PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

Kanadyjska prowincja Saskatchewan wprowadziła minimalną cenę alkoholu wysokoprocentowego

Kanadyjska prowincja Saskatchewan wprowadziła politykę minimalnej ceny na alkohole wysokoprocentowe, w wyniku której ceny 36 produktów alkoholowych wzrosły do 40%. Urzędnicy z Saskatchewan Liquor and Gaming Authority oświadczyli, że dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania na objętym nim terenie zmalała liczba przypadków upijania się w miejscach publicznych oraz wezwań policji związanych z zakłócaniem porządku przez osoby nietrzeźwe, zwłaszcza w miejscach, gdzie alkohol wysokoprocentowy konsumowany był w największych ilościach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.montrealgazette.com/health/Higher%20prices%20cheap%20booze%20cuts%20binge%20drinking%20Sask%20finds/3238869/story.html


 

Bary, które nie serwują alkoholu, pomocne w walce z nałogiem

Osoby walczące z nałogiem alkoholowym skarżą się, że usiłowanie zachowania abstynencji w znacznym stopniu ogranicza ich życie towarzyskie. Aby uniknąć pokusy powrotu do nałogu zmuszone są omijać miejsca, w których dostępny jest alkohol, a to głównie w tam (tj. w barach i klubach) skupiało się dotychczas ich życie towarzyskie. Wracający do zdrowia alkoholicy czują się często osamotnieni i narzekają na brak miejsca, gdzie mogliby spotykać się ze znajomymi bez ryzyka pokusy powrotu do pica lub bycia zachęcanym do picia przez innych. Odpowiedzią na ich potrzeby są powstające coraz częściej tzw. token clubs, czyli kluby, które podają wyłącznie napoje bezalkoholowe i za swoją misję uważają pomaganie alkoholikom w walce z nałogiem.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/headlines/inthenews/2010/the-anti-bars-token-clubs.html


Pensylwania planuje wprowadzenie automatów z winem

W Pensylwanii Komisja ds. Kontroli Napojów Alkoholowych (The Pennsylvania Liquor Control Board) testuje pomysł wprowadzenia automatów sprzedających wino. Maszyny są zabezpieczone przed użytkownikami, którzy nie powinni z nich korzystać (np. osobami niepełnoletnimi czy nietrzeźwymi) – aby dokonać zakupu, klient musi włożyć swoje stanowe prawo jazdy do odpowiedniego czytnika oraz dmuchnąć w alkomat. Automaty zostały umieszczone w supermarketach, gdzie obecnie zakup wina nie jest możliwy ze względu na prawo stanowe, które zezwala na sprzedawanie wina wyłącznie w specjalnych sklepach państwowych. Pomysł wprowadzenia automatów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem klientów, którzy uważają dotychczasowe rozwiązania prawne za niedogodne i chętniej kupowaliby wino razem z innym produktami w jednym sklepie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/headlines/inthenews/2010/wine-being-sold-from-vending.html


 

Ryzyko zawału wzrasta tuż po wypiciu alkoholu

Badanie przeprowadzone przez badaczy z Harvard School of Public Health i Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie wykazało, że ryzyko zawału było o 2.3 procenta wyższe w godzinę po wypiciu alkoholu, nawet jeśli jego ilość nie była duża (1 napój alkoholowy). Ryzyko zawału wzrastało niezależnie od rodzaju wypitego alkoholu, a następnie zmniejszało się stopniowo o 30% w ciągu kolejnych 24 godzin. Badanie opierało się głównie na wywiadach i mogły na nie wpłynąć różne zniekształcenia wspomnień u osób badanych. Badacze twierdzą, że potrzebne jest przeprowadzenie podobnego badania na większą skalę.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/stroke-risk-jumps-in-hour.html


 

Upijanie się nastolatków może prowadzić do osłabienia kości i wyższego ryzyka osteoporozy

W przypadku nastolatków, które się upijają, istnieje większe ryzyko pojawienia się osteoporozy i złamań kości w dalszym życiu. Do takiego wniosku doszli autorzy badania przeprowadzonego na młodych szczurach w Chicago. Szczury w wieku dorastania, którym podawano duże ilości alkoholu, cierpiały na uszkodzenia genów odpowiedzialnych za formowanie się kości. Zdaniem badaczy, zmiany w układnie kostnym, spowodowane spożywaniem alkoholu w wieku nastoletnim, mogą pociągać za sobą wieloletnie reperkusje. Szczurom alkohol podawany był na dwa sposoby, tak aby w jednej grupie wywołać efekt ostrego picia (upijanie się 3 dni z rzędu), a w drugiej chronicznego picia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.dailymail.co.uk/health/article-1294863/Binge-drinking-teenagers-risking-osteoperosis.html?ito=feeds-newsxml


 

Coraz więcej Amerykanów nielegalnie produkuje alkohol

Związana z kryzysem moda na oszczędzanie i jedzenie jedzenia domowej produkcji sprawiła, że więcej Amerykanów zaczęło także produkować alkohol w domu. Eksperci twierdzą, że około miliona Amerykanów produkuje własny alkohol destylowany, mimo że jest to przestępstwo, które pociąga za sobą karę grzywny w wysokości 15.000 dolarów i do 5 lat więzienia. Osoby produkujące nielegalny alkohol trudniej jest złapać na tym procederze niż tych, którzy nim handlują. Ponadto dla niektórych osób wytwarzających alkohol w domu to właśnie nielegalność całego procederu jest szczególnie atrakcyjna. Przedstawiciele Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau zapowiadają, że będą ścigać osoby, które produkują nielegalnie alkohol i nie płacą podatków.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-10556048


Regularne picie ciemnego piwa zwiększa ryzyko zachowania na łuszczycę u kobiet

Amerykańscy badacze przeanalizowali dane 82 869 kobiet, będących w wieku od 27 do 44 lat w roku 1991, i odkryli istnienie zależności między picem alkoholu a łuszczycą. Uczestniczki badania wypełniały kwestionariusz, który m. in. zawierał pytania o ilość i rodzaj konsumowanego alkoholu oraz o otrzymanie diagnozy łuszczycy. Badacze odkryli, że u kobiet, które piły przeciętnie przynajmniej 2.3 drinka na tydzień, ryzyko pojawienia się łuszczycy było o 72% większe w porównaniu z kobietami, które nie piły alkoholu. Pojawiła się także zależność między łuszczycą a typem wypijanego alkoholu. W przypadku kobiet, które piły co najmniej 5 ciemnych piw na tydzień, ryzyko pojawienia się łuszczycy było 1.8 raza większe niż u abstynentek. Natomiast picie jasnego piwa, wina i alkoholi wysokoprocentowych nie zwiększało ryzyka zachorowania na łuszczycę. Zdaniem badaczy za zwiększenie ryzyka zachorowania na łuszczycę odpowiedzialne są niealkoholowe komponenty ciemnego piwa, które nie występują w napojach alkoholowych innego typu. Jednym z nich może być skrobia używana do produkcji piwa. Zdaniem badaczy, picie ciemnego piwa może również prowadzić do nasilenia objawów chorobowych u osób, u których już wystąpiła łuszczyca.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/197857.php


Lekarze nie informują o kolegach z pracy, będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Badanie przeprowadzone przez Harvard Medical School wykazało, że 17% lekarzy wiedziało o kolegach, którzy pracowali pod wpływem alkoholu lub narkotyków, albo też byli niekompetentni z innego względu, a jedna trzecia z nich nie robiła nic, żeby poinformować przełożonych o tych niebezpiecznych zachowaniach kolegów. Wyniki te pochodzą z badania przeprowadzonego w USA na 1891 praktykujących lekarzach. Wiele przepisów krajowych oraz przepisów American Medical Association wymaga, aby lekarze informowali o zachowaniu kolegów, które może być niebezpieczne dla pacjentów. Według badania, w praktyce lekarze nie wiedzą, do kogo się zwrócić i obawiają się represji, jeśli podejmą jakieś działanie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/doctors-not-reporting.html


Geny mogą wpływać na picie alkoholu w towarzystwie

 

Holenderscy badacze odkryli, że dorośli, którzy mają długą formę genu receptora dopaminy D4 (DRD4) piją znacznie więcej w towarzystwie niż ci, którzy posiadają regularny wariant tego genu. Posiadacze tej firmy genu mogą mieć większą skłonność do dopasowywania swojego sposobu picia osób pijących dużo lub podlegania ich wpływom. Zdaniem ekspertów prawidłowość ta może się odnosić również do innych niż alkohol substancji psychoaktywnych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/gene-may-influence-drinking.html


Wpływ zależności między płcią uzależnionego rodzica a płcią dziecka na psychopatologię dziecka

Od pewnego czasu wiadomo, że istnieje zależność między uzależnieniem rodzica z prawdopodobieństwem pojawienia się chorób psychicznych u potomstwa. U dzieci alkoholików ryzyko wystąpienia psychopatologii jest wyższe i dotyczy wszystkich typów chorób psychicznych. Dotychczas przypuszczano, że czynnikiem wpływającym na tę zależność jest płeć uzależnionego rodzica, a nie brano pod uwagę płci dziecka. Badanie przeprowadzone przez P. Morgana z Yale University i P. Nathana z University of Iowa wykazało, że płeć dziecka również odgrywa istotną rolę. Wpływ alkoholizmu rodzica na ryzyko pojawienia się chorób psychicznych u dorosłych dzieci jest najsilniejszy w przypadku relacji matka-córka. Zarówno w przypadku męskiego potomstwa, jaki i wówczas, gdy osobą uzależnioną był ojciec, zaobserwowane zależności okazały się słabsze.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/195413.php


Irlandia obniża poziom dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi dla kierowców

W lipcu 2010 parlament irlandzki przyjął Ustawę o Ruchu Drogowym, która obniża limit dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi dla kierowców z obecnego poziomu 80mg do 50mg oraz do 20mg dla początkujących i zawodowych kierowców. Wprowadza ona również obowiązkowe badanie alkomatem wszystkich kierowców biorących udział w kolizjach, w których byli ranni. Przyjęcie ustawy spotkało się w dużym poparciem w irlandzkim parlamencie - zarówno ze strony partii rządzących, jak i opozycji. Eksperci twierdzą, że ustawa doprowadzi do znacznego zmniejszenia ilość wypadków drogowych spowodowanych prowadzeniem pod wpływem alkoholu i ofiar śmiertelnych tego typu wypadków.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.eurocare.org/library/latest_news/ireland_lowers_drink_drive_limit


Finki piją sześć razy więcej niż 40 lat temu

W Finlandii konsumpcja alkoholu przez kobiety wzrosła niemal sześciokrotnie w ciągu ostatnich 40 lat. Według National Institute for Health and Welfare (THL) konsumpcja alkoholu wśród mężczyzn podwoiła się z ciągu ostatnich 40 lat i mężczyźni piją nadal trzykrotnie więcej niż kobiety. Jednocześnie kobiety cierpią bardziej niż mężczyźni z powodu picia innych osób. W 2008 r. konsumpcja alkoholu per capita wyniosła w Finlandii 12.5 litra (na osobę w wieku powyżej 15 lat), a 75% konsumowanego alkoholu jest wypijane w domu. Oznacza to między innymi, że dzieci częściej niż we wcześniejszych latach są świadkami picia alkoholu. Również liczba abstynentów spadła gwałtownie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://www.hs.fi/english/article/Finnish+women+drinking+six+times+more+than+they+did+40+years+ago/1135258121301


Przemoc pod wpływem alkoholu pojawia się częściej u osób, które tłumią gniew

Naukowcy ze Swedish Institute for Social Research na Uniwersytecie Sztokholmskim i Norwegian Institute for Alcohol and Drug Research w Oslo badali zależność pomiędzy stosowaniem przemocy pod wpływem alkoholu a tłumieniem gniewu. Wyniki pokazały, że stan upojenia alkoholowego może zwiększyć prawdopodobieństwo stosowania przemocy, ale zależność ta jest silniejsza w przypadku osób, które zazwyczaj tłumią gniew. Natomiast w przypadku osób, które zazwyczaj nie tłumią gniewu, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że staną się sprawcami przemocy pod wpływem alkoholu. Badacze sugerują, że potrzebne jest nowe spojrzenie na zależność pomiędzy piciem alkoholu a przemocą. Z uzyskanych w badaniu danych wynika, że to tłumienie gniewu może być czynnikiem silniej wpływającym na stosowanie przemocy niż „samo” picie alkoholu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://mentalhealthnews.org/alcohol-related-violence-more-common-in-people-who-repress-anger/841245/


Dzieci starszych kobiet są bardziej podatne na FASD

Jedno z najnowszych badań wykazało, że objawy Poalkoholowego Uszkodzenie Płodu (FASD) są bardziej dotkliwe w przypadku dzieci starszych kobiet pijących alkohol w czasie ciąży (w badaniu: w wieku 30 lat lub starszych) niż w przypadku kobiet młodszych (w wieku 29 lat lub młodszych). Jedna z autorek badania wyjaśniła, że generalnie w wiekiem kobiety piją alkohol częściej, w związku z czym w przypadku starszych kobiet istnieje również większe prawdopodobieństwo picia podczas ciąży. Badania kliniczne wykazały, że dzieci starszych kobiet pijących w czasie ciąży miały większe deficyty poznawczo-behawioralne oraz więcej anomalii fizycznych niż dzieci kobiet młodszych. Zależności te są wyraźnie widoczne u dzieci tej samej matki, która nie przestała pić – u młodszych dzieci objawy FASD są silniejsze niż u starszego rodzeństwa. Badacze podkreślają, że branie pod uwagę uzyskanych wyników pozwala uniknąć błędnego wnioskowania, że skoro pierwsze dziecko pijącej matki urodziło się bez FASD, to kolejne również nie będą go miały. Wraz z wiekiem pijącej kobiety i z każdym kolejnym dzieckiem ryzyko wystąpienia FASD rośnie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/195416.php


Upijanie się nastolatków grozi im pogorszeniem pamięci

Naukowcy z Northumbria University przeprowadzili badanie wpływu upijania się przez młodzież na funkcjonowanie pamięci prospektywnej, czyli odpowiedzialnej za pamiętanie o wykonaniu określonego zadania w przyszłości. Osobom badanym pokazywano 10-minutowy film prezentujący dzielnicę handlową w Scarborough oraz przedstawiano im instrukcję wykonania określonych zadań w poszczególnych lokalizacjach. Wyniki pokazały, że upijające się nastolatki przypominały sobie istotnie mniejszą liczbę kombinacji miejsce-zadanie niż nieupijający się koledzy. Z badania wykluczone zostały osoby używające innych substancji psychoaktywnych (marihuana, ekstazy, nikotyna) oraz osoby, które spożywały alkohol w ciągu ostatnich 48 godzin. Zdaniem badaczy, działanie mechanizmów leżących u podłoża spowodowanego piciem alkoholu osłabienia zdolności poznawczych wykorzystywanych w życiu codziennym nie zostało jeszcze w pełni zrozumiane. Przypuszcza się, że nadmierne pice może przeszkadzać w rozwoju neuro-kognitywnym mózgu u nastolatków, dlatego w przypadku ludzi młodych nie można mówić o „bezpiecznej ilość alkoholu”.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/196401.php


Oddziaływanie picia pracowników na kolegów z pracy

Caroline Dale z Epidemiology and Population Health at the London School of Hygiene and Tropical Medicine i Michael Livingston z Turning Point Alcohol and Drug Centre w Melbourne przeprowadzili badanie, z którego wynika, że australijscy pracownicy w znacznym stopniu odczuwają skutki picia alkoholu przez kolegów z pracy. Badaczy interesowały głównie koszty picia, w tym nadgodzin, które inni pracownicy musieli przepracować ze względu na picie alkoholu przez ich kolegów z pracy. Okazało się, że około 1/3 australijskich pracowników odczuwała negatywne skutki picia alkoholu przez kolegów z pracy, a 3.5% musiało z tego względu pracować po godzinach. Livingston stwierdził, że z uzyskanych danych wynika, że w Australii intensywnie pijący współpracownik jest powszechnym zjawiskiem w miejscu pracy. Obliczył on również, że pracownicy, którzy musieli pracować po godzinach ze względu na pijących kolegów przepracowali w ten sposób średnio dodatkowy tydzień rocznie, co ogółem kosztowało australijską gospodarkę 453 miliony dolarów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/196506.php


Kontrowersyjne piwo

Szkocki browar BrewDog stworzył nowe piwo nazwane „Koniec Historii” (The End of History), które zawiera 55% alkoholu. Każda butelka piwa umieszczona jest wewnątrz wypchanego zwierzęcia – wiewiórki, zająca lub gronostaja. Opinie konsumentów na temat wykorzystania martwych zwierząt jako formy opakowania są podzielone – niektórym się ten pomysł podoba, inni uważają go za odrażający. Wielu potencjalnych nabywców najbardziej zniechęca jednak cena – piwo ma kosztować $765.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://newsfeed.time.com/2010/07/22/dead-stuffed-animal-holds-the-world%e2%80%99s-strongest-beer/


Magazyn TIME publikuje informacje o historii ruchu Anonimowych Alkoholików

75 rocznica powstania ruchu Anonimowych Alkoholików zainspirowała magazyn TIME do opublikowania serii krótkich artykułów na jego temat zatytułowanej: „10 najważniejszych rzeczy, których nie wiecie o Anonimowych Alkoholikach”. Materiał został zgrupowany w 10 sekcjach tematycznych, omawiających kolejno następujące zagadnienia: 1) Początek ruchu, 2) Założyciele, 3) Anonimowi Alkoholicy na Świecie, 4) Korzenie religijne, 5) 12 Kroków, 6) Powiązania z Rockefellerem, 7) Wielka Księga, 8) Film Hallmark Hall of Fame, 9) Anonimowość, 10) Struktura.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.time.com/time/specials/packages/completelist/0,29569,2001284,00.html


Alcohol Concern nawołuje do dyskusji na temat sprzedawania alkoholu na stacjach benzynowych

Walijska organizacja charytatywna Alcohol Concern Cymru pragnie doprowadzić do debaty publicznej na temat zakazu sprzedawania alkoholu na stacjach benzynowych. Organizacja przytacza przykład Francji, w której wprowadzono taki zakaz jako metodę zapobiegania śmiertelnym wypadkom drogowym. Alcohol Concern Cymru zwraca uwagę, że władze lokalne zazwyczaj mają ograniczony wpływ na sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych, ponieważ, nawet gdy starają się odmawiać wydawania licencji takim miejscom, ich odmowy są często unieważniane przez sądy. Przedstawiciele organizacji zdają sobie sprawę, że doprowadzenie do całkowitego zakazu sprzedaży może być trudne, dlatego proponują również inne rozwiązania. Jednym z nich jest obniżenie w Anglii i Walii dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi kierowców z 80mg/100ml na 50mg/100ml, innym – umieszczanie ostrzeżeń o niebezpieczeństwach związanych z piciem alkoholu na stacjach benzynowych w miejscach, gdzie alkohol jest sprzedawany.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.bbc.co.uk/news/10620744


 

 

Gra video, która ma pomagać trzeźwiejącym alkoholikom zerwać z nałogiem

Na jednym z uniwersytetów na Florydzie powstała gra video, która ma pomóc wracającym do zdrowia alkoholikom odnaleźć się w życiu w trzeźwości i uniknąć powrotu do nałogu. Gra nazywa się „Anioł stróż” i składa się z serii mini-gier prezentujących sytuacje podobne do tych, z jakimi musi się zmierzyć większość alkoholików po zakończeniu terapii. Gracze mają za zadanie na przykład zaplanować trasę przejazdu przez miasto do domu tak, aby ominąć sklepy monopolowe. Twórcy gry wyrażają przekonanie, że uczenie się na błędach popełnianych w świecie wirtualnym pozwoli uniknąć powtarzania ich w świecie realnym. Gra ma być udostępniana bezpłatnie przez Internet.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/headlines/inthenews/2010/univ-of-central-florida.html


 

Picie alkoholu podczas ciąży zwiększa ryzyko zachorowania dziecka na białaczkę

Francuscy naukowcy odkryli, że dzieci kobiet, które piły alkohol podczas ciąży, są narażone na zachorowanie na rzadką odmianę białaczki AML (acute myeloid leukemia). W przypadku dzieci matek pijących podczas ciąży ryzyko to było o 56% wyższe w porównaniu do dzieci matek zachowujących abstynencję w tym okresie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/rare-childhood-leukemia-tied.html


 

Problemy z alkoholem brytyjskich żołnierzy służących w Iraku i Afganistanie

Badania przeprowadzone przez brytyjskie Ministerstwo Obrony wykazały, że w przypadku żołnierzy, którzy służyli w Iraku lub Afganistanie, ryzyko pojawienia się poważnych problemów z alkoholem jest o 22% wyższe niż w przypadku żołnierzy pełniących służbę w kraju. Prawie co siódmy żołnierz (13%), który przebywał w Iraku lub Afganistanie, pił alkohol w ilościach ryzykownych, stanowiących zagrożenie dla jego zdrowia. Jak się okazało, problem z alkoholem występował wśród żołnierzy ponad trzykrotnie częściej niż zespół stresu pourazowego (PTSD), na który cierpiało 4% badanych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/onthefrontline/7718142/One-in-seven-soldiers-driven-to-alcohol-by-war-horror.html


 

75 międzynarodowy zjazd Anonimowych Alkoholików

1-4 lipca 2010 r. w San Antonio odbędzie się 75 międzynarodowy zjazd Anonimowych Alkoholików. Przewiduje się, że na spotkaniu zgromadzi się ponad 40 000 członków wspólnoty z całego świata. Pierwszy międzynarodowy zjazd AA odbył się w Cleveland w 1950 r. i od tamtej pory zjazdy organizowane są regularnie co 5 lat w różnych miejscach. Międzynarodowe zgromadzenia to okazja do świętowania, ale także do zobaczenia dalekosiężnych efektów, jakie przynosi „rozmowa jednego alkoholika z drugim”. Temat tegorocznego zgromadzenia brzmi „Wizja dla ciebie”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/188959.php#top


 

Nowe sposoby docierania z reklamą alkoholu do młodych odbiorców

Zdaniem Kathryn Montgomery, autorki raportu „Marketing alkoholu w erze cyfrowej”, młodzi ludzie są coraz częściej bombardowani reklamami alkoholu online. Firmy wykorzystują nowe narzędzia marketingowe oraz nieprecyzyjne przepisy prawne, aby docierać do nastoletnich odbiorców. W tym celu zazwyczaj umieszczają w internecie przekaz w wersji interaktywnej, często na platformach portali społecznościowych (np. Facebook), oraz zachęcają internautów do przekazywania tych informacji swoim znajomym. Praktyki te zainteresowały Federalną Komisję Handlu (Federal Trade Commission), ponieważ na stronach internetowych weryfikacja wieku użytkownika jest zazwyczaj bardzo słaba, w związku z czym odbiorcami reklam alkoholu są również osoby w wieku poniżej 21 lat.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/regulations-lag-as-alcohol.html


 

Wpływ genów na czerpanie przyjemności z picia alkoholu i podatność na uzależnienie

Spożywanie alkoholu powoduje wydzielanie przez mózg dopaminy – substancji chemicznej odpowiedzialnej m.in. za odczuwanie przyjemności. Naukowcy z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism odkryli, że geny warunkują rodzaj posiadanego receptora opioidowego μ (mi), który wpływa na wydzielanie przez mózg dopaminy pod wpływem alkoholu, a w efekcie także na stopień przyjemności odczuwanej podczas picia. Badacze odkryli także, że naltrekson – lek, który blokuje spowodowane piciem wydzielanie dopaminy – działa z różną skutecznością w zależności od profilu genetycznego pacjenta. Osoby, które posiadają wariant 118G tego receptora odczuwają większą przyjemność z picia i mogą być z tego względu bardziej podatne na uzależnienie do alkoholu. Jednocześnie osoby te, jeśli popadną w uzależnienie, czerpią większe korzyści z leczenia farmakologicznego za pomocą blokerów opioidów endogenicznych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/genes-help-determine-brain.html


 

Włosi walczą z piciem podczas ciąży za pomocą szokującego plakatu

Włosi zdecydowali się walczyć z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży za pomocą szokującego plakatu, pokazującego płód zanurzony w szklance z alkoholem. Na plakacie znajduje się napis "Mama beve, bimbo beve", co oznacza: „Mama pije, dziecko pije”. Kampania ma na celu uświadamianie zagrożeń związanych z piciem alkoholu przez ciężarne kobiety.

Według badań włoskiego Instytutu Zdrowia aż 65% kobiet we Włoszech pije alkohol w czasie ciąży, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka. Kampania jest odpowiedzią na ten niepokojący wynik. Reklama ma się pojawić w autobusach, na billboardach oraz w damskich toaletach w barach, restauracjach i klubach nocnych.
Więcej informacji można znaleźć na stronach:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/7764241/Italy-launches-foetus-in-cocktail-glass-poster-to-stop-women-drinking.html


 

 

 


Amerykański system sprawiedliwości zmaga się ze sprawami karnymi oskarżonych z FASD

Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) może czasami objawiać się między innymi niezdolnością do zrozumienia konsekwencji własnych czynów. National Center on Addiction and Substance Abuse (CASA) poinformowało ostatnio, że 60% Amerykanów z FASD miało problemy z prawem oraz że Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu występuje powszechnie pośród więźniów. Niestety sędziowie, prokuratorzy i funkcjonariusze służby więziennej wiedzą mało o tych zaburzeniach. W niewielu stanach sprawdza się, czy łamiący prawo mają FASD (tak się dzieje na przykład w Minesocie). Sędziowie często nie zdają sobie sprawy, że osoby z FASD, chociaż są niedojrzałe i bardzo podatne na wpływy, mogą mieć normalny poziom inteligencji, przez co wydają się być zdolne do większej odpowiedzialności za własne czyny, niż są w rzeczywistości.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.chicagotribune.com/health/ct-met-fetal-alcohol-justice-20100508,0,89728.story


 

CDP-cholina pomaga zapobiegać defektom mózgu i czaszki u dzieci kobiet pijących w czasie ciąży

CDP-cholina to substancja działająca jako neuroprotektor przy urazach mózgu i podczas udaru, a także suplement diety, sprzedawany jako środek poprawiający sprawność mózgu. Naukowcy z Medical College of Georgia odkryli kolejne zastosowanie tego środka – pomaga zapobiegać uszkodzeniom mózgu i czaszki, które mogą powstać u dziecka wskutek picia alkoholu przez matkę w pierwszych miesiącach ciąży. Spożywanie alkoholu na wczesnych etapach ciąży powoduje wzrost poziomu lipidów zwanych ceramidami. Ceramidy odgrywają ważna rolę w mózgu i mają pozytywne działanie pod warunkiem, że pewien ich poziom nie zostanie przekroczony. Alkohol zaburza tę naturalną równowagę, co z kolei skutkuje zwiększonym zamieraniem komórek, które odgrywają podstawową rolę przy formowaniu się mózgu i czaszki. CDP-cholina obniża poziom ceramidów i w ten sposób redukuje negatywne konsekwencje wpływu alkoholu na płód.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/190250.php


 

Wielu Brytyjczyków przychodzi do pracy na kacu

Według badania przeprowadzonego przez Drinkaware, w Zjednoczonym Królestwie ponad 520,000 ludzi przychodzi codziennie do pracy na kacu. Wyniki pokazują, że przeciętny Brytyjczyk 3 razy w miesiącu przychodzi do pracy cierpiąc z powodu skutków nadmiernego picia. Spośród tych, którzy przyznali się do kaca, 17% powiedziało, że mieli problemy z poradzeniem sobie ze swoimi obowiązkami i popełniali błędy, a kolejne 7% musiało wyjść z pracy wcześniej, ponieważ czuli się tak źle, że nie byli w stanie pracować. Co ciekawe, jednocześnie 89% ankietowanych uznało za niedopuszczalne przychodzenie do pracy na kacu. Drinkawawre uważa, że problem skacowanych pracowników może się szczególnie nasilić podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/189870.php


 

Bransoletka, która monitoruje picie alkoholu

Amerykańskie sądy coraz częściej nakazują osobom skazanym za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu noszenie wokół kostki bransoletki monitorującej picie alkoholu. Bransoletka działa podobnie jak alkomat, z tą różnicą, że analizuje nie oddech, lecz perspirację, która odbywa się przez skórę, i wysyła komunikaty do centrum monitoringu. Noszenie bransoletki przez określony czas stanowi alternatywę dla odbywania kary w więzieniu. Wbrew powszechnym opiniom, praktyka ta nie jest stosowana tylko w przypadku „sławnych i bogatych”, ale dotyczy także zwykłych obywateli. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że bransoletka pozwala uniknąć takich skutków ubocznych odbywania kary w wiezieniu jak np. utrata pracy i nie zaburza życia prywatnego. Ponadto, dla skazanych czas przymusowego powstrzymania się od alkoholu często stanowi ważne doświadczenie i początek zmian w życiu. Niektóre osoby uświadamiają sobie w ten sposób, że życie bez alkoholu jest w ich przypadku możliwe.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.nytimes.com/2010/05/31/nyregion/31ankle.html?scp=1&sq=alcohol&st=cse


 

Problemy Ugandy z alkoholem

Uganda boryka się z wieloma problemami związanymi z alkoholem. Jednym z nich jest nielegalna, domowa produkcja alkoholu, która – według danych Ugandyjskiego Narodowego Biura Standardów – sięga prawie 80% całego alkoholu wyprodukowanego w kraju. Alkohol domowej produkcji, zwany waragi, często okazuje się być zanieczyszczony metanolem i powoduje ślepotę lub śmierć konsumentów. Nielegalny alkohol jest też zdecydowanie tańszy od legalnego. Kara za nielegalną produkcję wynosi tylko 1,50 dolara i mniej niż 6 miesięcy pobytu w więzieniu, a sprawy są często umarzane. Co więcej, według danych WHO Uganda należy do krajów o najwyższym spożyciu alkoholu, wynoszącym 19.5 litra na osobę dorosłą na rok. Picie jest powszechnie akceptowane zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Sprzedawanie alkoholu w małych porcjach sprawia, że jest on dostępny cenowo również dla osób bardzo biednych i dzieci. Kwestia alkoholu jest pod wieloma względami nieuregulowana prawnie i obecnie Ministerstwo Zdrowia zabiega o wprowadzenie odpowiednich przepisów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1989842,00.html


 

Four Loko - kontrowersyjny nowy napój energetyczny zawierający alkohol

Na amerykańskim rynku pojawił się nowy napój energetyczny „Four Loko” o 12-procentowej zawartości alkoholu i dużej zawartości cukru i kofeiny, które mają neutralizować smak alkoholu. Puszka „Four Loko” jest dwa razy większa od puszki standardowego napoju gazowanego. Pomimo podwójnego rozmiaru opakowania, napój jest tańszy od piwa i kosztuje mniej niż 3 dolary. Zdaniem urzędników z Nowego Jorku cena sprawia, że jest on szczególnie atrakcyjny dla nastolatków, które już nazwały go „kokainą w puszce” („coke in a can. Również kolorowe opakowanie napoju może wprowadzać w błąd, sugerując raczej napój bezalkoholowy.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:


 

Bycie w związku a picie alkoholu u młodych ludzi

Badanie przeprowadzone przez Charlsa Fleminga, naukowca z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, na osobach, które dwa lata wcześniej ukończyły szkołę średnią, wykazało, że ci, którzy byli z związku, pili mniej alkoholu i palili mniej od samotnych rówieśników. Zdaniem Fleminga prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ osoby będące w związku są szczęśliwsze, otrzymują więcej wsparcia społecznego do partnera lub partnerki, a także spędzają mniej czasu na imprezach, w barach lub ze znajomymi, którzy piją, palą papierosy lub marihuanę. Dzieje się tak jednak tylko pod warunkiem, że dana osoba nie ma partnera, który sam dużo pije, pali czy bierze narkotyki.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/190557.php


 

Aeroflot wstrzymuje sprzedaż alkoholu podczas lotów na niektórych trasach

Rosyjskie linie lotnicze Aeroflot wprowadziły zakaz sprzedawania alkoholu w klasie ekonomicznej na trasach między Moskwą a Hawaną, Bangkokiem, Szanghajem oraz czterema rosyjskimi miastami: Władywostokiem, Pietropawłowskiem Kamczackim, Chabarowskiem i Jużnosachalińskiem. Decyzja była spowodowana rosnącą liczbą incydentów wywoływanych podczas lotu przez pijanych pasażerów. Zdaniem przewoźnika, po wprowadzeniu zakazu liczba bójek i innych agresywnych lub nieprzyzwoitych zachowań pasażerów na pokładzie znacznie spadła.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:


 

Osobom uzależnionym od alkoholu trudniej jest rzucić palenie
Traute Flatscher-Bader wraz z kolegami z Uniwersytetu w Queensland w Australii zastanawiali się, dlaczego osobom uzależnionym od alkoholu często wyjątkowo trudno jest rzucić palenie. Naukowcy zdecydowali się przeprowadzić pośmiertne badania mózgów osób pijących alkohol, palących papierosy oraz uzależnionych zarówno od alkoholu, jak i nikotyny. Wyniki badania pokazały, że w jądrze półleżącym – obszarze mózgu, w którym powstaje uczucie przyjemności – pewne grupy genów odpowiedzialnych za tworzenie połączeń między neuronami działały bardziej aktywnie w przypadku osób, które były uzależnione zarówno od alkoholu, jak i nikotyny. A zatem, osoby które jednocześnie piją i palą doświadczają uczucia przyjemności z palenia silniej niż niepijący palacze, co sprawia, że trudniej jest im rzucić palenie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:

 


Upijanie się w młodym wieku powoduje trwałe uszkodzenia mózgu

Przeprowadzone przez naukowców z Kalifornii badania na małpach gatunku makak rezus wykazały, że spożywanie znacznych ilości alkoholu w młodym wieku powodowało u tych małp trwałe uszkodzenia mózgu. Ponieważ mózg małpy rozwija się w taki sam sposób jak mózg człowieka, badacze sugerują, że wyniki te mogą mieć przełożenie również na ludzi. Największe uszkodzenia zaobserwowano w przypadku komórek macierzystych przeznaczonych do stania się neuronami w hipokampie – obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć i zdolności przestrzenne. Badane małpy miały od 50% do 90% mniej komórek macierzystych w hipokampie w porównaniu z grupą kontrolną. Zdaniem naukowców, wyniki badania stanową argument wspierający inicjatywy dążące do zmniejszaina zjawiska picia alkoholu przez osoby nieletnie oraz do podwyższenia wieku, w którym można legalnie kupować alkohol.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.newscientist.com/article/dn18999-binge-drinking-rots-teen-brains.html


 

Indiana wprowadza nakaz kontroli wieku wszystkich osób kupujących alkohol

Od 1 lipca w stanie Indiana będzie obowiązywało nowe prawo nakazujące kontrolę dowodów tożsamości wszystkich osób kupujących alkohol na wynos. Dokument ze zdjęciem będą musieli okazać wszyscy, niezależnie od wieku, na jaki wyglądają. Prawo nie dotyczy lokali, w których alkohol spożywany jest na miejscu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/headlines/inthenews/2010/new-indiana-alcohol-law-id.html

 


Dodatkowy podatek nałożony na brytyjskie bary i puby otwarte 24 godziny na dobę

Brytyjskie bary i puby sprzedające alkohol po godzinie 23.00 będą musiały płacić specjalny podatek od „prawa i porządku”. Rząd chce, aby za pomocą tego podatku lokale sprzedające alkohol partycypowały w kosztach, jakie pociągają za sobą akty przemocy ulicznej i wandalizmu popełniane przez osoby będące pod wpływem alkoholu. Opłaty za licencje na 24-godzinną sprzedaż alkoholu będą sprzedawane w ratuszach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/7841660/Bars-with-24-hour-drinking-face-law-and-order-levy.html


 

Uczenie dzieci o niebezpieczeństwach związanych z piciem alkoholu

Przedstawiciele National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE), brytyjskiej organizacji doradzającej rządowi w sprawach zdrowia, twierdzą, że już dzieci wieku 5-8 lat powinno się zaczynać uczyć o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu. Dzieci należy uczyć także, jak opierać się pokusie napicia się alkoholu np. w sytuacji, gdy znajdą alkohol w domu. Natomiast starsze dzieci obecnie uczy się w szkole tylko o biologicznych efektach picia alkoholu, ale nikt nie informuje ich o konsekwencjach upijania się i bycia pijanym. Zdaniem NICE ze starszymi dziećmi można i należy rozmawiać o tych problemach, jak również o marketingu alkoholu oraz o tym, jak upijanie się może prowadzić do ryzykownych zachowań seksualnych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/7832734/Five-year-olds-should-be-taught-dangers-of-alcohol-Nice.html


 

Związek między stylem rodzicielstwa a upijaniem się młodzieży

Naukowcy z Brigham Young University w Utah przeprowadzili badania dotyczące związku między piciem alkoholu przez młodzież a metodami wychowawczymi stosowanymi przez rodziców. Badanie objęło blisko 5000 nastolatków w wieku od 12 do 19 lat wraz z rodzicami i wykazało, że przed nadużywaniem alkoholu najlepiej chroni młodzież opieka rodziców, którzy są jednocześnie kochający i dość rygorystyczni. W przypadku nastolatków wychowywanych przez bardzo surowych, ale chłodnych pod względem emocjonalnym rodziców ryzyko upijania się było dwukrotnie większe, a w przypadku rodziców okazujących uczucia, ale pobłażliwych – aż trzykrotnie większe. W badaniu miarą rygoryzmu stylu wychowawczego była umiejętność określenia przez rodziców, gdzie w danym momencie znajdowało się ich dziecko. Badacze podkreślają, że na młodzież najlepiej wpływa styl rodzicielstwa łączący stawianie dzieciom określonych wymagań wraz z udzielaniem im wsparcia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/7849576/Strict-and-loving-relationship-key-to-stopping-teenagers-going-off-the-rails.html

 


 

Właścicielom barów i klubów w Wielkiej Brytanii grożą kary za złamanie zakazu stosowania nieodpowiedzialnych promocji alkoholu

6 kwietnia rząd brytyjski wprowadził nowe regulacje dotyczące stosowania promocji w barach i klubach. Właścicielom zabroniono organizowanie promocji typu „wszystko, co dasz radę wypić za 10 funtów”, niektórych gier związanych z alkoholem (np. „krzesła dentystycznego”), konkursów „speed-drinking” oraz serwowanie darmowych drinków dla kobiet. Ponadto rząd nałożył na właścicieli obowiązek podawania nieodpłatnie klientom wody na ich prośbę. Od1 października b.r. właściciele będą również musieli sprawdzać dowody osobiste osób, które wyglądają na niepełnoletnie. Za złamanie przepisów grozi 6 miesięcy więzienia i ponad 20 000 funtów grzywny.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/politics/lawandorder/7556935/Owners-of-bars-and-clubs-face-six-months-in-jail-if-they-allow-all-you-can-drink-deals.html

 


 

 

 

Kolejne stany USA łagodzą prawa dotyczące degustowania alkoholi wysokoprocentowych przed zakupem

Stan Virginia zdecydował się na zmianę prawa dotyczącego degustowania przez klientów alkoholi wysokoprocentowych przed ich zakupem. Dotychczasowe przepisy, które tego zabraniały, uznano za przestarzałe. Od lipca br. stan Virginia zamierza pozwalać na przeprowadzanie degustacji w miejscu zakupu. W zeszłym roku podobnych zmian prawnych dokonały New Jersey, Vermont i Maine, a wcześniej również inne stany i obecnie degustacje są dozwolone w 43 stanach USA. Producenci alkoholi wysokoprocentowych liczą, że zmiany przepisów będą dla nich korzystne i pomogą im zwiększyć sprzedaż szczególnie najdroższych alkoholi wysokoprocentowych, które klienci kupują niechętnie bez możliwości wcześniejszego ich wypróbowania. Zwolennicy zmian argumentują, że pomogą one klientom dokonywać bardziej świadomych wyborów konsumenckich. Niektóre stany zniosły również zakazy sprzedaży alkoholu w niedziele i podczas wyborów.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.nytimes.com/aponline/2010/04/17/business/AP-US-Liquor-Laws.html?_r=3&scp=7&sq=alcohol&st=cse

 


 

 

W Australii pojawiają się apele o objęcie zakazem całkowitego pica alkoholu przed jazdą niedoświadczonych kierowców wieku do 21 lat

W artykule opublikowanym w „Medical Journal of Australia” profesor Wayne Hall z Uniwersytetu w Queensland wzywa do obniżenia do zera dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi dla niedoświadczonych kierowców w wieku poniżej 21 lat. Apel ten uzasadnił przekonaniem, że taka zmiana prawa znacząco zmniejszyłaby liczbę młodych Australijczyków ponoszących śmierć w wypadkach drogowych związanych z alkoholem. Na poparcie swojej tezy badacz przytoczył przykład Stanów Zjednoczonych, w których wprowadzenie całkowitego zakazu picia alkoholu przez osoby w wieku poniżej 21 lat znacząco zredukowało liczbę tego typu wypadków.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/185864.php

 


 

 

 

Reforma zdrowia w USA stwarza nowe szanse dla leczenia i profilaktyki uzależnień

Przyjęta 23 marca reforma zdrowia włącza usługi dotyczące leczenia uzależnień i problemów zdrowia psychicznego do podstawowego pakietu usług medycznych objętych ubezpieczeniem. Rozwiązanie to jest przełomowe i spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem specjalistów zajmujących się tymi obszarami lecznictwa.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/features/2010/healthcare-reform-law-gives.html

 


 

 

 

Rząd szkocki planuje wprowadzenie minimalnej ceny alkoholu

Rząd szkocki rozważa wprowadzenie minimalnej ceny alkoholu. Plany te spotkały się z krytycznym przyjęciem głównych partii opozycyjnych. Oponenci stwierdzili, że takie rozwiązanie uderzy głównie w najbiedniejsze rodziny, które są głównymi nabywcami taniego alkoholu. Założenie to jest jednak błędne. Badanie przeprowadzone przez profesor Anne Ludbrook z Uniwersytetu w Aberdeen wykazało, że rodziny ze wszystkich przedziałów dochodów kupują tani alkohol w podobnych ilościach, a grupa nabywców o średnich dochodach wydaje się kupować go najwięcej. Wyniki badania przemawiają zatem na korzyść proponowanego rozwiązania i potwierdzają założenie, że wprowadzenie minimalnej ceny ograniczy konsumpcję taniego alkoholu zwłaszcza wśród tych, którzy piją go najwięcej. Taki efekt byłby zgodny z intencją autorów propozycji.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/8660285.stm

 


 

 

 

Picie alkoholu może powodować alergie lub pogarszać ich symptomy, zwłaszcza u kobiet

Badania dowodzą, że spożywanie alkoholu może powodować pogorszenie się takich symptomów astmy i kataru siennego jak kichanie, swędzenie, ból głowy i kaszel. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zawiera substancje chemiczne, które mogą wywoływać symptomy alergiczne. W przypadku piwa, wina i alkoholi wysokoprocentowych jest to histamina, produkowana przez drożdże i bakterie podczas procesu fermentacji, a w przypadku piwa i wina dodatkowo siarczyny. Z niewiadomych względów prawdopodobieństwo wystąpienia takich objawów jest dwukrotnie wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Inne badania przeprowadzone na grupie kobiet wykazały, że u tych, które wypijały więcej niż dwa kieliszki wina dziennie, ryzyko wystąpienia objawów alergicznych wzrastało dwukrotnie. Było tak nawet u kobiet, które wcześniej nie cierpiały na żadne alergie.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.nytimes.com/2010/04/20/health/20real.html?scp=1&sq=alcohol&st=cse

 


 

 

 

Dzieci z FASD są bardziej narażone na zachorowanie na epilepsję

Badacze kanadyjscy z Queen's University zbadali 425 osób w wieku 2-49 lat i odkryli, że ryzyko zachorowania na epilepsję było wyższe wśród tych, których matki piły alkohol podczas pierwszego trymestru ciąży. Z badań wynika, że w późniejszym życiu na epilepsję zachorowało 6% dzieci z FASD (spektrum zaburzeń związanych z prenatalną ekspozycją na alkohol), a mniej niż 1% całej badanej populacji.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/fasd-kids-at-higher-risk-of.html

 


 

 

 

Pamiętanie dobrych czasów pomaga alkoholikom zachować trzeźwość

 

Wracającym do zdrowia alkoholikom łatwiej udaje się poradzić sobie z uzależnieniem, jeśli koncentrują się na pozytywnych doświadczeniach z przeszłości, twierdzą Sarah Davies i Gail Kinman – badacze z Uniwersytetu w Bedfordshire. Skupianie się na pozytywnych aspektach przeszłości przynosi lepsze rezultaty u pacjentów niż skupianie się na aspektach negatywnych lub też na hedonistycznym podejściu do teraźniejszości (rozumianym jako „dobra zabawa tu i teraz”). Badanie wykazało także, że wiara lub szeroko pojmowana duchowość pomagały alkoholikom lepiej radzić sobie w zmaganiach z nałogiem i zachować trzeźwość. Zdaniem badaczy wnioski te mogą być istotną wskazówką dla terapeutów uzależnień.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/185661.php

 


 

 

 

Picie alkoholu przez młode kobiety zwiększa ryzyko chorób piersi, w tym raka

Badacze z Washington University School of Medicine odkryli, że dziewczęta i młode kobiety, które piją alkohol, zwiększają prawdopodobieństwo, że pojawią się u nich niezłośliwe (nierakowe) choroby piersi (np. niezłośliwe guzki). Niestety wystąpienie tych chorób podnosi z kolei ryzyko rozwinięcia się w przyszłości raka piersi. Ryzyko wzrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu. Zdaniem badaczy wyniki te są kolejnym mocnym argumentem przemawiającym za ograniczeniem konsumpcji alkoholu wśród nastolatków.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/185146.php

 


 

 

 

Problemy ze snem we wczesnym dzieciństwie mogą zwiastować uzależnienie w wieku dorosłym

Według Marie M. Wong, badaczki z Idaho State University (USA), dzieci, które mają problemy ze snem, są bardziej narażone na popadnięcie w uzależnienia od alkoholu i narkotyków we wczesnej dorosłości. Zdaniem Wong, brak snu powoduje przemęczenie, które z kolei stanowi predykator problemów z narkotykami, upijania się, prowadzenia pod wpływem alkoholu oraz innych problemów z alkoholem na przestrzeni całego życia. Badaczka nie potrafi podać powodów występowania takich zależności.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/childhood-sleep-problems-may.html

 


 

 

 

 

Picie umiarkowanych ilości alkoholu może chronić przed udarem, ale tylko niepalących

 

Badania brytyjskich naukowców wykazały, że u osób niepalących, które piły umiarkowane ilości alkoholu (maksymalnie 1-2 małe kieliszki wina dziennie), ryzyko wystąpienia udaru było o 40% niższe niż w przypadku niepijących. Natomiast w przypadku palaczy ryzyko było takie samo zarówno wśród pijących alkohol jak i abstynentów. Warto dodać, że wypijanie dużych ilości alkoholu działa odwrotnie i zwiększa ryzyko udaru, ponieważ podnosi ciśnienie krwi.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/8617510.stm

 


 

 

 

Picie alkoholu przez osoby w podeszłym wieku naraża je na dodatkowe uszczerbki na zdrowiu

Badanie przeprowadzone w Kalifornii wykazało, że w Ameryce jedna trzecia osób pijących alkohol w wieku powyżej 60 lat spożywa go w nadmiernych ilościach. Badacze ostrzegają, że osoby te są narażone na niebezpieczne interakcje pomiędzy alkoholem a zażywanymi lekami lub też mogą cierpieć na choroby, których przebieg zaostrza się wskutek spożywania alkoholu.

 

 

Picie umiarkowanych ilości alkoholu nie obniża nadmiernie poziomu witaminy D u kobiet

Dotychczasowe badania wykazywały, że alkoholicy mają zazwyczaj słabe kości. Zdaniem badaczy jest to skutkiem niskiego poziomu witaminy D, który utrudnia absorpcję wapna z pokarmu w jelicie cienkim. Natomiast badania amerykańskich naukowców przeprowadzone na grupie kobiet w wieku pomenopauzalnym wykazały, że spożywanie od niewielkich do umiarkowanych ilości alkoholu nie wpłynęło negatywnie na poziom witaminy D w badanej próbie. Naukowcy zauważyli, że być może zaobserwowana wcześniej zależność pomiędzy piciem alkoholu a chorobami kości ujawnia się dopiero przy spożywaniu znacznych ilości alkoholu, a być może choroby te wynikają z działania innych czynników.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/186865.php

 


 

 

 

Pijący studenci są pod większym wpływem reklam alkoholu niż rzeczywistych zachowań sportowców związanych z alkoholem

Przeprowadzone w Australii badanie wykazało, że na młodych ludzi pijących alkohol niewielki wpływ wywierały informacje o piciu dużych ilości alkoholu przez gwiazdy sportowe. Natomiast wpływ ten był o wiele większy, kiedy sportowcy występowali w reklamach alkoholu. Nie bez znaczenia było również częste prezentowanie reklam alkoholu podczas imprez sportowych.

 

Ponad połowa dzieci adoptowanych z Europy Wschodniej ma FASD

Szwedzcy badacze odkryli, że u ponad połowy dzieci z Europy Wschodniej adoptowanych przez szwedzkie rodziny w latach 1993-1997 występował FASD. Zdaniem naukowców 30% dzieci uczestniczących w badaniu miało FAS, kolejne 14% częściowy FAS, a 9% neurologiczne zaburzenia rozwoju związane z alkoholem. Autorzy badania twierdzą, że nie chcą zniechęcić do adopcji potencjalnych rodziców zastępczych dzieci z Europy Wschodniej i jedynie podkreślić, jak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu podczas ciąży.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/research/summaries/2010/many-adopted-kids-from.html

 


 

 

 

Protest rodziców przeciw antyalkoholowym reklamom z udziałem dzieci został odrzucony

W odpowiedzi na wyemitowane przez brytyjską telewizję reklamy antyalkoholowe rodzice złożyli 27 skarg do organizacji Advertising Standards Authority (ASA). Reklamy zostały utworzone przez Departament ds. Dzieci, Szkół i Rodzin (Department for Children, Schools and Families – DCSF) i stanowiły element kampanii mającej na celu informowanie o wpływie, jaki alkohol wywiera na podejmowanie różnego rodzaju decyzji. W reklamach dzieci w wieku 8 lat lub starsze mówiły o takich zjawiskach powiązanych z piciem alkoholu jak presja ze strony rówieśników oraz bycie nakłanianym do zażywania narkotyków i uprawiania seksu. Zdaniem protestujących rodziców reklamy były ofensywne i zbyt stresujące dla oglądających je dzieci. DCSF wyjaśnił, że reklamy były faktycznie skierowane do rodziców, a nie do dzieci. Zarzuty rodziców zostały odparte i nie wstrzymano emisji reklam, a jedynie ograniczono czas pokazywania jednej z nich do późnych godzin wieczornych.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.guardian.co.uk/media/2010/apr/21/asa-clears-anti-alcohol-ad

 


 

 

 

We Francji pojawiają się propozycje wprowadzenia w szkołach lekcji o winie

Pomysł wprowadzenia we francuskich szkołach lekcji na temat wina podzielił opinię publiczną. Francja boryka się z problemem rosnącego spożycia alkoholu przez młodych ludzi, a także ze wzrostową tendencją młodzieży do upijania się. Zwolennicy pomysłu argumentują, że wprowadzenie takich lekcji w szkole nauczyłoby uczniów odpowiedzialności oraz kultury picia, kładącej nacisk raczej na jakości niż ilość spożywanego trunku. Również terapeuci uzależnień widzą pozytywne strony takich lekcji i twierdzą, że mogłyby być skuteczną formą profilaktyki. Przeciwnicy natomiast uważają promowanie picia wina za niespójne z polityką antyalkoholową i sugerują skupić się raczej na kampaniach uświadamiających zagrożenia związane z piciem.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1984065,00.html#ixzz0n3EWhKoN

 


 

 

 

Drinki alkoholowe na bazie mięsa zdobywają coraz większą popularność w USA

Najmodniejsze bary w Stanach Zjednoczonych coraz częściej dodają do swojej oferty drinki alkoholowe, których elementem składowym jest mięso. W procesie tworzenia tego typu koktajli wykorzystany jest często bulion mięsny dodawany do drinka lub alkohol, w którym wcześniej moczone było mięso, aby oddało swój smak.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1977119,00.html

 


 

 

 

Amerykańska strona internetowa AlcoholScreening.org rozwija się i zdobywa coraz większą popularność

Strona internetowa AlcoholScreening.org działa od 2001 roku. Pozwala między innymi anonimowo zbadać własny wzorzec picia i dowiedzieć się, czy jest on bezpieczny. Strona cieszy się dużym zainteresowaniem, a z zamieszczonego na niej narzędzia oceny zagrożeń związanych z własną konsumpcją alkoholu skorzystało już 1.3 Miliona Amerykanów. Ostatnio strona została zmodernizowana, rozbudowana i wzbogacona o dodatkowe narzędzia, które pozwalają nie tylko zidentyfikować problem, ale również stworzyć plan działań prowadzących do jego rozwiązania. Zdaniem Susan Aromaa, senior project manager Join Together, podstawą sukcesu strony jest przede wszystkim zgoda na anonimowość użytkowników – korzystanie z narzędzi zamieszczonych za stronie nie wymaga podania żadnych osobistych danych za wyjątkiem wieku, płci i kodu pocztowego.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/yourturn/announcements/2010/helping-drinkers-assess-risk.html

 


 

 

 

Piwo o bardzo dużej zawartości alkoholu pojawi się w sklepach w USA

Od kilku lat szkocki mikrobrowar BrewDog jest ostro krytykowany w krajach europejskich za wprowadzanie na rynek piwa o bardzo wysokiej zawartości alkoholu. Jeden z najnowszych produktów browaru - piwo Tactical Nuclear Penguin o 32-procentowej zawartości alkoholu – będzie wysyłany do określonych sklepów detalicznych w Stanach Zjednoczonych. Pomysł wejścia na rynek amerykański pojawił się, gdy współzałożyciel browaru Jim Watt odkrył, że około połowy zamówień składanych przez stronę internetową pochodzi właśnie z USA. Krytycy browaru, którzy uważają jego działania za społecznie nieodpowiedzialne, mają nadzieję, że bardzo wysoka cena piwa Tactical Nuclear Penguin (około 53 dolarów za butelkę) odstraszy większość potencjalnych młodych konsumentów.


Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.jointogether.org/news/headlines/inthenews/2010/high-alcohol-beer-coming-to.html

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie