PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

MAJ

 

Nie ma miejsca dla taniego alkoholu: MUP ratuje ludzkie życia

Zastosowanie polityki cenowej (MUP) jest jednym z najbardziej skutecznych metod mających na celu  ograniczenie spożycia i szkód związanych z alkoholem. Raport sporządzony przez Public Health Scotland jest materiałem dowodzącym , że MUP w Szkocji w przeciągu 2,5 roku zmniejszyło liczbę zgonów bezpośrednio spowodowanych spożyciem alkoholu, a także liczbę przyjęć do szpitali z przyczyn przewlekłych. Szacuje się, że liczba zgonów spowodowanych alkoholem spadła o 13,4%, a liczba przyjęć do szpitali o 4,1%, przy czym największy spadek odnotowano wśród mężczyzn i osób mieszkających na obszarach najbardziej deficytowych ekonomicznie i pomocowo.

Więcej informacji …

https://www.who.int/europe/news/item/26-07-2023-no-place-for-cheap-alcohol--scotland-s-minimum-unit-pricing-policy-is-protecting-lives

We Francji coraz popularniejsze stają się napoje bezalkoholowe

Wino bezalkoholowe, piwo i alkohole wysokoprocentowe to szybko rozwijający się rynek, w kraju słynącym z tradycji winiarskich. Zlokalizowany w północnej 19. dzielnicy Paryża - Le Paon Qui Boit („Pijący Paw”) -  był pierwszym sklepem - butikiem specjalizującym się w sprzedaży napojów bezalkoholowych. Twórcą miejsca jest Augustin Laborde, 35-letni prawnik, który niewiele przed  pandemią Covid19 zrezygnował z napojów alkoholowych. Zdał sobie sprawę, że trudno znaleźć opcje bezalkoholowych napojów w barach, restauracjach czy supermarketach. Jak stwierdził: „Nie lubię kupować online, ponieważ lubię chodzić do sklepów, czytać etykiety, porównywać, zadawać pytania”. Wówczas to zdał sobie także sprawę z faktu, że nie ma sklepów oferujących napoje bezalkoholowe i postanowił zmienić istniejącą sytuację otwierając własne miejsce specjalizujące się w serwowaniu i sprzedaży między innymi win i piw bezalkoholowych.

Więcej informacji …

https://www.france24.com/en/france/20230725-revolution-in-a-glass-the-rise-of-alcohol-free-drinks-in-wine-loving-france

Podatność Chińczyków na choroby będące wynikiem spożywania alkoholu

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Pekińskiego i Oxford Population Health, wskazało na podatność chińskich mężczyzn na zapadanie na 60 chorób związanych ze spożywaniem alkoholu. Badanie zatytułowane „Konsumpcja alkoholu i ryzyko ponad 200 chorób u chińskich mężczyzn” zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Medicine. Spożywanie alkoholu stanowi poważne globalne zagrożenie dla zdrowia jego konsumentów. Dotychczasowe badania podkreślały jego silny związek z chorobami, takimi jak marskość wątroby, udar i różne rodzaje raka, natomiast deficytowe były  badania dotyczące ogólnego wpływu alkoholu na zdrowie populacji, dlatego też temat podjęli chińscy naukowcy.  Aby przeprowadzić swoje badania, zespół wykorzystał dane z China Kadoorie Biobank (CKB), obszernej bazy danych z lat 2004-2008 zawierającej informacje od ponad 512 000 dorosłych Chińczyków. Baza danych zawierała nie tylko kluczowe informacje zdrowotne, ale także szczegółowe wywiady z uczestnikami dotyczące stylu życia, w tym wzorców spożywania alkoholu. Naukowcy poddali analizie diagnozy medyczne na przestrzeni 12 lat i przeprowadzali analizy genetyczne, aby ustalić związek przyczynowy między spożyciem alkoholu a rozwojem choroby.

Więcej informacji …

https://www.news-medical.net/news/20230725/Study-sheds-light-on-the-susceptibility-of-Chinese-men-to-60-diseases-related-to-alcohol-consumption.aspx

Alkohol i układ krążenia kobiet

Spożywanie alkoholu wiąże się z  ryzykiem szkód szczególnie dla serca – układu krążenia szczególnie w przypadku kobiet. W opinii publicznej istnieje błędne przekonanie, że alkohol – zwłaszcza czerwone wino – jest dobry dla serca. Choć w niektórych badaniach wykazano związek między umiarkowanym spożyciem alkoholu a niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca, to trudno jednocześnie definitywnie wyłonić przyczynę i skutek takiego stanu rzeczy, czyli wszystkie rzetelne zmienne mające w końcowym efekcie swój udział. Wśród przypuszczalnych hipotez znajduje się taka, że może osoby pijące czerwone wino mają wyższe dochody, co zwykle wiąże się z mniejszym stresem i większym dostępem do zdrowszej żywności.

Więcej informacji …

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/positive-mind-positive-heart/202307/alcohol-use-and-womens-heart-health

Nadużywanie alkoholu związane z gorszym stanem zdrowia wśród kobiet z HIV

Zgodnie z wynikami  badania opublikowanego w American Journal of Medicine Open – nadużywanie alkoholu przez kobiety z HIV wiązało się z deklarowanym przez nie gorszym stanem zdrowia, podczas gdy tego związku nie zaobserwowano u mężczyzn z HIV. Celem badania, było określenie wpływu alkoholu na samoocenę stanu zdrowia kobiet, mężczyzn uprawiających seks z kobietami (MSW) i mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami (MSM), żyjących z wirusem HIV  i osób zaangażowanych w opiekę nad osobami z HIV.  W badaniu wykorzystano dane z Centers for AIDS Research of Integrated Clinical Systems, które stanowią informacje i bazę danych z 8 lokalizacji w Stanach Zjednoczonych. W badaniu wykorzystano dane z  Fenway Community Health Center w Bostonie, Johns Hopkins University w Baltimore, University of Alabama w Birmingham, University of California w San Diego, University of California w San Francisco, University of North Carolina w Chapel Hill i University of Washington w Seattle.

Więcej informacji …

https://www.ajmc.com/view/heavy-alcohol-use-associated-with-lower-self-reported-health-status-in-women-with-hiv

Problemy ze snem wśród osób z FASD

Badania wykazały kluczową rolę narażenia na trudne przeżycia i sytuację poporodową (we wczesnym etapie życia jednostki) jako zmienną istotną  w powstawaniu zaburzeń snu (bezsenności) i koszmarów nocnych u dzieci ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD).

Więcej informacji …

https://www.contemporarypediatrics.com/view/study-shows-the-impact-of-adversity-on-sleep-problems-in-fetal-alcohol-spectrum-disorder

Niezdrowe jedzenie, alkohol i tytoń w dzielnicach Maorysów na Pacyfiku – źródłem szkód zdrowotnych

Eksperci ds. zdrowia publicznego zwrócili się do polityków w okresie przedwyborczym o wprowadzenie  działań mających na celu ograniczenie szkód związanych z niezdrowym jedzeniem, alkoholem i tytoniem. Powyższe czynniki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia populacji z uwagi na brak działań profilaktycznych i pomocowych. Tytoń, alkohol i niezdrowa żywność są odpowiedzialne za ponad 30% problemów zdrowotnych Aotearoa. Rząd zazwyczaj przeznacza mniej niż 0,5% budżetu na opiekę zdrowotną i zapobieganie powyższym szkodom.

Więcej informacji …

https://www.stuff.co.nz/pou-tiaki/300935420/call-for-politicians-to-stop-junk-food-alcohol-and-tobacco-harm-in-mori-pacific-neighbourhoods

Eksperci ds. zdrowia oczekują zaostrzenia przepisów dot. Spożywania i sprzedaży alkoholu - Łotwa

Według danych Ministerstwa Zdrowia Łotwa jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem ilości spożywanego alkoholu. Wprowadzono poprawki do ustawy mające na celu ograniczenie dostępności napojów alkoholowych, które zostaną ocenione przez Saeimę w drugim czytaniu. Zmiany mają na celu skrócenie godzin sprzedaży alkoholu  od 10:00 do 20:00, a w niedziele do 15:00. Zmiany obejmują również podniesienie granicy wieku zakupu alkoholu do 20 lat oraz zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

Więcej informacji …

https://eng.lsm.lv/article/society/health/24.07.2023-health-experts-expect-alcohol-restriction-laws-in-latvia.a517519

Alcohol Change Australia

To  grupa organizacji zdrowotnych i społecznych z całej Australii, które wspólnie podejmują wszelkich starań by poprawić stan zdrowia i poziom dobrego samopoczucia australijskiej populacji. Prace Alcohol Change Australia koncentrują się wokół zapobiegania i zmniejszania szkód powodowanych przez produkty alkoholowe wśród ich australijskich konsumentów. Rząd australijski do 2028 roku, planuje o 10% zredukować poziom szkód związanych z nadużywaniem napojów alkoholowych. 

Więcej informacji …

https://www.croakey.org/national-alliance-urges-five-key-steps-to-reduce-harms-from-alcohol/

Polityka wobec alkoholu jako kluczowe działanie profilaktyczne FASD

Jak podkreślają eksperci kanadyjscy, polityka wobec alkoholu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu FASD, ponieważ decyduje o dostępności alkoholu zarówno ekonomicznej, jak i geograficznej, czyli ilości punktów sprzedaży przypadających na określony obszar. Podkreślają znaczenie kilku zmiennych w tworzeniu prozdrowotnych środowisk a wśród nich znajduje się: ochrona społeczności przed marketingiem alkoholowym, znaczenie ceny minimalnej (MUP) na poziom spożycia, budowanie w społeczeństwie świadomości szkód związanych ze spożywaniem alkoholu, propagowanie i wspieranie bezalkoholowych ciąż, budowanie polityki prozdrowotnej wolnej od wpływu przemysłu.

Więcej informacji …

https://fasdprevention.wordpress.com/2023/07/06/supportive-alcohol-policy-as-a-key-component-in-fasd-prevention/?utm_content=bufferd0675&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

 

KWIECIEŃ

Czynniki wpływające na bezsenność w przypadku FASD

Wyniki badania wskazały na różnorodne czynniki mające swój wpływ na jakość snu osób ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Jak do tej pory większość działań naukowych koncentrowało się wokół prenatalnego rozwoju dziecka i jego dysfunkcji w sytuacji ekspozycji na alkohol. Zaburzenia snu i tym samym funkcjonowania osób z FASD, pozostawało obszarem niewiadomych zmiennych, które autorzy przeprowadzonego badania poddali analizie.

Więcej informacji …

https://www.contemporaryobgyn.net/view/study-shows-the-impact-of-adversity-on-sleep-problems-in-fetal-alcohol-spectrum-disorder

Ostrzeżenia przed spożywaniem alkoholu w ciąży – szczególnie przyciągają uwagę młodszych dorosłych

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania, Australijczycy dostrzegają na opakowaniach napojów alkoholowych nowe ostrzeżenia dotyczące abstynencji w ciąży. Raport Fundacji na rzecz Badań nad Alkoholem i Edukacji (FARE) opiera się na ogólnokrajowej ankiecie przeprowadzonej przez Pure Profile, która wykazała, że ​​większość Australijczyków (56,4%) dostrzegła ostrzeżenie zdrowotne, które będzie obligatoryjnie zamieszczane na opakowaniach produktów alkoholowych od 31 lipca 2023 roku. Co istotne, młodzi ludzie w wieku 18-25 lat (79,1%) i 26-41 lat (72,9%) częściej zgłaszali, że widzieli ostrzeżenie. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu obowiązkowego ostrzeżenia zdrowotnego dotyczącego ciąży i alkoholu na opakowaniach napojów alkoholowych, niektóre firmy alkoholowe dobrowolnie zamieściły słabo widoczną etykietę ostrzegawczą, która zgodnie z wynikami ankiety ze  stycznia 2020 roku, była dostrzeżona ​​mniej niż jedną trzecią Australijczyków (31 proc. ). Obecna etykieta ostrzegawcza jest większa, jaśniejsza i składają się na nią wyraźne kolory jak biel, czerwień i czerń.

Więcej informacji …

https://fare.org.au/mandatory-alcohol-pregnancy-health-warnings-are-catching-attention-especially-among-younger-adults/

Alkohol z mleka matki wpływa na rozwój mózgu dziecka, jak również jego predyspozycje behawioralne

Alkohol, który trafia do organizmu dziecka poprzez mleko matki może mieć poważne i trwałe konsekwencje dla rozwoju mózgu i zachowania potomstwa. Zgodnie z odkryciem naukowym pochodzącym z badań na modelu zwierzęcym, alkohol podawany potomstwu w mleku matki, spowodował zaburzenia rozwoju mózgowia między innymi przez mniejszy jego przyrost. Obecnie przedstawiciele CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) odradzają spożywania alkoholu przez kobietę w czasie ciąży, podkreślając jednocześnie, że nie znana jest bezpieczna dawka alkoholu w ciąży, która nie stanowiłaby ryzyka zaburzeń rozwoju dziecka. Jakie są jednak konsekwencje spożywania alkoholu w czasie karmienia piersią? Aby się tego dowiedzieć, zespół badawczy z University of California w Riverside przeprowadził badanie na myszach.

Badania ankietowe pokazują, że około 36% matek karmiących piersią w Stanach Zjednoczonych spożywa alkohol. W Kanadzie i Australii, odsetek ten wynosi odpowiednio 20% i 60%. Kobiety, które spożywają alkohol w czasie ciąży, częściej piją alkohol również podczas karmienia piersią. Ponadto wiele kobiet, które decydują się nie pić alkoholu w czasie ciąży, deklaruje jednocześnie, że ​​wkrótce po porodzie zacznie znowu spożywać napoje alkoholowe.

Więcej informacji …

https://neurosciencenews.com/brain-behavior-alcohol-breastfeeding-23073/

Ponad tysiąc dzieci uzależnionych od narkotyków urodziło się w ostatniej dekadzie

W ciągu ostatniej dekady w Irlandii u ponad tysiąca dzieci zdiagnozowano uzależnianie od narkotyków bądź urodzenie się pod ich wpływem. Według danych HSE przekazanych RTÉ News na mocy ustawy o dostępie do informacji wykazano, że: między styczniem 2013 roku a grudniem 2021 roku w Irlandii urodziło się łącznie 1097 dzieci uzależnionych od narkotyków lub alkoholu. Liczba powyższych przypadków obejmuje 792 dzieci uzależnionych od narkotyków i 12 dzieci uzależnionych od legalnych narkotyków, jak również 183 dzieci będących pod wpływem nielegalnych narkotyków i 81 dzieci będących pod wpływem legalnych narkotyków. Ogólna liczba odnotowanych przypadków, spadła ze 146 w 2013 i 2014 roku do 106 w 2019 roku. Jednak w okresie pandemii Covid19 wzrosła do 120 w 2020 roku i do 127 w 2021 roku.

Więcej informacji …

https://www.rte.ie/news/2023/0410/1376238-addicted-babies/

Planujesz dziecko? Dlaczego zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni rozważyć zero alkoholu przed i w czasie ciąży

Kiedy para planuje mieć dziecko, często to kobieta jest postrzegana jako odpowiedzialna za zdrowie nienarodzonego dziecka. W Wielkiej Brytanii krajowe wytyczne medyczne, jednogłośnie zalecają abstynencję w czasie ciąży, z uwagi na fakt, że alkohol zwiększa ryzyko poronienia i powstania szkód zdrowotnych i rozwojowych potomstwa w postaci FASD. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD, to ogólny termin określający szereg zaburzeń rozwojowych powstałych w wyniku ekspozycji na alkohol w życiu płodowym.  Deficyty dotyczą obszaru emocjonalnego, behawioralnego, edukacyjnego. Powyższe krajowe zalecenia zawierają przekaz, że jeśli planujesz zajść w ciążę, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z picia, aby zminimalizować ryzyko szkód. Jednak zgodnie z wynikami badań, nie wszystkie kobiety przestają pić przed ciążą – niezależnie od tego, czy ciąża była planowana, czy nie. W badaniu przeprowadzonym w 2017 roku na 5036 kobietach w Stanach Zjednoczonych częstość spożywania alkoholu przed ciążą była podobna w przypadku kobiet z planowaną ciążą (55%), jak i nieplanowaną ciążą (56%).

Więcej informacji …

https://theconversation.com/planning-for-a-baby-why-both-men-and-women-should-consider-quitting-alcohol-before-and-during-pregnancy-198118

FAS i FASD, czyli żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna w ciąży!

W Radomsku odbył się pilotażowy program dotyczący Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) adresowany do młodzieży w wieku licealnym. W ramach programu odbyła się multimedialna prelekcja w tematyce profilaktyki FAS/FASD (alkoholowy zespół płodowy/spectrum płodowych zaburzeń alkoholowych). W zajęciach dotyczących profilaktyki FAS/FASD uczestniczyli również przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W przekazie kierowanym do młodzieży zachęcano przede wszystkim do tego, aby nie bagatelizować “jednego drinka” czy “kieliszka wina do kolacji”. Skutkiem powyższych postaw i działań, mogą być zaburzenia rozwoju fizycznego, umysłowego, zachowania i uczenia się, u dzieci eksponowanych na alkohol w życiu płodowym.  Wśród poruszonych tematów,  znalazła się również  informacja o tym jak istotny wpływ na kobietę w ciąży i jej nawyki ma wsparcie partnera.

Więcej informacji …

https://pulsradomska.pl/fas-i-fasd-czyli-zadna-dawka-alkoholu-nie-jest-bezpieczna-w-ciazy/

Zapytaj pacjentów o ich spożycie alkoholu

W badaniu kohortowym przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych zbadano możliwość dotarcia do grupy podwyższonego ryzyka osób nadużywających alkoholu, w trakcie rutynowej wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i późniejszego leczenia bez konieczności kierowania pacjenta do specjalistycznej placówki. Zaproponowane w ramach projektu działania, znalazły zastosowanie przy krótkich interwencjach profilaktycznych dla osób z podwyższonej grupy ryzyka spożywaniem alkoholu, ale nie przy dłuższych procedurach terapeutycznych dla osób z objawami uzależnienia od alkoholu. Badanie zostało opublikowane w JAMA Internal Medicine. Powody wizyty lekarskiej, były podobne w obu grupach – osób nie pijących ryzykownie i osób nadużywających napojów alkoholowych. Najczęściej udokumentowanymi powodami wizyt lekarskich, były ból (około 50%), objawy sercowo-naczyniowe (około 27%), depresja (około 17%) i cukrzyca (około 10%). Nadużywanie alkoholu było powodem wizyty tylko w 1,3% przypadków.

Więcej informacji …

https://www.medscape.com/viewarticle/991184?form=fpf

Wczesne spożywanie alkoholu przez nastolatków prowadzi do szkodliwych praktyk związanych z piciem

Choć odnotowuje się spadek odsetka nastolatków sięgających po napoje alkoholowe, to alkohol nadal jest jedną z głównych przyczyn urazów, wypadków i samobójstw wśród młodych ludzi. Opiekunowie jaki osoby mające na celu chronienie młodych przed szkodami zdrowotnymi, są jednocześnie często źródłem ich dostępu do alkoholu. Powszechnie funkcjonuje nadal przekonanie, że zapewnienie bezpiecznych warunków na inicjację alkoholową pod wspólnym dachem w obecności rodziców, uchroni młodych ludzi – nastolatków przed nadużywaniem tej toksycznej substancji. Zgodnie z wynikami badania zaprezentowanymi na łamach Drug and Alcohol Review pokazują, powyższe przekonanie jest błędne.

Więcej informacji …

https://www.newstalkzb.co.nz/on-air/the-sunday-session/audio/dr-michelle-dickinson-nanotechnologist-on-new-study-confirming-early-teen-alcohol-use-leads-to-harmful-drinking-practices/

Analiza kampanii alkoholowych – ich skuteczności

W dzisiejszym świecie media społecznościowe stały się potężnym narzędziem komunikacji i wywierania wpływu. Biorąc pod uwagę wszechobecny zasięg tych platform, nasuwa się pytanie: czy kampanie w mediach społecznościowych mogą skutecznie odnosić się do problemów zdrowia publicznego, takich jak spożywanie alkoholu i związane z nim szkody?

Badacze dokonali analizy wyników pochodzących łącznie z dwunastu baz danych, w tym ponad 6000 badań z całego świata. Pomimo ogromnej liczby przeanalizowanych badań, tylko jedenaście spełniało kryteria włączenia do dalszych analiz. Wyselekcjonowane badania obejmowały 17 krajów i były skierowane do szerokiej populacji, wskazując na globalną skalę problemów związanych z alkoholem i potencjalny zasięg kampanii w mediach społecznościowych. 

Więcej informacji …

https://alcoholcampaign.org/2023/04/22/exclusive-web-interview-dissecting-alcohol-campaigns/

Zależność między spożywaniem alkoholu a ryzykiem raka

Większość ludzi wie, że używanie wyrobów tytoniowych może powodować między innymi: raka płuc, jamy ustnej, gardła. Mniej natomiast wie, że picie napojów alkoholowych wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na kilka rodzajów raka. Jak podkreśla Hussein Hamad (lekarz onkolog i hematolog z UH Seidman Cancer Center w UH Geauga Medical Center) w Stanach Zjednoczonych spożywanie alkoholu odpowiada za około 6 procent wszystkich nowotworów i około 4 procent wszystkich zgonów z powodu raka. Dodaje również, że w rzeczywistości spożywanie alkoholu jest jednym z najbardziej podatnych na modyfikację czynników ryzyka zachorowania na raka, poza używaniem wyrobów tytoniowych i nadmierną masą ciała. Wszystkie napoje alkoholowe, w tym piwo, wino, alkohole destylowane i likiery, zawierają ten sam rodzaj alkoholu: etanol. Jednak ilość etanolu zawarta w napojach alkoholowych, nawet wśród napojów tego samego rodzaju, znacznie się różni. Jak mówi dr Hamad - „Ryzyko raka jest związane przede wszystkim z etanolem. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej etanolu osoba spożywa poprzez regularne picie napojów alkoholowych w czasie – niezależnie od rodzaju napoju – tym większe ryzyko zachorowania na nowotwory związane z alkoholem”.

Więcej informacji …

https://www.uhhospitals.org/blog/articles/2023/04/the-link-between-alcohol-consumption-and-cancer-risk

 

MARZEC

Belgia wdraża pierwszy w historii ogólnokrajowy plan alkoholowy

W ramach międzyresortowego planu przeciwdziałania szkodom wynikającym ze spożywania alkoholu, rząd Belgii zobowiązują się do współpracy w walce z nadużywaniem alkoholu przez społeczeństwo belgijskie. Nowy plan zawiera 75 punktów (obszarów działań) i między innymi ma na celu: podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu (takich jak na przykład rak), lepsze wykrywanie (screening) ryzykownego picia i ułatwienie szybkiego skierowania pod specjalistyczną opiekę osób tego wymagających, wzmocnienie profilaktyki i promocji zdrowia, poprawę dostępu do specjalistycznej opieki, czy zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych spożyciem alkoholu.

Więcej informacji …

https://www.brusselstimes.com/432127/absolutely-necessary-belgium-implements-first-ever-nationwide-alcohol-plan

Przerażające skutki spożywania alkoholu w Afryce

Szacuje się, że ponad 3 miliony osób rocznie w Afryce umiera z powodu używania i nadużywania napojów alkoholowych. W Afryce nadmierne spożycie alkoholu staje się coraz większym wyzwaniem i powoduje problemy zarówno zdrowotne, społeczne jak i ekonomiczne. Często spożywanie alkoholu postrzegane jest jako czynność społeczna i stanowi element wielu rytuałów kulturowych i religijnych w Afryce. Wpływ szkodliwego spożywania alkoholu staje się poważnym wyzwaniem dla społeczeństw afrykańskich, wraz  ze wzrostem przestępczości i spadkiem kondycji zdrowotnej społeczeństwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szkodliwe spożywanie alkoholu jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na całym świecie.

Więcej informacji …

https://radionigeria.gov.ng/2023/03/29/devastating-effects-of-harmful-alcohol-consumption/

Picie umiarkowane nie jest zdrowe

Ja wynika z nowych badań, codzienne picie umiarkowanych ilości alkoholu nie chroni – jak kiedyś sądzono – przed śmiercią z powodu chorób serca ani nie przyczynia się do dłuższego życia. Przegląd, w którym przeanalizowano istniejące badania dotyczące zdrowia i nawyków związanych z piciem napojów alkoholowych prawie 5 milionów konsumentów - jest jednym z największych badań obalających szeroko rozpowszechnione przekonanie, że umiarkowane picie wina lub innych napojów alkoholowych jest dobre i korzystnie wpływa na zdrowia. W zeszłym roku naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane genetyczne i medyczne prawie 400 000 osób i doszli do wniosku, że nawet niskie spożycie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób. Nowe badanie, które ukazało się w Jama Network Open wykazało również, że picie 25 gramów alkoholu dziennie dla kobiet (mniej niż 1 porcja standardowa) i 45 gramów (około 1,5 porcji standardowej) lub więcej dziennie dla mężczyzn – faktycznie zwiększało ryzyko śmierci.

Więcej informacji …

https://www.washingtonpost.com/wellness/2023/03/31/moderate-drinking-alcohol-wine-risks/

Zjawisko upijania się wśród studentów drużyn sportowych

Studenci uprawiający sport piją więcej i częściej niż pozostali studenci. Badanie przeprowadzone wśród studentów w Anglii wykazało, że 62% studentów-sportowców przyznało, że pije co najmniej dwa razy w tygodniu, w porównaniu z 43% tych, którzy nie uprawiają sportu. Badanie wykazało również, że 54% uprawiających sport przyznało się do intensywnego picia – ponad sześć porcji standardowych przy jednej okazji – co najmniej raz w tygodniu. Dla uczniów nie uprawiających sportu odsetek ten wyniósł 34%.  Spożywanie alkoholu jest jeszcze większe w przypadku osób uprawiających sporty zespołowe. Te same badania wykazały, że 58% graczy grających w gry zespołowe wypijało dużo alkoholu przynajmniej raz w tygodniu, w porównaniu z 47% w przypadku graczy indywidualnych.

Więcej informacji …

https://theconversation.com/drinking-isnt-an-option-its-more-of-a-requirement-the-reasons-for-high-alcohol-consumption-among-some-student-athletes-202179

Zgadnij – co zabija więcej ludzi każdego roku niż opioidy?

Niemal codziennie w mediach słyszymy o zgonach z powodu opioidów i fentanylu. Ale inny związek przyczynia się do śmierci każdego roku większej ilości osób niż opioidy - tym związkiem jest alkohol. Kiedy myślimy o konsekwencjach naszego picia, większość myśli o skutkach krótkoterminowych – przykładowo: „Dziś wieczorem się odprężę” lub „Jeśli wypiję za dużo, rano nie będę się dobrze czuł”. Ale jak wskazują wyniki badań, długoterminowe skutki ciągłego spożywania alkoholu są zdecydowanie bardziej niebezpieczne i zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Nawet jeśli nie odczuwamy natychmiastowych konsekwencji związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych i tak nasze ciało ponosi konsekwencje odroczone w czasie. Możesz zatrzymać negatywne długoterminowe skutki zdrowotne, w tym raka wywołanego alkoholem - poprzez ograniczenie lub wyeliminowanie alkoholu z diety.

Więcej informacji …

https://www.mycg.uscg.mil/News/Article/3350015/take-a-guess-what-compound-kills-more-people-every-year-than-opioids/

Neurologiczne uwarunkowania, które wpływają na uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub papierosów

Naukowcy twierdzą, że dzięki badaniom przeprowadzonym na modelu zwierzęcym dokonali identyfikacji neurologicznych mechanizmów, które powodują u ludzi uzależnia od alkoholu, narkotyków i papierosów. Powyższe odkrycie jest dobrym początkiem do opracowania skutecznych metod przeciwdziałania  uzależnieniom. Naukowcy z Nowego Jorku w badaniu przeprowadzonym na myszach, poddali je odbiorowi określonego dźwięku, przed podaniem im nagrody — wody z cukrem — lub „kary” — wody. Skany mózgowia myszy wykazały, że kluczowe neurony w ciele migdałowatym zaczęły aktywować się w odpowiedzi na dźwięki, ucząc zwierzęta kojarzenia ich z określoną nagrodą. W momencie, kiedy funkcjonowanie tych określonych neuronów zostało zahamowane, myszy nie były w stanie skojarzyć, co oznaczają określone dźwięki. Ciało migdałowate to części mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców emocjonalnych. Odpowiada za to, jak mózg reaguje na określone bodźce. Na przykład uwalnia dopaminę, hormon, który wywołuje poczucie euforii, jako nagrodę za to, co określa jako pozytywne doświadczenie.

Więcej informacji …

https://www.dailymail.co.uk/health/article-11943179/Brain-switch-gets-people-hooked-booze-alcohol-cigarettes-identified-scientists.html

Picie alkoholu nie przynosi żadnych korzyści

„Niskie lub umiarkowane picie jest definiowane jako spożycie od jednego drinka tygodniowo do dwóch drinków dziennie, zgodnie z wynikami wielu badań jest to ilość alkoholu, która jeśli spojrzeć na nie bezkrytycznie, zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci” – jak powiedział Tim Stockwell (były dyrektor Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Używaniem Substancji na Uniwersytecie Wiktorii w Kolumbii Brytyjskiej). Jednakże po uwzględnieniu wszelkich błędów i „niedociągnięć” w badaniach, „pojawienie się korzyści płynących z umiarkowanego picia alkoholu znacznie się zmniejsza, a w niektórych przypadkach całkowicie zanika” –jak dodaje Stockwell. Standardowy napój alkoholowy w Stanach Zjednoczonych zawiera około 14 gramów czystego alkoholu, zgodnie z amerykańskimi wytycznymi Narodowego Instytutu Zdrowia. Odpowiada to około 12 uncjom piwa, 5 uncjom wina lub 1,5 uncji destylowanego spirytusu. W ramach analizy badawczej, Stockwell i jego współpracownicy przeanalizowali 107 badań oceniających związek między spożywaniem alkoholu a ryzykiem śmierci. W badaniach tych wzięło udział prawie 5 milionów uczestników z wielu krajów. Zgodnie z poczynionymi analizami wyników, w wielu badaniach osoby, które w przeszłości uzależnione były od alkoholu zaliczane, były do tej samej grupy, co osoby będące abstynentami przez całe życie – określając obie grupy jako jedną grupę osób „niepijących”. A warto zauważyć, że osoby dawniej pijące alkohol zazwyczaj rezygnują lub ograniczają jego spożycie z powodu problemów zdrowotnych – jak podkreśla  Stockwell. Nowa analiza wykazała, że ​​osoby pijące w przeszłości mają o 22% większe ryzyko śmierci w porównaniu z abstynentami.

Więcej informacji …

https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2023-03-31/drinking-alcohol-brings-no-health-benefits-study-finds

Mniej Szwedów uważa, że ​​jazda po wypiciu kieliszka wina jest czymś złym

Zgodnie z wynikami najnowszego badania, tylko 72% Szwedów uważa, że ​​prowadzenie samochodu po lampce wina lub piwa jest złe. Liczba ta znacznie spadła z 88% w 2010 roku. Założenie Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zakładająca zmniejszenie bądź całkowite zminimalizowanie liczby ofiar śmiertelnych lub obrażeń w ruchu drogowym, wydaje się coraz trudniejsze i mniej realne, ponieważ podejście społeczeństwa do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu staje się coraz łagodniejsze. Powyższe wyniki pochodzą z badania IQ's Alcohol Index, które jest przeprowadzane corocznie od 2010 roku przez firmę Novus.

Więcej informacji …

https://www.nordicalcohol.org/post/fewer-swedes-think-it-s-wrong-to-drive-after-drinking-a-glass-of-wine

Zgony z powodu raka alkoholozależnego a  miliardy utraconej produktywności europejskich gospodarek

Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez Rumgay, H., Ortega-Ortega, M., Sharp, L., Lunet, N., & Soerjomataram, I. i opublikowane w 2023 roku w Cancer Epidemiology wskazuje, że ​​spożywanie alkoholu prowadzi do ponad 23 300 przedwczesnych zgonów z powodu raka w UE, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, co tym samym spowodowało utratę produktywności o wartości 4,58 mld euro. Każda śmierć kosztowała gospodarkę średnio 196 000 euro.  Ponadto, badanie wykazało znaczne różnice między krajami europejskimi pod względem zgonów z powodu raka związanych z alkoholem i tym samym spadków produktywności. Z drugiej strony, Malta (0,001% PKB), Luksemburg (0,008%) oraz Norwegia i Szwecja (po 0,011%) odnotowały najniższe koszty utraconej produktywności jako udział w krajowym PKB. Wynika to z faktu, że krajom tym udało się utrzymać relatywnie niższy poziom spożycia alkoholu, co przełożyło się na mniejsze ryzyko alkoholozależnych nowotworów i ryzyka śmierci. Z drugiej strony kraje takie jak Węgry, Rumunia, Słowacja, Łotwa, Litwa i Portugalia odnotowały najwyższy koszt utraconej produktywności, jako udział w krajowym PKB, wahający się od 0,045% do 0,069%. Kraje te miały również najwyższy wskaźnik przedwczesnych zgonów z powodu alkoholozależnych nowotworów. Wyniki te wskazują na szczególnie pilną interwencję profilaktyczną w tych krajach, w celu zmniejszenia kosztów społecznych i poprawy zdrowia publicznego.

Więcej informacji …

https://www.alcoholandcancer.eu/post/alcohol-attributable-cancer-deaths-cost-european-economies-billions-in-lost-productivity

Ostrzeżenia na etykietach napojów alkoholowych o rakotwórczym działaniu alkoholu

W USA ostatnie zmiany w treściach etykiet napojów alkoholowych (obligatoryjne informacje prozdrowotne - ostrzegawcze) miały miejsce w 1989 roku, wówczas też pojawiły się po raz pierwszy.  Od ponad 30 lat, etykiety ostrzegawcze na opakowaniach napojów alkoholowych pozostają takie same, mimo że wiedza jest już na dużo wyższym poziomie. Sformułowania typu: „może powodować problemy zdrowotne” jest niezwykle niejasne. Badania naukowe wykazały bardziej konkretne i jednocześnie wysoce niepokojące skutki zdrowotne, jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Ponad 200 chorób i dolegliwości można przypisać spożywaniu alkoholu. Spośród nich rak jest najważniejszy dla wielu osób, które chcą podnieść świadomość; picie alkoholu może zwiększać ryzyko kilku różnych rodzajów raka, w tym: raka głowy i szyi, raka przełyku, raka wątroby, raka piersi, raka jelita grubego. Szacuje się, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych około 75 000 przypadków raka i 19 000 zgonów z powodu raka jest związanych z alkoholem. Powyższe dane mają tendencję wzrostową. Według National Institute on Alcohol Abuse w pierwszym roku pandemii COVID-19 liczba zgonów związanych z alkoholem wzrosła o 25,5%.

Więcej informacji …

https://greenhousetreatment.com/blog/news/cancer-warning-labels-alcohol/

 

LUTY

Sześciu na 10 Duńczyków chce podwyższenia granicy wieku dla sprzedaży alkoholu

W najnowszym sondażu 60% Duńczyków stwierdziło (Voxmeter dla Blue Cross Denmark), że granica wieku dla sprzedaży alkoholu powinna zostać podniesiona do 18 lat dla wszystkich rodzajów alkoholu. Dania jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których legalne jest kupowanie alkoholu przez osoby poniżej 18 roku życia. W Danii można obecnie kupić alkohol taki jak piwo, czy wino (mający poniżej 16,5% alkoholu etylowego) będąc w wieku 16 lat, natomiast by kupić mocniejszy trunek należy mieć skończone 18 lat. Kilka organizacji, sieci handlowych i ekspertów w tej dziedzinie opowiedziało się za ograniczeniem wieku do 18 lat. To samo dotyczy Blue Cross Danmark, która pomaga osobom uzależnionym od alkoholu i ich bliskim.

Więcej informacji …

https://www.nordicalcohol.org/post/six-out-of-10-danes-want-to-raise-the-age-limit-for-selling-alcohol

Charakterystyka zaburzeń FASD na linii życia

Niekorzystne i niebezpieczne działanie alkoholu na rozwijający się płód, zależy zarówno od ilości, jak i etapu ciąży jego konsumpcji, jak również indywidualnych uwarunkowań dziecka i matki. Dlatego też Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest często niewykrywany lub błędnie diagnozowany. Jednakże, niezależnie od powyższych zmiennych, większość dzieci i dorosłych z FASD doświadcza określonych zaburzeń, deficytów rozwojowych i problemów codziennej egzystencji.

Więcej informacji …

https://www.nofasd.org.au/parents-carers-and-families/characteristics-across-the-lifespan/

Tańszy alkohol związany z częstszymi aborcjami i powikłaniami porodowymi - Finlandia

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Addiction, kiedy fińscy politycy obniżyli podatki od alkoholu i ułatwili import alkoholu, wskaźniki aborcji, przedwczesnych porodów i niskiej masy urodzeniowej wzrosły. W ślad za zwiększeniem podaży taniego alkoholu następowały ciąże głównie wśród kobiet o niskich dochodach. Krótkoterminowy wzrost niekorzystnych wyników urodzeń i aborcji po obniżce cen sugeruje, że po obniżce cen nastąpił okres wzmożonego picia, po którym zagrożone kobiety powróciły do ​​początkowych poziomów lub wzorców konsumpcji.

Badanie dotyczyło 32 400 aborcji i prawie 170 000 żywych urodzeń w ciągu dwóch lat przed i rok po obniżce podatków, która obniżyła ceny alkoholu poza lokalem o 33%. Obniżone ceny alkoholu wiązały się ze wzrostem aborcji bezpośrednio po obniżce o 0,84 punktu procentowego. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia niskiej masy urodzeniowej było o 1,5 punktu procentowego wyższe, a prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego o 1,98 punktu procentowego wśród kobiet o niskich dochodach po obniżce cen.

Więcej informacji …

https://www.miragenews.com/cheaper-alcohol-linked-to-higher-abortions-948845/

Nadmiar leków i nadużywanie alkoholu przez osoby z HIV zwiększają ryzyko majaczenia

Delirium to przejściowy, ale poważny stan zaburzenia świadomości, na który szczególnie narażone są  osoby żyjące z ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV). Nowe badania wskazują, że ograniczenie stosowania leków aktywnych neurokognitywnie (NCAM) i spożywania alkoholu może pomóc złagodzić ryzyko wystąpienia delirium.W niedawno opublikowanym badaniu zespół kierowany przez Kathleen Akgün (MD, profesor nadzwyczajny pulmonologii, intensywnej terapii i medycyny snu) scharakteryzował, w jaki sposób NCAM i spożywanie alkoholu mogą synergistycznie zwiększać ryzyko epizodów delirium wśród osób starszych z HIV i bez HIV. Wyniki badania opublikowane zostały w Journal of the American Geriatrics Society.

Więcej informacji …

https://medicine.yale.edu/news-article/excess-medications-and-alcohol-misuse-by-people-with-hiv-increase-risk-of-delirium/

Translacyjne podejście do badania wpływu narażenia na alkohol w okresie prenatalnym na zdrowie

Jak do tej pory dobrze już udokumentowano i dowiedziono, że prenatalna ekspozycja na alkohol powoduje deficyty funkcji poznawczych, uczenia się i pamięci, uwagi i regulacji behawioralnej, a także zaburzenia nastroju. Pomimo rozpowszechnienia Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) obejmującego około 5% populacji, poświęcono mu znacznie mniej uwagi badawczej w porównaniu z innymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Niestety, tylko kilka badań naukowych dotyczyło wyników wykraczających poza okres dzieciństwa, a prawie żadne nie badało skutków zdrowotnych.

Więcej informacji …

https://www.youtube.com/watch?v=-oXWQyzTPZs

Alkohol i palenie powodują rocznie dziesiątki tysięcy zgonów

Szacuje się, że każdego roku ponad 1000 mieszkańców Ottawy umiera z przyczyn związanych z paleniem, a średnio 264 osób umiera w wyniku spożycia alkoholu – dane pochodzą z raportu Public Health Ontario i Ontario Health. Nadrzędnym celem Raportu jest dostarczenie jednostkom zdrowia publicznego danych regionalnych, jak również podstawy merytorycznej  do działań profilaktycznych.

Według danych z lat 2014-2018 w całym Ontario ponad 16 000 osób umarło z przyczyn związanych z paleniem, podczas gdy średnio 4330 zgonów było wynikiem spożywania alkoholu. W kontekście palenia do przyczyn przypadków śmiertelnych zaliczają się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, cukrzyca i choroby układu oddechowego. Przyczyny zgonów związanych z alkoholem, to  choroby zakaźne, kolizje samochodowe, rak, choroby układu krążenia i obrażenia wynikające z upojenia alkoholowego.

Więcej informacji …

https://ottawacitizen.com/news/local-news/alcohol-smoking-cause-tens-of-thousands-of-deaths-emergency-room-visits-and-hospitalizations-annually-in-ontario-report

Jak wynika z badań - narkotyki i alkohol nie czynią cię bardziej kreatywnym

Jak dowodzą naukowcy, wpływ narkotyków i innych substancji psychoaktywnych na poziom kreatywności, to nic innego jak mit. Wiele narkotyków, amfetamina i psylocybina (magiczne grzyby), jak również alkohol nie pobudza kreatywności. Naukowcy za bardziej skuteczne w tym obszarze wskazują podróże, kontakt z kulturą, medytacje i dedykowane programy szkoleniowe.

Więcej informacji …

https://www.theguardian.com/science/2023/mar/24/drugs-and-alcohol-do-not-make-you-more-creative-research-finds

Prenatalna ekspozycja na alkohol a różnice  płciowe

W nowym badaniu zidentyfikowano specyficzne dla płci różnice w rozwoju neurologicznym i zaburzeniach związanych ze zdrowiem wśród dzieci, które były poddane ekspozycji na alkohol w życiu płodowym. Zgodnie z wynikami badania ekspozycja na alkohol w okresie prenatalnym zwiększała ryzyko rozwoju depresji i lęku oraz zaburzeń endokrynologicznych u płci żeńskiej, podczas gdy u męskiej ekspozycja na alkohol w okresie prenatalnym zwiększała ryzyko ADHD, zaburzeń zachowania i zespołu buntowniczego.

Wyniki badania zostały opublikowane w Alcohol: Clinical and Experimental Research.

Więcej informacji …

https://neurosciencenews.com/prenatal-alcohol-gender-mental-health-22826/

Cypr - testy narkotykowe i alkoholowe dla kibiców na stadionach sportowych

Aby ograniczyć zjawisko przemocy na stadionach sportowych na Cyprze, rząd wprowadza losowe testowanie kibiców na obecność alkoholu i narkotyków przy wejściu na obiekty sportowe. Minister sprawiedliwości Cypru - Anna Prokopiou ogłosiła decyzję Rady Ministrów, dotyczącą wzmożonych działań ochronnych na stadionach sportowych. Działania, z wyjątkiem tych, które wymagają zmian legislacyjnych, wejdą w życie natychmiast. Obejmują one również wzmożone kontrole i kary, które wykluczają kibiców na okres do dziesięciu lat z możliwości wchodzenia na obiekty sportowe, a także plan wdrożenia monitoringu na wszystkich stadionach, oraz obstawy policji przy meczach wysokiego ryzyka zachowań agresywnych.

Więcej informacji …

https://cyprus-mail.com/2023/03/29/cabinet-approves-drug-and-alcohol-tests-for-fans-at-sports-stadiums/

 

STYCZEŃ

Niezależnie od opanowanej pandemii COVID 19 – Amerykanie nadal upijają się

Pojawienie się pandemii Covid-19 i towarzyszący jej społeczny niepokój wpłynęły na fakt, że wielu Amerykanów zwiększyło poziom spożycia alkoholu. Jednakże mimo względnego powrotu do normalności w 2022 roku, zjawisko nadużywania alkoholu nie zniknęło – co może cieszyć jedynie  producentów i sprzedawców napojów alkoholowych. Zgodnie z danymi US Bureau of Economic Analysis dotyczącymi spożycia alkoholu wśród społeczeństwa amerykańskiego, wydatki listopadowe na napoje alkoholowe, po uwzględnieniu inflacji i sezonowych wzorców wydatkowania funduszy, były o 3% wyższe niż rok wcześniej i o 15% wyższe niż tuż przed pandemią. Powołując się na dane Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, w 2020 roku odnotowano roczny wzrost spożycia napojów alkoholowych o 3% per capita.

Więcej informacji …

https://www.washingtonpost.com/business/the-pandemic-drinking-binge-just-keeps-going/2022/12/29/b7786418-877d-11ed-b5ac-411280b122ef_story.html

Sektor napojów bezalkoholowych - Francja

Francja jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków napojów bezalkoholowych. Pęd startupów tworzących alkohole bezalkoholowe, wina, koktajle i piwa oznacza odejście od tradycji kraju, w którym jak do tej pory występował ogromny przemysłem alkoholowy.  Nawet prezydent Emmanuel Macron, znacząco wspiera przemysł winiarski i twierdzi, że: „Piję wino codziennie, w porze lunchu i wieczorem”. Rosnąca liczba głównych winnic oprócz swojej standardowej produkcji produkuje również opcje bezalkoholowe napojów, a młodzi francuscy deweloperzy wymyślają nowe formy bezalkoholowego rumu i ginu, podczas gdy duże firmy, takie jak Pernod Ricard, nie szczędzą inwestycji w tym sektorze. W otwartej w 2022 roku w Le Paon qui Boit w północnym Paryżu, pierwszej we Francji specjalistycznej piwnicy z winami ze 100% bezalkoholowymi napojami, odnotowano wysokie zainteresowanie i popyt w okresie poprzedzającym Nowy Rok.

Więcej informacji …

https://www.theguardian.com/world/2022/dec/30/trend-starting-france-leading-way-alcohol-free-drinks-boom

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla naszego zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała właśnie oświadczenie w The Lancet Public Health: jeśli chodzi o spożycie alkoholu, nie ma bezpiecznej ilości, która nie wpływa na zdrowie. Zagrożenia i szkody związane z piciem alkoholu były od lata systematycznie analizowane i obecnie są już dobrze udokumentowane i poznane. Alkohol jest substancją toksyczną, psychoaktywną i uzależniającą, a kilkadziesiąt lat temu został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako czynnik rakotwórczy grupy 1 – jest to grupa najwyższego ryzyka, która obejmuje również azbest, promieniowanie i tytoń. Alkohol powoduje co najmniej siedem rodzajów raka, w tym najpowszechniejsze typy raka, takie jak rak jelita grubego i rak piersi u kobiet. Etanol (alkohol) powoduje raka poprzez mechanizmy biologiczne, ponieważ powyższy związek chemiczny rozkłada się w organizmie, co oznacza, że ​​każdy napój zawierający alkohol, niezależnie od jego ceny i jakości, stwarza ryzyko zachorowania na raka.

Więcej informacji …

https://www.who.int/malta/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health

Zdrowie i ryzyko choroby nowotworowej zależą już od niskiego poziomu spożycia alkoholu

Zgodnie z najnowszymi danymi WHO, alkohol przyczynił się do 3 milionów zgonów na całym świecie w 2016 roku i był odpowiedzialny za 5,1% globalnego obciążenia chorobami i urazami. Spożywanie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu schorzeń i jest główną przyczyną wielu zaburzeń, w tym uzależnienia od alkoholu, marskości wątroby i kilku innych chorób niezakaźnych jak również zaburzeń psychicznych. Spożywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności w tym niezamierzone urazy i samobójstwa. Młodsi konsumenci napojów alkoholowych, są bardziej narażeni na negatywne skutki spożywania alkoholu, niż osoby starsze. Alkohol odpowiada za  13,5% wszystkich zgonów wśród osób w wieku 20–39 lat.

Więcej informacji …

https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(22)00317-6/fulltext

Wpływ alkoholu na ciążę - problem zdrowia publicznego

Alkohol jest znanym teratogenem i wiąże się z szeregiem szkód dla dziecka w życiu płodowym. Najbardziej znanym z zaburzeń powstałych pod wpływem alkoholu w życiu płodowym jest Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Duńscy specjaliści grona medycznego, jak również eksperci medyczni w wielkiej Brytanii, zalecają kobietom powstrzymanie się od spożywania alkoholu w czasie ciąży i podczas prób zajścia w ciążę. Szacuje się jednak, że prawie połowa kobiet zarówno w Danii, jak iw Wielkiej Brytanii, a także jedna czwarta kobiet w Europie, spożywa alkohol w czasie ciąży. Szacunki wskazują, że Dania zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem spożycia alkoholu w czasie ciąży, a Wielka Brytania zajmuje miejsce czwarte.

Więcej informacji …

https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(22)00318-8/fulltext

Jeden drink stanowi takie samo zagrożenie dla zdrowia jak jeden papieros

Według danych Statistics Canada większość Kanadyjczyków uważa spożywanie alkoholu za społecznie akceptowalne, podczas gdy tylko 19% to samo uważa na temat papierosów. Chociaż dowody na szkody, jakie może powodować alkohol, gromadzone i rozpowszechniane są od lat, społeczne postrzeganie potencjalnych szkód nadal pozostaje słabo rozpoznawalne, zwłaszcza jeśli chodzi o ryzyko raka. Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Canadian Cancer Society w Ontario wykazało, że tylko 28% respondentów było świadomych faktu, że picie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Używanie tytoniu w Kanadzie od dziesięcioleci wykazuje tendencję spadkową, podczas gdy spożycie alkoholu ma tendencję wzrostową. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do znacznego wzrostu poziomu spożycia w BC od wielu lat.

Więcej informacji …

https://www.capitaldaily.ca/news/one-drink-same-mortality-risk-as-one-cigarette-uvic-researcher-says

Koreańskie standardy dotyczące picia alkoholu i palenia tytoniu

W Korei picie w ciągu dnia w pracy, w zależności od miejsca pracy, uznawane jest za akceptowalne. Jeśli chodzi o palenie natomiast, nie przyjmuje się takich samych zasad i postaw. Choć obie używki Światowa Organizacja Zdrowia oznaczyła jako czynniki rakotwórcze grupy 1, to społeczeństwo koreańskie alkohol uznaje jako społecznie akceptowalny w przeciwieństwie do papierosów.  Zauważono wyraźną różnicę w przepisach dotyczących reklamy alkoholu i tytoniu w Korei, chociaż obie używki należą do czynników rakotwórczych grupy 1 (WHO). W ankiecie przeprowadzonej na Instagramie, w której wzięło udział 91 uczestników, poproszono o klasyfikację poziomu niebezpieczeństw związanych z piciem i paleniem. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, 57,1 procent respondentów uznało, że zarówno picie jak i palenie, są tak samo niebezpieczne i szkodliwe, 35,1 procent wskazało na palenie, a pozostałe 7,6 procent respondentów wskazało alkohol. Podczas debaty Zgromadzenia Narodowego zorganizowanego przez Koreański Instytut Promocji Zdrowia (KHEPI) podjęto temat – jak  zapobiegać szkodliwym skutkom spożywania alkoholu w Korei.

Więcej informacji …

https://www.koreabiomed.com/news/articleView.html?idxno=20109

Kobiety wybierają miesiąc trzeźwości częściej niż mężczyźni – zdrowie jest najlepszym motywatorem

Według badania przeprowadzonego przez Kantar TNS OY, 15% osób pijących alkohol obchodziło w 2022 roku Bezalkoholowy Styczeń (Dropless January). Bezalkoholowy Styczeń jest coraz bardziej popularny wśród kobiet, to one częściej niż mężczyźni decydują się na miesiąc trzeźwości. Wśród różnych grup wiekowych, szczególnie osoby poniżej 25 roku życia i w przedziale wieku 35-49 lat podjęły decyzję o miesięcznej przerwie w spożywaniu alkoholu, podczas gdy jeszcze kilka lat temu Dropless January cieszył się największą popularnością wśród emerytów i osób powyżej 65 roku życia. Liczba osób powstrzymujących się od picia nieznacznie spadła w stosunku do poprzednich lat. Z drugiej strony coraz większa liczba respondentów deklaruje, że ​​zachowuje trzeźwość i nie musi tym samym wprowadzać  bezalkoholowego stycznia. Aż 29% ankietowanych stwierdziło, że w ogóle nie pije alkoholu. Zjawisko zachowania abstynencji stale wzrasta.

Więcej informacji …

https://www.nordicalcohol.org/post/women-go-dropless-more-often-than-men-health-the-best-motivator

Profilaktyka alkoholowa i narkotykowa w krajach skandynawskich – raport

W świecie, w którym zjawisko zażywania narkotyków rozrasta się, potrzeba skutecznej profilaktyki jest większa niż kiedykolwiek. Jednocześnie nie brakuje strategii i inicjatyw prewencyjnych na rzecz walki z powstałym kryzysem. Wyzwaniem jest jednak wybór właściwych inicjatyw, z tych obecnie dostępnych. Aby zacieśnić współpracę w dziedzinie badań oraz przedstawić nowe inicjatywy badawcze i profilaktyczne, nordyckie organizacje i eksperci spotkali się w Oslo w Norwegii 28 września 2022 roku pod hasłem „Profilaktyka w zakresie alkoholu i narkotyków w krajach skandynawskich”.

Więcej informacji …

Alcohol and drug prevention in the Nordic countries – Report (PDF)

Wczesna prenatalna ekspozycja na alkohol wpływa na geny zaangażowane w rozwój embrionalny

Po raz pierwszy badania dotyczące wpływu prenatalnej ekspozycji na alkohol na funkcje genów i epigenetykę łożyska, przeprowadzono na Uniwersytecie Helsińskim w Finlandii. Epigenom to warstwa molekularna na nici DNA regulująca ekspresję genów. Metylacja DNA, na której skupiono się w tej pracy, jest najbardziej znanym regulatorem epigenetycznym. W badaniu wzięło udział 80 noworodków, które w życiu płodowym narażone były na alkohol i 100 noworodków z grupy kontrolnej. (Szpital Uniwersytecki w Helsinkach). Kiedy epigenomy łożyska noworodków narażonych na działanie alkoholu w okresie prenatalnym porównano z grupą kontrolną, zaobserwowano znacznie zmniejszoną ilość metylacji DNA.

Więcej informacji …

https://www.helsinki.fi/en/news/genes/early-prenatal-alcohol-exposure-affects-genes-involved-embryonic-development

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie