u 16,852 kobiet w Australii. Październik jest Miesiącem Raka Piersi, wspieranym przez osoby prywatne, czy organizacje  - jest to czas podejmowania wielu inicjatyw w tym temacie.

Więcej informacji…

https://adf.org.au/insights/alcohol-breast-cancer/

 

Konsumpcja alkoholu w Irlandii

Zgodnie z danymi Alcohol Action Ireland (AAI) szacuje się, że każdego roku przybywa nowych konsumentów alkoholu w postaci 60 tysięcy młodych Irlandczyków poniżej 18 roku życia. Osoby w przedziale wieku 18-24 lata stanowią w Europie grupę najczęściej upijających się młodych Europejczyków. Oceniając zasięg szkód powodowanych nadużywaniem alkoholu, potrzebne wydaje się być wprowadzenie ceny minimalnej na alkohol (MUP). Obowiązujące opodatkowanie napojów alkoholowych od 2002 roku zmieniło się tylko trzykrotnie i nie nadąża za inflacją.

Więcej informacji …

https://www.breakingnews.ie/ireland/irish-alcohol-consumption-80-above-global-average-says-alcohol-action-ireland-946454.html

 

Szkodliwe picie alkoholu a wirus HIV

Szkodliwe spożywanie alkoholu (trzy bądź więcej porcji standardowych dziennie przez kobietę oraz cztery bądź więcej porcji standardowych dziennie przez mężczyznę) wpływa na zaburzenia układu odpornościowego u nosicieli wirusa HIV. Jak do tej pory widomo było, że alkohol wpływa na system odpornościowy, to niewiadoma pozostawała zależność jaka występuje między rozwojem wirusa HIV a alkoholem i systemem odpornościowym. Rozwój wirusa HIV zależny jest od dysfunkcji sytemu odpornościowego jednostki. Naukowcy z University School of Medicine (BUSM) w Bostonie, poddali analizie biomarker określany jako wrodzona funkcja odpornościowa, która reaguje szybko i niespecyficznie w przypadku nowych infekcji czy patogenów. Osoby badane deklarowały ilości spożytego alkoholu trzy razy w okresie dwóch lat badanie, jak również dokonano pomiaru markera z krwi (PEth), który wskazuje alkohol po okresie do 21 dni po jego spożyciu.

Więcej informacji …

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190822141905.htm

 

  
SIERPIEŃ

Uzależnienie od alkoholu wśród Węgrów

Zgodnie z danymi toksykologicznymi, liczba osób uzależnionych od alkoholu na Węgrzech sięga prawie 800 tysięcy. Z tego każdego roku umiera 300 tysięcy z powodu chorób powiązanych z nadużywaniem napojów alkoholowych. Średnio per capita Węgrzy wypijają 14 litrów czystego alkoholu rocznie. Alkohol stanowi obecnie zdecydowanie poważniejszy problem społeczny, niż uzależnienie od narkotyków. Szacuje się, że od narkotyków uzależnionych jest 20 tysięcy Węgrów a każdego roku umiera 40 osób w wyniku powyższego uzależnienia. Jak twierdzą specjaliści, temat uzależnienia od alkoholu pojawia się zbyt rzadko na forum publicznym a obecna sytuacja wymaga przygotowania strategii omawianej problematyki wraz z planami działań na przyszłość w tym obszarze.

Więcej informacji …

https://hungarytoday.hu/toxicologist-number-of-alcohol-addicts-in-hungary-reaches-800000/

 

Opinia amerykańskich położnych i pielęgniarek w zakresie spożywania alkoholu w ciąży

Zgodnie z wynikami badania opublikowanego w czerwcu tego roku w magazynie naukowym Alcoholism: Clinical and Experimental Research, wiele położnych i pielęgniarek niedoszacowuje i nie zdaje sobie do końca sprawy z zakresu szkód jakie mogą wiązać się z faktem spożywania alkoholu w ciąży. Badanie przeprowadzono na próbie 6,000 pielęgniarek i położnych wyłonionych drogą mailową z bazy the American College of Nurse-Midwives. Ostatecznie udział w badaniu wzięło 578 osób a zakres adresowanych do nich pytań dotyczył wiedzy dotyczącej konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu w ciąży, jak często kobiety w ciąży sięgają po alkohol, jak również jak często stosuje się narzędzia przesiewowe (screening) w celu wyłonienia grupy ryzyka.

Zgodnie z otrzymanymi wynikami, 37,7% respondentek uważa, że picie alkoholu w ciąży, przynajmniej w jednym trymestrze jest bezpieczne i tylko 35,2% deklarowało używanie screeningu w grupie pacjentek w ciąży. W powyższej grupie pielęgniarek i położnych, 23,3%  tych które wskazały stosowanie konkretnych narzędzi przesiewowych, tylko kilka stosowało narzędzia rekomendowane do użytku w grupie kobiet ciężarnych.

Otrzymane wyniki świadczą jednogłośnie o konieczności większej i lepszej edukacji danej grupy zawodowej w zakresie szkód związanych ze spożywaniem alkoholu przez kobiety ciężarne, jak również lepszej znajomości rekomendowanych dla tej grupy pacjentów narzędzi przesiewowych.

Więcej informacji ….

https://www.beckershospitalreview.com/quality/37-7-of-midwives-and-nurse-midwives-think-drinking-alcohol-is-sometimes-safe-during-pregnancy-study-finds.html

 

Alkohol działa rakotwórczo – czy informować o tym na opakowaniach ?

W świecie nauki istnieje zgodność, że alkohol ma działanie rakotwórcze i że spożywanie nawet umiarkowanych jego ilości potęguje ryzyko zachorowania na nowotwór. Mimo powyższej wiedzy badania wskazują, że większość Amerykanów żyje w nieświadomości tego faktu.

Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że wśród czynników ryzyka które można wyeliminować, alkohol znajdował się na trzecim miejscu wśród największych czynników ryzyka zachorowania na nowotwór, zaraz po paleniu papierosów, czy dużej nadwadze. Natomiast badanie opublikowane w magazynie  A Cancer Journal for Clinicians wykazano, że w grupie osób  w wieku 30 lat i więcej, alkohol przyczynił się do 87 tysięcy przypadków choroby nowotworowej w 2014 roku, jak również 5,6% wszystkich nowotworów.

Przeprowadzone przez the American Institute for Cancer Research w 2017 roku badanie telefoniczne dowiodło, że tylko 39% respondentów wiedziało o rakotwórczym działaniu alkoholu.

Zamieszczanie informacji o rakotwórczym działaniu alkoholu na jego opakowaniach, ma różny status prawny na świecie. Przykładowo w Południowej Korei obligatoryjnie na opakowaniach alkoholu zamieszczana jest informacja treści „Alkohol jest rakotwórczy”. W Irlandii właśnie uchwalono zapisy o obligatoryjnym zamieszczaniu informacji o rakotwórczym działaniu alkoholu na opakowaniach jak również w miejscach jego sprzedaży. W ubiegłym roku natomiast, w ramach prowadzonego badania w Kanadzie na obszarze Yukon, zmieszczono tożsame informacje na butelkach napojów alkoholowych. Działanie to zostało szybko zakończone z uwagi na mocną i negatywną reakcję lobby alkoholowego.

Więcej informacji …

https://www.fairwarning.org/2019/07/alcohol-cancer-warning-label/

 

Pomoc i wsparcie niezbędne względem rosnącego odsetka przypadków FASD

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) staje się w Kanadzie najczęstszą przyczyną zaburzeń rozwojowych. FASD występuje 2 razy częściej niż Autyzm, i 28 razy częściej niż Zespół Downa. Zgodnie z zdanymi the Canada FASD Research Network, mniej więcej 3% dzieci w wieku 7-9 lat zamieszkujących obszar Ontario ma FASD. Badanie przeprowadzone przez the Centre for Addiction and Mental Health w 2018 roku szacuje, że milion Kanadyjczyków ma deficyty wynikające ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.

Podczas gdy 18-letnia osoba z FASD posługuje się językiem jak dorosły, to jednocześnie jej dojrzałość emocjonalna jest na poziomie 6-letniego dziecka, kompetencje społeczne na poziomie 7-letniego dziecka a umiejętności i kompetencje życiowe na poziomie 11-latka. Osoby z FASD są szczególnie narażone na porzucenie szkoły, zachowania przestępcze, uzależnienia jak również bezdomność. Wiele dzieci i nastolatków z FASD doświadcza zaburzeń wtórnych będących wynikiem ekspozycji na alkohol w życiu płodowym. Zaliczyć do nich należy zaburzenia zdrowia psychicznego, które występują u ponad 90% osób z tej grupy, w porównaniu do 20% ogółu społeczeństwa. Również wśród szczególnie powszechnych znajduje się depresja i zaburzenia lękowe, często pojawiające się w okresie nastoletnim.

Dostosowanie warunków szkolnych i nauczania w przypadku osób z FASD może być szczególnie trudne. Dzieje się tak z uwagi na trudności w osądzie/ocenie jak i planowaniu, rozumieniu i przewidywaniu konsekwencji, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, deficycie umiejętności motorycznych i werbalnych, zburzeniach równowagi i koordynacji. Ponadto dzieci z FASD mogą być bardziej impulsywne, emocjonalnie niestabilne.

Pośrednie i bezpośrednie koszty Kanady, związane z zapewnieniem opieki zdrowotnej, opieki z zakresu zdrowia psychicznego, pomocy społecznej, zaspakajania potrzeb edukacyjnych, jak również koszty wynikające z zaangażowania wymiaru sprawiedliwości, szacuje się na kwotę $10 miliardów rocznie.

W 2017 roku ministerstwa zaangażowane w problematykę FASD przygotowały strategię dotycząca szczególnych potrzeb w grupie osób z FASD (a Special Needs Strategy), której celem jest poszerzanie świadomości w zakresie teratogennego działania alkoholu w ciąży jak również przeciwdziałanie zjawisku picia napojów alkoholowych w ciąży. Strategia zawiera plan działań mających na celu poszerzanie zakresu wsparcia i pomocy dla dzieci, młodzież i rodziny z FASD.

Więcej informacji …

https://www.mykawartha.com/news-story/9533208-support-crucial-as-fetal-alcohol-spectrum-disorder-rates-climb/

 

Wychodzenie z uzależnienia a umiejętność rozpoznawania emocji

Osoby będące na początku drogi wychodzenia z uzależnienia, mogą mieć trudności w rozpoznawaniu ekspresji emocji na twarzy, w szczególności złości (the Journal Alcoholism: Clinical & Experimental Research). Obecne doniesienia naukowe opierają się na rosnącej liczbie dowodów wskazujących na to, że długotrwałe nadużywanie alkoholu może osłabić zdolność mózgu w przetwarzaniu emocji wyrażanych na twarzy, a co za tym idzie prawidłowego ich rozpoznawania. Kompetencje związane z adekwatnym odczytywaniem emocji są szczególnie ważne w relacjach interpersonalnych i funkcjonowaniu społecznym, dlatego też deficyty w tym zakresie mogą powodować problemy. Naukowcy z the Recovery Research Institute in Boston wraz z  the University of Florida w Gainesville przeprowadzili badanie polegające na rozpoznawaniu emocji wyrażanych na twarzy. W badaniu uczestniczyły dwie grupy: kontrolna (osób bez problemów alkoholowych) oraz badawcza, którą stanowiły osoby w przeszłości zdiagnozowane jako nadużywające alkoholu i od niego uzależnione. W okresie przeprowadzania badania, osoby z grypy badawczej pozostawały 3-ci miesiąc w abstynencji. W komputerowym zadaniu polegającym na rozróżnianiu płci przestawianych twarzy, uczestnicy obu grup, byli w stanie prawidłowo odróżnić płeć. Różnice pojawiły się w przypadku rozróżniania emocji wyrażanych na twarzach – osoby z grupy badawczej, zauważalnie częściej błędnie nazywały emocje a w szczególności myliły się w przypadku twarzy wyrażającej złość.

Wyniki przedstawionego badania stanowią początek dociekań w poruszonej tematyce.

Więcej informacji …

https://www.news-medical.net/news/20190813/People-recovering-from-alcohol-use-disorder-struggle-to-recognize-angry-facial-expressions.aspx

 

Upijanie się bardziej szkodliwe dla kobiet

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na szczurach, fakt trzech epizodów dużego upojenia alkoholowego wpłynął negatywniej na kondycję wątroby szczurów płci żeńskiej (University of Missouri- University of Missouri School of Medicine Columbia). Gryzonie obu płci były w podobnym wieku i zbliżonej wagi. Szczurom podana została taka sama ilość alkoholu niezależnie od płci, trzykrotnie w 12 godzinnych odstępach czasowych. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na modelu zwierzęcym, zjawisko upijania się negatywniej wypływa na stan wątroby żeńskiej, niż męskiej (the Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics). Autor badania podkreśla potrzebę przeprowadzenia kolejnych badań, które bliżej przyjrzałyby się potencjalnym różnicą szkód związanych z upijaniem się a płcią, jak również przyczyn metabolicznych wywołujących te różnice.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki, spożywanie alkoholu stanowi jeden z głównych czynników przewlekłych chorób wątroby a wątpliwości nie pozostawia fakt, że upijanie się wpływa na zniszczenie tego narządu. Zgodnie z danymi the Centers for Disease Control and Prevention, jeden na sześciu dorosłych obywateli U.S., upija się cztery razy w miesiącu.

Więcej informacji …

https://eurekalert.org/pub_releases/2019-08/uom-bdm081919.php

 

3% wydatków stanowią papierosy i alkohol

Średnio 3% wydatków poniesionych przez Rosjan w 2018 roku, dotyczyło wyrobów tytoniowych i alkoholowych. W niektórych regionach Rosji koszty te są nawet wyższe sięgając odpowiednio 4,3% (Republika Chakasji; Region Kostromski), 5,7% (Okręg autonomiczny Yamalo-Nenets) czy 6% (Żydowski Region Autonomiczny). Regiony, w których odnotowano najmniejszy odsetek wydatków na powyższe produkty, to Republika Czeczeńska, Republika Inguszetii, Republika Karaczajsko-Czerkieska, Republika Dagestanu i Region Tambowa. Mieszkańcy Moskwy i St. Petersburga wydali w 2018 roku odpowiednio 3,4% i 2,7% swoich dochodów na napoje alkoholowe i tytoniowe (Rosyjska Federalna Agencja Statystyczna).

Więcej informacji …

https://news.ru/en/society/3-of-russian-spendings-go-on-alcohol-and-tobacco/

 

Alkohol może stanowić ¼ dziennego zapotrzebowania na kalorie

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez the University of Victoria, codzienni konsumenci napojów alkoholowych, tylko poprzez jego spożycie mogą dostarczać do organizmu 250 kalorii, czyli 11% kalorii do ogólnej puli dziennego zapotrzebowania na nie. Jeśli jednostka upija się, bądź jednorazowo wypija 4-5 porcji standardowych alkoholu, to wartość ta wzrasta do 25%, czyli 550% kalorii, czego odpowiednikiem jest podwójny cheeseburger wraz z dodatkami.

Opakowania napojów alkoholowych w przeciwieństwie do większości pozostałych opakowań (opakowania produktów żywnościowych, opakowania napojów) nie muszą zawierać informacji dotyczącej wartości odżywczej. Badacze wzywają do zamieszczania takich informacji również na opakowaniach napojów alkoholowych wraz z możliwością informowania o innych czynnikach ryzyka dla zdrowia jakie powoduje alkohol mając tu na uwadze nowotwory, udar czy choroby serca.

Więcej informacji …

https://www.tricitynews.com/alcohol-can-claim-up-to-one-quarter-of-daily-caloric-needs-uvic-study-1.23929467

 

LIPIEC

Napoje alkoholowe z informacją o jego rakotwórczym działaniu

Dr Emma Miller, badaczka z Flinders University (Australia) sprawdzała, czy zawarcie informacji o rakotwórczym działaniu alkoholu na jego opakowaniach, w jakimkolwiek stopniu uwrażliwi w tym zakresie jego konsumentów.  W przeprowadzonym eksperymencie zamieściła na opakowaniach napojów alkoholowych dodatkowe informacje sprawdzając tym samym, na ile próba składająca się z 1600 Australijczyków, będzie na nie wrażliwa. Osoby znajdujące się w powyższej próbie badawczej reprezentowały różne wzorce picia i pochodziły z różnych środowisk. Niektóre etykiety miały informację typu: ”alkohol jest rakotwórczy”, podczas gdy inne dostarczały więcej informacji przykładowo informując: “trzy drinki dziennie zwiększają ryzyko raka jelita o 20%”. Jak się okazało, 70% osób z grupy badawczej przyznało, że takie informacje na opakowaniach alkoholu zwiększą świadomość konsumentów o rakotwórczym działaniu alkoholu, ale jednocześnie 50% uznało, że i tak nie wpłynie to na zmianę ich modelu picia. 1 na 10 Australijczyków postrzega siebie jako odpowiedzialnego konsumenta alkoholu, jednocześnie ¼ Australijczyków przynajmniej raz w miesiącu pije by się upić. Dr Miller, zamierza podejmować rozmowy z przemysłem alkoholowym, by konsumenci alkoholu byli lepiej informowani o rakotwórczym działaniu alkoholu i tym samym pili umiarkowanie, bądź odeszli od nawyku picia każdego dnia.

Więcej informacji …                                     

https://www.abc.net.au/news/2019-07-13/should-cancer-warning-labels-be-placed-on-alcohol-products/11296166

 

Rozpowszechnienie FASD w Kanadzie – najnowsze badania

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) powstaje w wyniku ekspozycji płodu na alkohol. Ponieważ jak do tej pory nie znana była wielkość zjawiska w populacji kanadyjskiej, podjęto działania mające na celu uzupełnienie tej luki. W przeprowadzonym badaniu populacyjnym wzięło udział 2555 uczniów I w próbie tej wykryto 21 przypadków z podejrzeniem występowania FASD. Na podstawie otrzymanych wyników oszacowano, że rozpowszechnienie FASD wynosi 18,1 przypadków na 1000, lub około 1,8%. Przy mniej rzetelnym pomiarze, starając się oszacowań widełki powszechności występowania FASD w grupie wiekowej 7-9 lat, otrzymano wynik wskazujący  na 29,3 przypadków na 1000, lub około 2,9%. W związku z tym należy przyjąć, że rozpowszechnienie FASD występuje na poziomie 2-3% wśród uczniów na etapie edukacji podstawowej (GTA, Ontario, Kanada). Otrzymane szacunki, są dwukrotnie, bądź nawet trzykrotnie wyższe niż pierwotnie przyjęte. Obecna sytuacja wymaga wzmożonych o większej skuteczności działań edukacyjnych, rozpowszechniających informacje o szkodliwym działaniu alkoholu na dziecko w życiu płodowym, ponadto wprowadzaniu adekwatnych i szybkich interwencji względem osób z FASD i wsparcia dla nich, jak również ich rodzin.

Więcej informacji …

https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-019-7213-3

 

Alkohol a zdrowie psychiczne

Od lat trwa debata, czy                umiarkowane spożywanie napojów alkoholowych jest dla zdrowia dobre, złe, czy może nie wywiera żadnego wpływu. Choćby nawet w tym roku w badaniu opublikowanym w magazynie The Lancet naukowcy przedstawili wyniki wskazujące na fakt, że nawet picie umiarkowanych ilości alkoholu, może zwiększyć ryzyko zaburzeń układu krążenia. Natomiast dla odmiany w magazynie Alcoholism: Clinical and Experimental Research w bieżącym miesiącu przedstawiono wyniki sugerujące, że osoby starsze okazjonalnie pijące alkohol mogą żyć dłużej, niż osoby nie spożywające napojów alkoholowych. Badanie przeprowadzone na the University of Hong Kong (HKU) dostarczyło dowodów, że osoby starsze a w szczególności kobiety, przy całkowitej rezygnacji z alkoholu, odczuwają poprawę jakości zdrowia psychicznego niemal na równi z tym, jakie deklarują osoby nigdy nie pijące alkoholu. Badanie opublikowane zostało w the Canadian Medical Association Journal.

Więcej informacji …

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325686.php

 

Opodatkowanie alkoholu w Finlandii

Zgodnie z decyzją rządu fińskiego, podwyższeniu ulegnie podatek za alkohol, jak również napoje bezalkoholowe. Zapowiedziane zmiany zwiększą przychód państwa odpowiednio o 50 i 25 milionów euro. Wprowadzenie wyższego opodatkowania na alkohol, będzie już ósmą podwyżką w przeciągu ostatnich 10 lat. Poprzednie miały miejsce w latach: 2008, 2012, 2014, 2018 i 2019 ,jak również dwukrotnie w 2009 roku. Podatek na napoje bezalkoholowe został podwyższony na początku bieżącego roku i przyniósł państwu zysk na poziomie 25 milionów euro. Wszystkie podwyżki podatku akcyzowego, są postrzegane przez przemysł żywieniowy jako uciążliwe (the Finnish Food and Drink Industries’ Federation).

Więcej informacji …

http://www.helsinkitimes.fi/finland/finland-news/domestic/16552-finland-to-raise-75m-by-increasing-alcohol-and-soft-drink-taxes-in-2020.html

 

Ograniczenie reklamy alkoholu na Łotwie

W odpowiedzi na potrzebę zmniejszenia poziomu spożycia alkoholu na Łotwie i związanych z tym szkód, planowane jest wprowadzenie nowych restrykcji w zakresie dostępności alkoholu i wytycznych dotyczących jego reklamy. Powyższe zmiany planowane są na przyszły rok w ramach prac nad dostępną pomocą w zakresie terapii uzależnień. Spożycie alkoholu na Łotwie wzrasta z każdym rokiem, dlatego tak ważne jest ograniczenie jego dostępności i dostarczenie społeczeństwu wiedzy z zakresu szkód zdrowotnych powodowanych alkoholem. W propozycji zapisów strategii alkoholowej, Minister Zdrowia Łotwy dąży do całkowitego zakazu reklamy napojów alkoholowych zarówno w telewizji, radio, jak i internecie.  Równolegle do powyższych zmian, planowane jest prowadzenie działań edukacyjnych społeczeństwa z zakresu szkód powiązanych z piciem alkoholu. Szczególnie uwaga skupiona ma być na młodych ludziach, kobietach w ciąży oraz przyszłych rodzicach.

Więcej informacji …

https://nordan.org/latvias-health-ministry-pushes-to-limit-alcohol-ads/

 

Niewielka ilość alkoholu zaburza prawidłowe funkcjonowanie

Wyniki badania z zakresu neuronauki, przeprowadzone przez badaczy z the University of Sussex wykazały, że tylko jeden kufel piwa, czy duża lampka wina wystarczy, by wyraźnie zaburzyć  zachowanie jednostki pod względem pełnej świadomości i kontroli podejmowanych działań. Jest to pierwsze badanie w tym zakresie, jak do tej pory badacze koncentrowali się na konsekwencjach  większego upojenia alkoholowego i powiązanych z nim konsekwencjach w zachowaniu. Jak wskazują wyniki opisywanego badania, niewielkie ilości alkoholu – kojarzone z “social drinking” stanowią zagrożenie dla jednostkowego kontrolowania podejmowanych działań. W przeprowadzonym eksperymencie, osoby badane otrzymały koktajl zawierający ilość alkoholu adekwatną do ich BMI tak, by zawartość alkoholu we krwi, pozostała na dopuszczalnym poziomie dla kierowcy – zgodnie z prawem obowiązującym w Anglii i Walii. Adekwatnie ilość tą wyznacza jeden do dwóch kufli piwa. Zgodnie z otrzymanymi wynikami ilość ta wpłynęła na zaburzenia w zakresie podejmowania działania/czynności a odbieranymi bodźcami zmysłowymi. Badanie "Effect of alcohol on the sense of agency in healthy humans” zostało opublikowane w Addiction Biology.

Więcej informacji …

https://medicalxpress.com/news/2019-06-neuroscience-current-alcohol-limit.html

 

FASD często diagnozowane jako ADHD

Zgodnie z wynikami badania, dzieci z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) często na początku otrzymują diagnozę ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi), a przyczyniać się do tego mogą liczne podobieństwa obu zaburzeń funkcjonowania jednostki.

Jak twierdzą badacze, dzieje się tak mimo faktu, że dzieci z FASD mają większe problem z interpretowaniem kontekstu społecznego, niż dzieci z ADHD, co przekłada się na intensywniejsze problemy z zachowaniem. Ponadto badacze zaobserwowali, że dzieci z FASD bardziej niż  z ADHD narażone są na zaburzenia psychiczne. Jak podkreśla autorka badania, psychology kliniczny - Rachel Greenbaum, (the Children's Mental Health Team at Surrey Place Centre in Toronto, Kanada), pod względem behawioralnym, FASD i ADHD są do siebie dość podobne, szczególnie biorąc pod uwagę problem z ograniczoną koncentracją, olbrzymią impulsywnością i ruchową nadpobudliwością. Badanie opublikowane online, pojawi się również w drukowanej wersji magazynu Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

Więcej informacji…

https://abcnews.go.com/Health/Healthday/story?id=8114830&page=1

 

Niewielu młodych konsumentów  dostrzega informacje na opakowaniach alkoholu

Przeprowadzone przez naukowców z the University of Stirling oraz the Cancer Policy Research Centre at Cancer Research (UK) badanie, wykazało zakres w jakim grupa wiekowa 11-19 lat dostrzega zawarte na opakowaniach alkoholu ostrzeżenia i informacje. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, tylko połowa z grupy osób, które określały się jako bieżący konsumenci alkoholu, zauważyła informacje znajdujące się na opakowaniu, co stanowiło jedynie 1/3 odbiorców w danej kategorii wiekowej. Przeprowadzone badanie jest pierwszym w tym temacie, obejmującym tak dużą i demograficznie reprezentatywną próbę młodych Brytyjczyków – eksperci wierzą, że otrzymane wyniki będą merytorycznym wsparciem do dyskusji dotyczącej grafiki (designu), efektywności i regulacji w zakresie etykietowania (labelingu) w Wielkiej Brytanii. Badanie zostało opublikowane w the Journal of Public Health.

Więcej informacji …

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190724103942.htm

 

CZERWIEC

Alkohol wzmaga ryzyko raka piersi - wiele kobiet o tym nie wie

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, mimo że wiadomy jest wpływ alkoholu na raka piersi, to wiele kobiet pozostaje w niewiedzy tego faktu. Badacze poddali analizie informacje uzyskane od 205 kobiet, które poddawane były właśnie badaniom przesiewowym pod kątem raka piersi, bądź udzielana im była pierwsza pomoc w tym zakresie. Około połowa przebadanych kobiet wiedziała, że palenie papierosów stanowi czynnik ryzyka zachorowania na raka piersi, natomiast 30% jako czynnik ryzyka wskazało otyłość. Natomiast tylko 20% wskazało alkohol jako czynnik ryzyka raka piersi. Również odnotowano deficyty wiedzy w tym zakresie wśród służby zdrowia, gdzie tylko 49% wskazało alkohol jako czynnik ryzyka, natomiast 33% nie miało o tym pojęcia (Journal BMJ). Wyniki przeprowadzonego badania w Wielkiej Brytanii korespondują z wynikami jakie otrzymano w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych, w których okazało się, że 70% Amerykanów nie wie o rakotwórczym działaniu alkoholu (the American Society of Clinical Oncology).

Więcej informacji …

https://www.livescience.com/65741-alcohol-breast-cancer-women-awareness.html

 

Globalne cele w zakresie szkodliwego picia alkoholu

Zgodnie z wynikami badania modelowanego (prognostycznego), cele związane z redukcją szkodliwego picia alkoholu ujęte globalnie, są mało realne do osiągnięcia (The Lancet). Zgodnie z danymi WHO w 2017 roku globalne spożycie alkoholu per capita wzrosło do 6,5 litra z 5,9 litra w roku 1990, przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji i zachodnich regionach Pacyfiku. Prognozuje się, że do 2030 roku nadal obserwowalny będzie globalny wzrost spożycia per capita do 7,6 litra powodowany w dużej mierze wzrostem konsumpcji alkoholu w południowo-wschodniej Azji i zachodnich regionach Pacyfiku, gdzie przewiduje się duży wzrost odsetka osób upijających się i zmniejszenie czasu abstynencji. Zapisany w globalnym planie działań prewencyjnych i kontroli chorób niezakaźnych (WHO) cel – obniżenia szkodliwego picia alkoholu o 10% do 2025 roku, obecnie wydaje jeszcze bardziej ambitny niż w momencie jego ogłoszenia w 2013 roku.

Więcej informacji …

https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(19)30149-9/fulltext

 

Szkocja w międzynarodowym projekcie FYFA

Głównym założeniem Projektu FYFA (Focus on Youth, Football and Alcohol) jest przekonanie, że reklama alkoholu i marketing przemysłu alkoholowego nie powinna mieć miejsca w sporcie. W powyższej inicjatywie uczestnicy 7 państw europejskich, w tym: Wielka Brytania, Włochy, Belgia, Polska, Rumunia, Finlandia oraz Słowenia. Celem prowadzonych działań w ramach projektu FYFA jest przeciwdziałanie i redukcja szkód jakie wynikają z picia alkoholu przez osoby młode. Podkreślając tym samym, że sport może pełnić ważną rolę w życiu młodych ludzi poprzez promocję zdrowego stylu życia. W Szkocji pozarządowa organizacja SHAAP (Scottish Health Action on Alcohol Problems), prowadzi badania mające na celu ocenę postaw wobec alkoholu, jak również strategii wykorzystywanych w międzynarodowych federacjach sportowych. Jak do tej pory otrzymane wyniki wskazują, że nie wszystkie federacje sportowe uwzględniają powyższy zakres tematyczny. W czerwcu br. FYFA zorganizowała międzynarodowe spotkanie  w Warszawie, podczas którego eksperci z państw europejskich mogli wymienić się doświadczeniami i przyczynić tym samym do realizacji kolejnego etapu projektu, jak i opracowania końcowego raportu.

Więcej informacji …

https://www.shaap.org.uk/

https://www.scotsman.com/health/scotland-joins-eu-initiative-to-tackle-underage-and-binge-drinking-1-4938586

 

Sprzedaż alkoholu w Szkocji najniższa od 25 lat

Sprzedaż alkoholu w Szkocji odnotowuje najniższy poziom od 1994 roku, od kiedy to wprowadzono cenę minimalną na poziomie 50 pensów za porcję standardową. W roku 2018 poziom sprzedaży alkoholu w Szkocji spadł o 3% od 2017 roku i nadal jest odpowiednikiem spożycia średnio 9,9 litra czystego alkoholu per capita (19 porcji standardowych tygodniowo). Przedstawiciele rządu szkockiego podkreślają, że jeśli utrzymana zostanie tendencja spadkowa, to strategia ceny minimalnej (MUP-minimum unit pricing) ocali życie 392 osobom w pierwszych pięciu latach jej trwania. Szacuje się, że każdego tygodnia w Szkocji z powodów zależnych od alkoholu umierają 22 osoby a 683 jest hospitalizowanych.

Więcej informacji …

https://www.independent.co.uk/news/health/alcohol-scotland-deaths-buckfast-minimum-unit-price-record-low-england-wales-a8964011.html

 

Beztroskie podejście rodziców, zwiększa ryzyko większej konsumpcji alkoholu wśród dzieci

Naukowcy odkryli, że dzieci są bardziej narażone na wczesną inicjację alkoholową (częstsze spożywanie alkoholu i upijanie się) w przypadku, kiedy ich rodzice wykazują nierestrykcyjną/łagodną postawę wobec picia. Spożywanie alkoholu jest jednym z największych czynników ryzyka społecznych i fizycznych szkód, jak również przyczynia się do rozwoju takich chorób jak: nowotwór, cukrzyca, choroba wątroby, czy serca. Mimo to w większości państw europejskich utrzymuje się limit wieku na zakup alkoholu od 18 roku życia. W ramach the 2015 European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs odnotowano, że połowa z grupy 15-16 latków piła już alkohol a 8% z nich upiło się w wieku 13 lat. W badaniu opublikowanym w the Journal Addiction, naukowcy podkreślają, że dzieci rodziców o mniej restrykcyjnych postawach względem picia alkoholu, są grupą która zacznie wcześniej pić niż ich rówieśnicy, jak również będzie pić więcej i częściej się upijać (the School of Health Sciences at the University of East Anglia (UEA)). Analizowane w badaniu dane opiewały próbę prawie 16,500 dzieci i ponad 15,000 rodziców w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji …

https://www.openaccessgovernment.org/alcohol-use-by-children/66785/

 

Szkody społeczne związane z piciem alkoholu przez jednostkę

Doskonale zdajemy sobie sprawę ze szkód jakie nadużywanie alkoholu przynosi jednostce, jednakże nie możemy zapominać również jakie szkody przynosi rodzinie, najbliższemu otoczeniu, pracodawcy, społeczności. Szkody związane z nadużywaniem alkoholu przez jednostkę mają swój wpływ na zdrowie i jakość życia innych. PHE (Public Health England) opublikowało wyniki badania populacyjnego dotyczącego szkód związanych z nadużywaniem alkoholu przez jednostkę na jej otoczenie. Badanie to było pierwszym badaniem populacyjnym w Anglii dotyczącym powyższego tematu, jak również największym badaniem jakie do tej pory zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z otrzymanymi wynikami okazało się, że 1 na 5 osób doznała szkód związanych z nadużywaniem alkoholu przez inną osobę w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Fakt negatywnych skutków bycia biernym palaczem wpłynął na wprowadzenie efektywnych działań w sferze zdrowia publicznego. Takie samo zainteresowanie i działania powinny mieć również miejsce w przypadku szkód jakie ponosi otoczenie osoby nadużywającej alkoholu.

Więcej informacji …

https://publichealthmatters.blog.gov.uk/2019/06/12/new-evidence-on-alcohol-related-harm-to-people-other-than-the-drinker/

https://www.gov.uk/government/publications/alcohols-harm-to-others

 

Eksperci wyjaśniają dlaczego w ciąży nie można pić alkoholu

Australijscy naukowcy przeprowadzili badanie i potwierdzili, jak duże deficyty i zagrożenie dla dziecka stanowi ekspozycja na alkohol w życiu płodowym, jak również fakt spożywania alkoholu niewiele przed zapłodnieniem (the University of Queensland w Brisbane). W przeprowadzonym badaniu myszom płci żeńskiej podano duże ilości alkoholu na początku trwania ciąży. W efekcie tego, odnotowano widoczną patologię łożyska i naczyń krwionośnych, co przyczyniło się do zaburzeń w obszarze odżywienia płodu i zaburzeń w jego prawidłowym rozwoju. Jednocześnie odnotowano, że podobne zaburzenia miały miejsce w przypadku, kiedy myszom płci żeńskiej podano alkohol na cztery dni przed zapłodnieniem, lub cztery dni po zapłodnieniu.

Więcej informacji …

https://galpost.com/experts-explain-why-pregnant-women-cant-drink-alcohol/12292/

 

Alkohol, nowotwór i Twoja wiedza w tym temacie

Czy wiesz, ze możesz ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwór unikając alkoholu bądź ograniczając jego spożycie? W opublikowanej właśnie publikacji Alcohol, Cancer and Your Health znajdują się wszelkie informacje dotyczące związku jaki występuje między alkoholem a jego rakotwórczym działaniem. Ponadto, powyższy materiał zawiera wskazówki dotyczące ograniczenia spożycia alkoholu. Alkohol i tytoń odpowiedzialne są za 1/3 przypadków raka jamy ustanej w Europie.

Więcej informacji …

https://www.cancer.ie/about-us/news/recently-updated-alcohol-cancer-and-your-health-booklet#sthash.AkIQm0sl.dpbs

 

Spożywanie alkoholu przed pierwszą ciążą a ryzyko raka piersi

Opublikowane w the Journal of the National Cancer Institute badanie wykazało, że spożywanie średnio jednej porcji standardowej alkoholu dziennie w okresie przed pierwszym cyklem miesiączkowym a zajściem w pierwszą ciążę, zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi o 13%. Ponadto, dowiodło, że porcja standardowa piwa, wina czy likieru konsumowana dziennie, wzmaga wśród młodych kobiet ryzyko wystąpienia proliferacyjnej choroby piersi o 15% (Washington University School of Medicine). Choć zmiany te nie są nowotworowe, to ich obecność wzmaga ryzyko wystąpienia raka aż o 500%. Źródłem informacji w badaniu była analiza 91,005 matek, które wzięły udział w badaniu the Nurses’ Health Study II w latach 1989 – 2009. Otrzymane wyniki wskazują na potrzebę kontynuacji działań w tym zakresie. Prace w ramach badania wspierane były przez the National Cancer Institute jak również the National Institutes of Health.

Więcej informacji …

https://www.futurity.org/alcohol-first-pregnancy-boosts-cancer-risk/

 

 

MAJ 2019

Wzrost odsetka kobiet pijących alkohol w ciąży - USA

W Stanach Zjednoczonych wzrósł odsetek kobiet spożywających napoje alkoholowe w ciąży. 

Zgodnie z danymi z 2017 roku, co 9 kobieta w ciąży piła alkohol, a 4% upijało się będąc w ciąży (the Centers for Disease Control and Prevention). Porównując dane z rokiem 2013 odsetek kobiet upijających się w ciąży wynosił 3% a do faktu spożywania alkoholu w ciąży przyznawała się co 10 kobieta. Opierając się na dostępnej w temacie wiedzy, spożywanie alkoholu w ciąży może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu bądź spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych u dziecka. Dlatego też podkreśla się, ze w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla rozwoju dziecka. Wyniki badania opublikowanego w the British Medical Journal w 2017 roku wykazały, że dwie porcje standardowe wypite tygodniowo zwiększają ryzyko wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (FAS) o 10%.

Więcej informacji …

https://www.dailymail.co.uk/health/article-6960559/Rise-pregnant-women-drinking-alcohol-1-9-occasionally-drink-4-binge-drink.html

 

Spadek spożycia alkoholu wśród młodych Australijczyków

Zgodnie z raportem opublikowanym w marcu bieżącego roku (Roy Morgan’s Alcohol Consumption Currency Report), odnotowano spadek spożycia napojów alkoholowych wśród Australijczyków w wieku 18+, którzy deklarowali spożywanie przynajmniej jednego rodzaju alkoholu w ostatnich czterech tygodniach. W 2014 roku 70,1% populacji deklarowało spożywanie alkoholu w określonym przedziale czasu, podczas gdy najnowsze dane wskazały na odsetek 67,5% populacji. Jednocześnie odnotowano spadek spożycia prawie wszystkich rodzajów alkoholu z wyjątkiem cydru, jego spożycie wzrosło. Do 66,6% spożycia alkoholu w Australii przyczyniają się mężczyźni podczas gdy pozostałe 33,4% przypada na kobiety.

Więcej informacji ...

https://www.theshout.com.au/news/australian-alcohol-consumption-continues-downward-trend/

 

Co piąty konsument alkoholu, pije szkodliwie

Zgodnie z otrzymanymi wynikami co piąty Irlandczyk pije szkodliwie. Otrzymane wyniki wskazują na konieczność analizy głęboko zakorzenionych postaw  i nawyków względem spożywania alkoholu (The Drinkaware Index 2019 report). Dane przedstawione  w raporcie wskazują, że około 75% Irlandczyków uważa, iż spożywanie dużych ilości alkoholu wpisane jest w ich kulturę. Prawie 1/3 osób do 25 roku życia, upija się w weekendy  i większość z tej grupy traktuje picie alkoholu jako sposób radzenia sobie z rzeczywistością. Badanie zostało przeprowadzone przez Behaviour & Attitudes na próbie tysiąca osób.

Więcej informacji ….

https://www.rte.ie/news/health/2019/0521/1050775-alcohol-consumption/

 

Wielka Brytania - ponad 40% lekarzy deklaruje fakt upijania się

Wielu lekarzy przyznaje się do faktu spożywania alkoholu bądź przyjmowania leków w celu zredukowania stresu związanego z pracą.

Biorący udział w badaniu lekarze zostali poproszeni o uzupełnienie online trzech wystandaryzowanych kwestionariuszy z zakresu zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania jak również zachowań ryzykownych w zakresie spożywania alkoholu. Zgodnie z otrzymanymi wynikami 44% lekarzy zadeklarowało fakt upijania się (spożywania przy jednej okazji więcej niż 6 porcji standardowych), natomiast 5% spełniało kryteria uzależnienia od alkoholu.

Więcej informacji …

https://www.mdedge.com/psychiatry/article/200998/addiction-medicine/more-40-uk-physicians-report-binge-drinking

 

Dlaczego alkohol i papierosy zwiększają ryzyko osteoporozy?

Naukowcy odkryli mechanizm, który pozwoli wytłumaczyć dlaczego palenie papierosów, picie alkoholu i inne czynniki zewnętrzne mogą zwiększać ryzyko rozwoju osteoporozy. Zaobserwowany przez naukowców mechanizm, pobudza określony typ komórki w układzie odpornościowym do przekształcenia się w osteoklasty, które to stanowią rodzaj komórki, przyczyniającej się do rozpuszczania kości lub jej resorbowania. Najprawdopodobniej mitochondria, które wytwarzają energię w komórkach, wysyłają sygnał, który wyzwala ten mechanizm / proces pod wpływem stresu. Gdy dzieje się to w mitochondriach makrofagów, komórki zamieniają się w osteoklasty.

Więcej informacji …

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325163.php

 

Globalne spożycie alkoholu wzrosło do 70%

Zgodnie z wynikami opublikowanymi w magazynie naukowym The Lancet, globalnie spożywamy więcej alkoholu niż miało to miejsce prawie 30 lat temu (the Centre for Addiction and Mental Health, w Toronto, Kanada, oraz the Technische Universität Dresden, w Niemczech). Przedstawione wyniki stanowią analizę poziomu spożycia alkoholu w 189 państwach w latach 1990-2017, jak również szacują trend spożywania alkoholu do 2030 roku. Jak odnotowali badacze, roczne globalne spożycie alkoholu wzrosło do 70% w latach 1990-2017 z 20,999 miliona litrów do 35,676 miliona litrów rocznie. W przypadku Europy poziom konsumpcji alkoholu wśród dorosłych per capita spadł o 12% z 11,2 litra do 9,8 litra w latach 2010-2017. Podczas gdy w tym samym okresie w krajach Azji Południowo –wschodniej spożycie wzrosło o 34% z 3,5 litra do 4,7 litra per capita.

Więcej informacji …

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325135.php

 

Czy umiarkowane spożywanie alkoholu sprzyja sercu?

Informacje opublikowane w magazynie naukowym the Lancet wskazują, że picie alkoholu zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia i ataku serca. Konsumenci alkoholu często powołują się na badania z ubiegłych lat, które to wskazywały profity dla układu krążenia/serca wynikające z picia alkoholu. Nadal niektórzy wierzą, że wypijana od czasu do czasu lampka czerwonego wina wpłynie pozytywnie na zdrowie układu krążenia. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Nuffield Department of Population Health z the University of Oxford w Wielkiej Brytanii, wzięło udział 512.715 osób dorosłych z 10 różnych regionów Chin. Powyższa próba badawcza poddawana była obserwacji i analizie przez okres 10 lat, do stycznia 2017 roku. Naukowcy monitorowali stan zdrowia osób biorących udział w badaniu, pod kontem chorób układu krążenia, ogólnej zachorowalności, śmiertelności i przypadków hospitalizacji.

Więcej informacji …

https://food.ndtv.com/news/is-drinking-alcohol-in-moderation-good-for-the-heart-study-says-no-2037557

 

Zakaz reklamy alkoholu  - Nowy Jork

Mając na uwadze zdrowie Nowojorczyków władze miasta zadecydowały o wprowadzeniu zakazu reklamy napojów alkoholowych w mieście. Decyzja ta skutkuje stratą przychodu w wysokości $3 milionów z opłat reklamowych. Wchodzący w życie zakaz reklamy napojów alkoholowych w większości dotychczasowych miejsc dotyczy w dużej mierze między innymi przystanków autobusowych, koszy na śmieci, czy kiosków Wi-Fi. Około 3% przestrzeni reklamowej w Nowym Jorku poświęconych jest reklamie napojów alkoholowych. W roku 2018 miasto uzyskało przychód w wysokości 2,7 miliona $.

Więcej informacji …

 https://www.nytimes.com/2019/04/30/nyregion/alcohol-ad-ban-nyc.html

 

 

KWIECIEŃ 2019

Smółka biomarkerem prenatalnej ekspozycji na alkohol

Alkohol to powszechnie znany teratogen a jego spożywanie w czasie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia spektrum zaburzeń neurorozwojowych i zaburzeń zachowania u dziecka (w tym Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych/FASD). Smółka jest pierwszym stolcem noworodka i gromadzi się w przewodzie pokarmowym płodu w drugim i trzecim trymestrze ciąży. W smółce odkładają się estry tłuszczowe kwasów tłuszczowych (FAEEs) i  kwasu glukuronowego (EtG) jak również kwasu siarkowego (EtS). Wykrycie powyższych estrów jest obiektywnym dowodem na ekspozycję płodu na alkohol. Badanie smółki może stanowić jeden z czynników źródła wiedzy o spożywaniu alkoholu przez kobietę w ciąży.

Więcej informacji …

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B978012813125100060X

 

Picie alkoholu w wieku nastoletnim wpływa na zaburzenie rozwoju mózgu

Picie napojów alkoholowych w okresie dojrzewania i wczesnej dojrzałości może spowolnić rozwój mózgu, zgodnie z wynikami jakie otrzymano z badań eksperymentalnych na małpach (the Journal eNeuro). Znaczne postępy rozwojowe w mózgu następują na przełomie okresu dojrzewania a dorosłości. Często jest to właśnie czas pierwszych inicjacji alkoholowych. Zgodnie z otrzymanymi wynikami nadużywanie alkoholu wiąże się ze znaczącym spadkiem rozwoju mózgu.

Dane zebrane przez Alcohol Action Ireland wskazują, że 64% nastolatków w przedziale wieku od 13 do 17 roku życia próbowała już alkoholu a prawie połowa z nich spożywa alkoholu każdego miesiąca.

Naukowcy wierzą, że obecne doniesienia naukowe przyczynią się do dalszej eksploracji tematu i odpowiedzi na pytanie, czy spożywanie alkoholu w okresie dorastania kształtuje młodą osobę jako bardziej narażaną na tego konsekwencje w przyszłości.

Więcej informacji …

https://www.thejournal.ie/alcohol-stunts-brain-growth-4571452-Apr2019/

 

Współdziałanie z przemysłem alkoholowym w zakresie zdrowia publicznego nie może mieć miejsca – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Światowa Organizacji zdrowia (WHO) nie będzie nawiązywać współpracy z przedstawicielami przemysłu alkoholowego w ramach prac nad  polityką alkoholową czy wdrażania jakichkolwiek regulacji, zapisów czy działań w zakresie zdrowia publicznego.

W ramach wewnętrznego komunikatu adresowanego do pracowników WHO obwieszczono, że współpraca, utrzymywanie kontaktów służbowych, sponsoring a nawet odbywanie konwersacji z przedstawicielami przemysłu alkoholowego nie jest akceptowalne.

Współpraca czy utrzymywanie kontaktów służbowych na linii przemysł alkoholowy a sekretariat/pracownicy WHO powinno być zdecydowanie ograniczone i zminimalizowane (The BMJ).

Więcej informacji …

https://www.bmj.com/content/365/bmj.l1666

Uszkodzenia mózgu wywołane alkoholem utrzymają się w abstynencji

Naukowcy z the Institute of Neuroscience CSIC-UMH w Alicante, Hiszpania we współpracy z naukowcami z the Central Institute of Mental Health Mannheim w Niemczech przeanalizowali zmiany strukturalne mózgu jakie zachodzą wśród osób nadużywających alkoholu. Odkryli, że zniszczenia istoty białej w mózgu utrzymują się nadal w pierwszych tygodniach abstynencji.

Więcej informacji …

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324901.php

 

Polityka alkoholowa w Etiopii

W Etiopii wprowadzono obostrzenia reklamy napojów alkoholowych jako element działań mających na celu promocję zdrowego stylu życia. Każda reklama napoju alkoholowego powinna zawierać informację ustną bądź pisaną o zakazie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim(poniżej 18 roku życia). Nowe regulacje prawne wprowadzają zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w ośrodkach opieki zdrowotnej, instytucjach państwowych/budynkach rządowych, szkołach, uniwersytetach , miejscach sportowych, miejscach kultu religijnego i kinach.

Więcej informacji …

https://www.africanews.com/2019/04/10/ethiopia-passes-tough-law-regulating-sale-and-advertising-of-alcohol/

 

Ponad ¼ przypadków przemocy domowej związanych jest z alkoholem

Jak odnotowano, alkohol występował przynajmniej w co czwartym przypadku przemocy domowej wśród osób które trafiały na ostry dyżur (the Warrnambool Base Hospital Emergency Department). Dane pochodzące z okresu 18 miesięcy ujawniły, że każdy przypadek przemocy w rodzinie bądź w relacji partnerskiej jaki miał miejsce, wiązał się ze spożyciem napojów alkoholowych zakupionych do konsumpcji w domu.

Więcej informacji…

https://www.standard.net.au/story/6078942/over-a-quarter-of-citys-family-violence-incidents-involve-alcohol/

 

Upijanie się nawet przed zajściem w ciąże może odbić się na zdrowiu dziecka

Wyniki badań sugerują, że picie alkoholu w ciąży może mieć wpływ na zdrowie kilku pokoleń (również wnuków) a ponadto fakt picia alkoholu przed zajściem w ciążę, również może wpłynąć na zdrowie dziecka (the Binghamton University in New York).

Efekt niebezpiecznego dla zdrowia działania alkoholu może mieć miejsce w kolejnych pokoleniach jak dowiodły wyniki badań przeprowadzonych na  Binghamton University w Nowym Jorku. Stwierdzono, że spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży może zwiększać ryzyko predyspozycji do uzależnienia od alkoholu bezpośrednio dziecka ciężarnej kobiety jak również, wnuków i prawnuków. Wyniki badania przeprowadzonego na Rutgers University w New Jersey dowiodły natomiast, że nadużywanie alkoholu przed zajściem w ciążę powiązane jest z występowaniem wysokiego poziomu cukru u dzieci a następnie zagrożenia cukrzycą w wieku dorosłym.

Więcej informacji …

https://www.scmp.com/lifestyle/health-beauty/article/2091149/how-binge-drinking-even-if-you-stop-youre-pregnant-can-harm

1/3 Greków prowadzi pod wpływem alkoholu

Zgodnie z danymi the Hellenic Society of Forensic Medicine, ponad 1/3 Greków prowadzi pod wpływem alkoholu, co znacznie wykracza poza średnią w państwach UE. Powołując się na dane Komisji Europejskiej, 35% Greków przyznaje się do prowadzenia pod wpływem alkoholu , czyli o 10% więcej niż średnia wśród państw Unii Europejskiej (25%).

Więcej informacji …

 http://www.ekathimerini.com/239792/article/ekathimerini/news/a-third-of-greeks-drive-under-influence-of-alcohol

 

 

MARZEC 2019

Opodatkowane alkopopy - Australia

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania, wprowadzenie akcyzy na słodkie napoje bazujące na alkoholach wysokoprocentowych, potocznie nazywanych alkopopami, znacząco obniżyło odsetek przypadków szkód zależnych od alkoholu wśród australijskich nastolatków. Badanie przeprowadzone przez University of New South Wales w Sydney jest pierwszym analizującym długotrwałe skutki nadużywania napojów alkoholowych po wprowadzeniu akcyzy na alkopopy w 2008 roku. W badaniu przeanalizowano 107810 przypadków pomocy medycznej w 39 szpitalach w latach 1997-2011. Otrzymane wyniki wyraźnie wskazały, że w od momentu wprowadzenia akcyzy na alkopopy zdecydowanie spadł odsetek osób pijanych w przedziale wieku 18-24 lata, którym udzielano pomocy medycznej.

Więcej informacji …

https://ndarc.med.unsw.edu.au/blog/alcopops-tax-cuts-drinking-and-harm

 

Papierosy i alkohol – podwójną szkodą dla mózgu

Wśród wielu konsekwencji zdrowotnych jakie powoduje palenie papierosów, znajdują się zmiany chemiczne w organizmie, stres oksydacyjny jak również zapalenie mózgu. Nadużywanie alkoholu może dać takie same skutki. Jak do tej pory niewiele badań poświęcono wpływowi jednocześnie papierosów i alkoholu na mózg. Obecne badania na szczurach wskazały, że oddziaływanie jednocześnie nikotyny i alkoholu prowadzi do uszkodzeń neuronalnych określonych obszarów mózgu.  

Więcej informacji …

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190227140020.htm

 

Spożycie alkoholu w krajach nordyckich

W większości państw nordyckich odnotowano spadek spożycia napojów alkoholowych wśród nieletnich. Powodem zaistniałej sytuacji mogą być rodzice baczniej kontrolujący swoje dzieci, jak również bardziej restrykcyjne podejście do spożycia alkoholu również przez nich samych a co za tym idzie i ich potomstwa. Dodatkowym powodem spadku spożycia może być utrudniony i ograniczony dostęp do napojów alkoholowych. Spożycie alkoholu w krajach nordyckich wśród nieletnich spadło w okresie ostatnich 10-15 lat. Badacze analizują powody i przyczyny dla których to tendencja w latach 70, 80 i 90 była wręcz odwrotna. Obecnie odnotowuje się wzrost odsetka 15-latków, którzy nie próbowali jak do tej pory napojów alkoholowych. W przeprowadzonym badani nie otrzymano jasnych i klarownych odpowiedzi co powoduje spadek spożycia alkoholu wśród nieletnich ale do czynników mogących mieć na to wpływ jest lepsza orientacja rodziców w sposobie spędzania wolnego czasu przez ich dzieci i lepszy kontakt w relacji rodzic – dziecko.

Więcej informacji …

https://nordicwelfare.org/en/nyheter/debate-article-alcohol-consumption-among-young-people-in-the-nordic-countries-is-falling-the-differences-need-to-be-examined/

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet a przemysł alkoholowy

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do uczczenia ich siły i działań. Wielu przedstawicieli przemysłu alkoholowego upatruje w tym święcie szczególną okazję do promowania napojów alkoholowych adresowanych do płci żeńskiej. Największy przedstawiciel przemysłu spirytusowego (Diageo) tegoroczny dzień 8 marca opatrzył wieloma wydarzeniami związanymi z jego promocją. W ramach obchodów Dnia Kobiet powstały liczne spoty, w których to główną rolę odegrały kobiety w podeszłym wieku mówiące o wyzwaniach prywatnych i zawodowych jakie spotkały na swojej drodze.

Więcej informacji …

https://theconversation.com/how-alcohol-companies-are-using-international-womens-day-to-sell-more-drinks-to-women-113081

 

“Nie mieszaj ciąży z alkoholem” - the Michigan House of Representatives

Przedstawiciele the Michigan House of Representatives przegłosowali wprowadzenie zapisu obligującego wszystkie miejsca sprzedaży i serwowania napojów alkoholowych do umieszczenia informacji ostrzegającej o zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu w ciąży. Zgodnie z danymi the Centers for Disease Control z 2015 roku, średnio 1 kobieta na 10 spożywała napoje alkoholowe w ciąży. Informacja dotycząca spożywania alkoholu w ciąży będzie zawierała następujące treści:” Nie mieszaj ciąży z alkoholem. Spożywanie napojów alkoholowych w ciąży, może doprowadzić do wad wrodzonych dziecka”. Powyższa informacja zostanie dodana do obecnie już obowiązującej, mówiącej o zakazie sprzedaży i serwowania napojów alkoholowych osobom poniżej 21 roku życia.

Więcej informacji …

https://eu.freep.com/story/news/politics/2019/03/12/michigan-house-bill/3144257002/

 

Prenatalna ekspozycja na alkohol a zdrowie psychiczne dziecka

Dotychczasowe badania naukowe dowiodły, że wysoki poziom prenatalnej ekspozycji na alkohol prowadzi do zaburzeń w zakresie zdrowia psychicznego dziecka. W celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy identyczne skutki mają miejsce w sytuacji niewielkiej bądź umiarkowanej ekspozycji na alkohol w życiu płodowym badacze dokonali analizy literatury dotyczącej powyższego zagadnienia wykorzystując w tym celu zasoby baz PsycINFO, PubMed oraz Web of Science.

Zgodnie z otrzymanymi wynikami, występuje zależność między prenatalną ekspozycją na alkohol a zaburzeniami w zakresie zdrowia psychicznego dziecka niezależnie od stylu picia matki w ciąży (sporadycznego, umiarkowanego, ryzykownego/szkodliwego). Jednakże niezależnie od otrzymanych wyników, naukowcy podkreślają konieczność dalszej analizy zagadnienia.

Więcej informacji …

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0376871619300535

 

Informacje dotyczące alkoholu w ciąży podczas pierwszej wizyty u lekarza

Pomimo coraz większego zainteresowania tematem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, taka sama uwaga powinna zostać poświęcona efektywności działań profilaktycznych. Dlatego też badacze postanowili zebrać informacje dotyczące treści informacji jakie kobiety w czasie ciąży otrzymują od prowadzących je specjalistów w szczególności podczas pierwszej wizyty. Otrzymane wyniki wskazały na, że w większości przypadków informacje jakie otrzymywały kobiety ciężarne były spójne z obowiązującymi rekomendacjami w tym zakresie -  mianowicie, że w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla rozwijającego się dziecka.

Więcej informacji …

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1871519218306000

 

Spotify udostępnia reklamy napojów alkoholowych

Spotify (internetowa platforma muzyczna) został skrytykowany przez pozarządową organizację non-profit (The Foundation for Alcohol Research and Education/FARE) za udostępnianie swoim odbiorcom reklam napojów alkoholowych. W swej petycji przedstawiciele FARE powołali się na treści z forum użytkowników Spotify, gdzie osoby walczące z uzależnieniem od alkoholu poszukują rozwiązań i sposobów na to aby zablokować udostępniane reklamy alkoholu, tak by zjawisko to nie zakłócało ich korzystaniu z platformy. Zgodnie z polityką Google czy Facebook regulacje dotyczące zamieszczania reklam napojów alkoholowych na powyższych platformach dyktowane są obowiązującymi w danym kraju zapisami.

Więcej informacji …

https://eucam.info/2019/03/15/spotify-criticised-for-not-blocking-alcohol-ads/

 

LUTY 2019

Zmniejszenie spożycia alkoholu pomocą w rzuceniu palenia

Znaleziono odpowiedź o podłożu biologicznym, dlaczego palenie sprzyja piciu alkoholu i vice versa (the Oregon State University). Naukowcy poddali obserwacji grupę 22 palaczy uczęszczających na terapię odwykową w Toronto. Okazało się, że odpowiednio do zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu również spadło zapotrzebowanie na nikotynę. Wcześniejsze badania dowiodły, że osoby o wysokim poziomie metabolizmu nikotyny mogą stanowić grupę osób palących więcej jak również mających większe problemy z rzuceniem nałogu.

Więcej informacji:

https://globalnews.ca/news/4800342/drinking-less-alcohol-help-smokers-quit-study/

Dzieci mające niepełnowartościową dietę, częściej sięgają po alkohol w wieku nastoletnim

Dzieci z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, są w grupie podwyższonego ryzyka wczesnej i regularnej konsumpcji alkoholu w wieku nastoletnim (the Journal Public Health Nutrition). Wyniki przeprowadzonego badania pochodzą z danych międzynarodowego projektu, w którym udział wzięła Belgia, Cypr, Estonia, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Węgry i Szwecja (IDEFICS/I. Family). Badaniem objęto grupę 2,263 dzieci. Aby zdobyć informacje dotyczące nawyków żywieniowych powyższej grupy, poziom cukru i tłuszczu zmierzono w dwóch blokach czasowych między 6 a 9 rokiem życia oraz między 11 a 16 rokiem życia. Rodziców poproszono o oszacowanie częstotliwość spożywania przez dzieci młodsze 40 wymienionych produktów. Po upływie lat, dzieci w wieku starszym, samodzielnie odpowiedziały na pytania dotyczące nawyków żywieniowych jak również konsumpcji alkoholu. Wśród nastolatków (od 11 do 16 roku życia), które miały niski poziom spożycia cukru i tłuszczy w młodszym wieku, 3% deklarowało spożywanie alkoholu w każdym tygodniu. Natomiast wśród (od 11 do 16 roku życia), które miały wysoki poziom spożycia cukru i tłuszczy w młodszym wieku, ponad 7% deklarowało spożywanie alkoholu w każdym tygodniu.

Więcej informacji:

https://medicalxpress.com/news/2018-12-children-poor-diet-alcohol-adolescence.html

 

Należy podwyższyć cenę minimalną alkoholu

Jak twierdzą Liberalni Demokracji, w Szkocji należy podnieść cenę minimalną alkoholu do poziomu 60 pensów. Zgodnie z prowadzonymi statystykami w latach 2017/2018 każdego dnia z powodów związanych ze spożyciem alkoholu trawiło prawie 100 osób. W okresie tym odnotowano 35,499 hospitalizacji spowodowanych alkoholem. Cena minimalna alkoholu na poziomie 50p została wprowadzona w Szkocji w maju 2018 roku, obecnie proponowane jest podwyższenie jej poziomu o 10 pensów.

Więcej informacji:

https://www.dailymail.co.uk/wires/pa/article-6747021/Call-raise-minimum-price-alcohol-60p-unit.html

 

Narzędzie do diagnostyki Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)

Naukowcy odkryli urządzenie, które posłuży w diagnostyce FASD dzieci (the University of Southern California (USC), Queen's University (Ontario) and Duke University). Narzędzie diagnostyczne składa się z kamery i komputera i polega na nagraniu ruchu oka dziecka w różnych ściśle określonych zadaniach i sytuacjach. W ten sposób odnotowuje się charakterystyczny dla dziecka model ruchu gałki ocznej, który porównuje się z grupą kontrolną. Wzór ruchu gałki ocznej odbiegający od normy wskazuje na grupę ryzyka wystąpienia FASD i stanowi zalecenie do dalszej diagnostyki medycznej.

Więcej informacji:

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190226155023.htm

 

Wzrost konsumpcji alkoholu wśr ód osób starszych - Szwecja

W Szwecji zaobserwowano znaczący wzrost spożycia napojów alkoholowych wśród osób w starszym wieku. Tym samym wzrosła ilość wypadków powiązanych ze spożyciem alkoholu, mając również na uwadze fakt, że ilość wypadków/zranień i chorób automatycznie wzrasta również z wiekiem (the University of Gothenburg; The report Alkohol och äldre (“Alcohol and older people”). Szczególnie znaczący wzrost konsumpcji alkoholu zaobserwowano wśród 75-cio latków. W latach 1977 – 2006 odsetek starszych kobiet pijący alkohol wzrósł z 1% do 10%. Natomiast wśród starszych mężczyzn odsetek ten wzrósł z 19% do 27%. Jak twierdzą autorzy, raport jest doskonałym źródłem wiedzy dla osób powyżej 60 roku życia, ponieważ przekazuje im wiedzę dotycząca tego jak alkohol wpływa na funkcjonowanie ich ciała i organizmu i co może wpłynie na ich decyzje w zakresie poziomu spożycia.

Więcej informacji:

https://www.gu.se/english/about_the_university/news-calendar/News_detail//alcohol-consumption-and-alcohol-related-injuries-are-increasing-among-the-elderly.cid1617927

 

Kobiety lekceważą rakotw órcze działanie alkoholu

W przeprowadzonym badaniu wzięła udział grupa 35 kobiet w przedziale wieku od 45 do 64 roku życia, które nie miały diagnozy nowotworowej. Wszystkie uczestniczki poproszono o informacje dotyczące stylu picia napojów alkoholowych, poziomu edukacji jak również osobistych przekonań związanych z ryzykiem zachorowania na raka piersi (the Journal PLOS ONE). Zgodnie z otrzymanymi wynikami okazało się, że kobiety są gotowe do ograniczenia spożycia alkoholu w sytuacjach kiedy ma to wpływ na ich styl życia, relacje międzyludzkie czy wagę ciała. Natomiast większość kobiet nie dostrzega i wydaje się nie rozumieć ryzyka konsekwencji zdrowotnych związanych ze spożywaniem alkoholu, takich jak rak piersi. Zgodnie ze stanowiskiem the National Cancer Institute/NCI, każde 10g alkoholu (jedna porcja standardowa) spożywana każdego dnia podwyższa ryzyko wystąpienia raka piersi do 7%. Alkohol nie tylko poprzez zwiększanie poziomu estrogenów podwyższa ryzyko raka piersi ale również wpływa na gen BRAF, który także ma rakotwórcze działanie (University of Houston, 2016).

Więcej informacji:

https://metrovoicenews.com/women-are-giving-themselves-cancer-with-alcohol/

 

Alkohol śmiercionośnym czynnikiem we Francji

We Francji alkohol doprowadza do śmierci dziesiątki tysięcy osób każdego roku, w szczególności mężczyzn. Zgodnie z przedstawionymi danymi w 2017 roku, 41 tysięcy osób zmarło z powodów powiązanych z alkoholem. Liczba ta stanowi 7% przypadków śmiertelnych rocznie, wśród osób powyżej 15 roku życia. Przypadki śmiertelne powiązane z alkoholem, stanowią we Francji drugą pozycję po tytoniu. We Francji każdego roku umiera z przyczyn zależnych od alkoholu ponad 1 mężczyzna na 10 (11%) . Jest to liczba ponad dwa razy większa niż wśród kobiet (4%). W 2017 roku z powodów zależnych od alkoholu we Francji zmarło 30 tysięcy mężczyzn i 11 tysięcy kobiet.

Więcej informacji …

https://www.thelocal.fr/20190219/how-deadly-is-alcohol-for-the-french

 

 

STYCZEŃ 2019


Alkohol jako wyzwalacz migreny

Zgodnie z wynikami opublikowanego badania, wiele osób cierpiących na migrenowe bóle głowy postrzega alkohol jako jej wyzwalacz. Ponad 1/3 z grupy liczącej ponad 2 tysiące pacjentów cierpiących na migrenę uznało, że alkohol jest czynnikiem wyzwalającym charakterystyczny ból głowy (Leiden University Medical Center, Holandia). Co 4 z grupy 650 pacjentów przyznał się do rezygnacji z konsumpcji alkoholu ze względu na jego negatywny wpływ na migrenę. Natomiast 78% pacjentów nadal spożywających napoje alkoholowe, wskazało czerwone wino jako trunek wyzwalający migrenowy ból głowy. Wódce takie właściwości przypisało tylko 8% pacjentów.Jak twierdzą autorzy badania opublikowanego w the European Journal of Neurology, zależność jaka występuje między alkoholem a migreną nie jest do końca jasna i wymaga dalszych badań przy uwzględnieniu również innych czynników mogących wyzwalać ból migrenowy.

Więcej informacji:

https://news.abs-cbn.com/life/01/23/19/many-migraine-sufferers-wary-of-alcohol-as-headache-trigger

 

Słowacja wśród państw EU, najwięcej wydających na alkohol

Zgodnie z danymi WHO z 2017 roku, mieszkańcy Słowacji wypijają rocznie 12 litrów alkoholu per capita wydając przy tym 2,5% miesięcznego dochodu. Najwięcej na napoje alkoholowe wydają mieszkańcy Estonii. Słowacja zajmuje w tej kategorii 10 miejsce przy cenach alkoholu o ¼ niższych niż średnia wśród państw członkowskich UE. Państwa bałtyckie takie jak Estonia, Łotwa i Litwa znajdują się na pierwszych miejscach listy konsumentów napojów alkoholowych, gdzie mieszkańcywydają od 4% do 5,2% miesięcznego dochodu na alkohol. Najmniej na alkohol w miesięcznym bilansie wydają Włosi (0,9%) i Hiszpanie(0,8%).

Więcej informacji:

https://spectator.sme.sk/c/22034882/how-much-do-slovaks-spend-on-alcohol.html

 

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży-University of Washington Medicine, Seattle

Zgodnie z wynikami opublikowanego w The Advances of Pediatric Research badania, ryzyko szkód poalkoholowych dziecka, podawanego ekspozycji na alkohol w życiu płodowym nie zależy wyłącznie od jego ilości. Czynnikiem odgrywającym dużą rolę w wielkości i zakresie deficytów odgrywa genetyka. Badacze obserwacji poddali grupę 84 par bliźniaków na przestrzeni 26 lat, odnotowując jednocześnie, że każda z par poddana była takiej samej ekspozycji na alkohol. Zaobserwowano, że w przypadku bliźniąt jednojajowych o identycznym DNA, deficyty związane z płodową ekspozycją na alkohol są takie same, podczas gdy wśród bliźniąt dwujajowych zależności takiej nie ma. Jak stwierdza profesor Susan Astley Hemingway (the University of Washington School of Medicine), niektóre przypadki są wręcz uderzająco odmienne, kiedy to jedno z bliźniąt ma pełnoobjawowy FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) a drugie ma niewielkie deficyty wywołane ekspozycją na alkohol w życiu płodowym. Dlatego też należy pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży dla rozwijającego się dziecka.

Więcej informacji:

https://komonews.com/news/healthworks/uw-study-no-safe-level-for-pregnant-women-to-drink-alcohol

https://newsroom.uw.edu/news/genetic-risks-play-part-fetal-alcohol-syndrome

 

Reklamy alkoholu a ryzykowne picie nastolatków

Badania tysięcy australijskich licealistów prowadzone przez ponad 10 lat dowiodły, że ekspozycja na reklamy napojów alkoholowych prowadzi do wzrostu jego spożycia. Choć w ostatniej dekadzie znacznie zmniejszyła się ilość reklam alkoholu w TV, to zgodnie z najnowszymi statystykami nadal licealiści stykają się ze średnio 9 reklamami alkoholu miesięcznie. W przeprowadzonym badaniu analizie poddano dane z przedziału lat 1997-2011 i zaobserwowano, że w okresie tym zmniejszyła się ilość reklam alkoholu w TV, natomiast wzrosła ilość reklam w gazetach, jak również nie podlegała żadnym regulacjom w mediach społecznościowych. Zgodnie z danymi z 2011 roku, nastolatkowie z pięciu największych miast australijskich przeciętnie mogli zobaczyć w TV od 6 do 9 reklam alkoholu. W roku 1997, w gazetach zamieszczano do 28% reklam alkoholu, podczas gdy w 2011 roku ilość ta wzrosła do 41%.

Więcej informacji:

https://www.smh.com.au/national/the-link-between-alcohol-ads-and-risky-drinking-in-australian-teens-20190113-p50r45.html

 

Palenie i picie a wpływ genów

Badacze z The University of Minnesota w jak do tej pory pierwszym badaniu naukowym mającym na celu określenie genów mających wpływ na podatność do uzależnień (the Nature Genetics). Naukowcy odkryli ponad 500 wariacji genetycznych mających wpływ na uzależnienie od alkoholu, czy nikotyny. Jak do tej pory wiadomych było tylko kilka. W badaniu wzięło udział 1,2 miliona osób od których zebrano informacje dotyczące wieku kiedy zaczęli palić, ilości dziennie wypalanych papierosów, czy kiedykolwiek byli regularnymi palaczami, czy kiedykolwiek próbowali rzucić nałóg oraz ilości alkoholu wypijanego w ciągu tygodnia.

Więcej informacji:

https://medicalxpress.com/news/2019-01-hundreds-genes-affecting-tobacco-alcohol.html

 

Każdego dnia w Europie z powodu alkoholu ginie 800 osób

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Światową Organizacja Zdrowia (WHO), Europe nadal charakteryzuje wysokie spożycie alkoholu. Poziom spożycia, jak również szkody wywołane alkoholem pozostają nadal na wysokim poziomie. Prawie połowa dorosłych konsumentów płci męskiej w populacji państw UE wraz z Norwegią i Szwajcarią znajdują się w wyraźnej grupie ryzyka krótko i długoterminowych konsekwencji nadużywania alkoholu. Prawie 1/3 przypadków śmiertelnych związanych z alkoholem stanowią przypadki choroby nowotworowej. W roku 2016 przypadków takich odnotowano 85 tysięcy.

Więcej informacji:

http://www.euro.who.int/en/countries/norway/news2/news/2019/01/every-day,-about-800-people-in-europe-die-from-alcohol-attributable-causes

 

Politykaalkoholowa w Turcji

Obowiązujące od 2019 roku regulacje prawne szczegółowo określają politykę alkoholową w obszarze ekonomicznym, prawnym i instytucjonalnym. Handel alkoholem zabroniony jest we wszystkie niepracujące święta (z kilkoma wyjątkami) a od stycznia 2021 roku również w weekend. Zabrania sięsprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 21 roku życia a handel detaliczny niemożliwy jest na terenie i w okolicy budynków edukacyjnych, wojskowych oraz medycznych.

Więcej informacji:

https://www.azernews.az/region/143626.html

 

 

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie